/i/Devlet

 1. 1.
  0
  ÖZET : https://www.youtube.com/watch?v=xWCF5mu_MlI

  T-155 FIRTINA OBÜSÜ

  Türkiye'nin kendi ürettiği ilk topçu sistemi olan T-155 Fırtına obüsü, F-16 savaş uçaklarından sonra en etkili silahların başında geliyor.

  Fırtına, hareket halindeyken 30 saniye içinde atış görevine hazır olabiliyor. 1 dakika içinde 6 top atışı gerçekleştirebilen Fırtına, atış görevinin tamamlanmasının ardından 30 saniye içinde mevzi değiştirebiliyor ve böylece düşmanın karşı ateşine maruz kalma riskini minimum düzeye indiriyor.

  BORA-12

  BORA-12 (JNG-90) Keskin Nişancı Tüfeği, Jandarma Genel Komutanlığı ve Makine Kimya Endüstrisi'nin ortaklığıyla geliştirilmiş yüzde 100 Türk yapımı bir keskin nişancı silahıdır.

  MKE'nin Kırıkkale tesislerinde tasarımı ve üretimi gerçekleşen Bora-12 7,62mm çapında 1200 metre etki mesafesine sahip bir keskin nişancı tüfeğidir.

  ALTAY MiLLi TANK

  Otokar'ın ana yüklenicisi olduğu projeye 2007 yılında başlandı. Üçüncü nesil ana muharebe tankı olarak geliştirilen Altay, ismini Kurtuluş Savaşı'nda 5. Süvari Kolordusu'nu komuta eden Fahrettin Altay'dan almıştır.

  Altay projesinin teknik destek sağlayıcısı Güney Kore'nin Rotem firmasıdır. "Altay" olarak adlandırılan tankın tasarım, geliştirme, prototip imalatı, test ve sertifikasyon aşamalarının tamamlanması için 500 milyon dolar mali kaynak ayrılmıştır. Geliştirmeler hala sürmekte

  ANKA iNSANSIZ HAVA ARACI

  Adını efsanevi masal kuşu Zümrüd-ü Anka kuşundan alan insansız hava aracı Türk havacılık şirketi TAI tarafından üretildi.

  Test uçuşundan da başarıyla çıkan Anka, 17 metre kanat açıklığı, 8 metre boy ve bin 600 kilo kalkış ağırlığıyla kendi sınıfının en üst kapasiteli uçakları arasında yer alıyor.

  ARMA ZIRHLI MUHARABE ARACI

  Otokar'ın ürettiği Arma 8x8 zırhlı muharebe aracı karanlıkta, siste, dumanda hiçbir ışık yakmadan termal kamera ile yolu ve etrafı görme ve ilerleme imkanı sağlıyor.

  Araç Amfibi kit sayesinde hiçbir ön hazırlık yapmadan suda yüzebiliyor ve suda saatte 8 kilometre hız yapabiliyor

  COBRA

  Otokar Cobra, Otokar'ın araştırma ve geliştirme ekibi tarafından silahlı kuvvetlerin zırhlı tekerlekli araç ihtiyacı doğrultusunda geliştirildi.

  9 personel taşıma kapasiteli 4x4 Cobra Zırhlı Aracı değişik tiplerde üretilmektedir. Aracın aynı zamanda amfibik versiyonu da bulunmaktadır.

  MPT ( Milli Piyade Tüfeği)

  3 ayrı ekipte 40 uzmanın 2 yıllık çalışması sonucunda, TSK'nın istediği özellikleri taşıyan, yurtdışında da pazar bulabilecek modern bir tüfek üretildi.

  Modern Piyade Tüfeği'nde de M-16 mekanizmasından türetilerek özgünleştirilen bir sistem kullanılıyor.

  Ağırlığı 4.3 kilo, boyu 88 cm, şarjörü 20 mermi kapasiteli MPT'nin etkili atış menzili 400 metreyi buluyor.

  SOM Füzesi

  Pil bataryasına kadar tamamı TÜBiTAK tarafından geliştirilen SOM füzesinin menzili 200 kilometreye ulaşıyor.

  Uçaktan, karadan ve denizden atış imkânına sahip olan SOM füzesi hedefi, GPS ile uydudan ve yer haritası ile buluyor.

  ROKETSAN UMTAS - TANKSAVAR FÜZE SiSTEMi

  UMTAS öncelikli olarak taarruz helikopterlerinde kullanım için geliştirilen bir tanksavar füze sistemidir. Üzerinde barındırdığı yüksek teknoloji ile modern savaş alanındaki tüm zırhlı tehditlere karşı etkilidir.

  T129 ATAK HELiKOPTERi

  AgustaWestland tasarımı A129'un, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ihtiyaçlarına uygun şekilde; milli silah sistemleri ile donatılması sonucu ortaya çıkan T129, halen dünyada kendi sınıfındaki en etkin taarruz helikopteri olma ünvanını elinde tutmaktadır.

  ÖZET : https://www.youtube.com/watch?v=xWCF5mu_MlI
  ···
 1. 2.
  +1
  Maara huur
  ···
  1. 1.
   0
   çoğu yeni ya la o kadar yazdım
   ···
 2. 3.
  +1 -1
  Altay ve fırtına obüsü koreden
  Atak italyadan
  Cobra zırhlısının da motoru ABD den geliyor. Geçmiş olsun.
  ···
  1. 1.
   0
   dünyada ki hangi uçak ya da helikopterin bütün malzemeleri bir ülke tarafından üretiliyor?
   ···
  2. 2.
   0
   Amerika
   israil
   Çin
   Rusya
   ingiltere
   Fransa
   Almanya

   Ayrıca benim derdim onunla değil %100 yerli diye hava basıyorlar ya o havayı söndürmek için.
   ···
  3. 3.
   0
   Mal mısın amk ahahahaha Kennedy ortada bilgisayar yokken hedef koydu 10 sene sonra aya gideceğiz dedi gitti adamlar teknoloji bakanı kendisi dedi araba yapmak için 5 yıl arge ye ihtiyaç var 15 yılda hayli hayli her şey yapılırdı hepsi seçim malzemesi
   ···
  4. diğerleri 1
 3. 4.
  0
  unuttuklarımı ekleyin panpalar
  ···
 4. 5.
  0
  Yerli üretim klavye delikanlılarımizi yazmamissin
  ···