/i/Siyaset

Saygı Çerçevesinde Özgür Siyaset Platformu
 1. 1.
  +862 -130
  Ülke yönetiyorsun sen ülke. Traktör sürmüyorsun adam.Senin aldığın her karar ağzından çıkan her söz bu milletin bu, milletin çocuklarının kaderini belirliyor.Senin dediğin şey gidin dolar bozdurun bu nasıl bir ekonomi anlayışı. Ulan bu milletde dolar varmı sence açlıktan ağzı kokuyor lan bu milletin .Birde vay efendim dolar bozucakmısız. Sen niye bozmuyorsun ailen niye bozmuyor kendi dolarlarini isvicrede kasalarda saklamayı biliyorsunuz ama dimi .Sen dolar ucuzken arge çalışması yapma,üretim yapma,her devlet dairesini banka hisselerini yabancıya filan sat, esnafı vergiyle ez , çiftçiye uretime yatirim yapma hazir para icin her şeyi sat ithalatı arttır dış şirketlere kendi şirketlerine vermedigin kadar taviz ver sonra fed faizleri arttırınca vay efendim nasil arttirirsiniz vay efendim bu millete bunlar sökmez vay efendim türk ekonomisi yıkılmaz.Zaten siz yıktınız lan ekonomiyi ne dediğinden haberi yokki.Hayır köprü yaptım diye övünüyorsun o köprüyü de
  yabancılara yaptır.Köprü yapılırken boğazdaki madenleride ver onlar tabi nasıl olsa bor umuz var dünyayı yöneteceğiz ya .Köprüyüde dolardan işlet e giden o köprü yaptırma parasi nerde aa dogru dimi o yabancı şirkete gitmisti daha fırat kalkanındaki 2 askere sahip çıkamayan hükümet abd ye res çekiyor yazık harbiden yazık o yüce türk milletinin düştüğü hallere bak o şanlı ordunun girdiği hale bak yazık çok yazık .

  Dipnot : Hayırlı olsun dolar 3.78 euro 3.99 a ulaştı 4 olur o da yakında. Ama bir dakika bizim zaten dolarla işimiz yokki ...

  Edit :Aha ilk comar cuguladı bakam daha kac tane var .

  Edit2:Zamanında dolar 1.60 olunca ecevite yazar kasa firlatan esnaf nerde simdiki comarlar nerde.

  Edit3:Mekanınız cennet olsun size sahip çıkamadığımız yazıklar olsun.Kaçırılan 2 askerimizin şehit düştüğü haberi simdi yayınlandı .

  http://m.sondakika.com/ha...kaybolan-askerin-9146688/

  Edit4:Merkez bankası biraz işe yaradı galiba piyasaya dolar salmışlar 1.500.000.000 milyarlik biraz düştü dolar bakalım bide trende girmişiz sağolun ne kadar insan farkına varirsa o kadar iyi bu ulke sizin gibi neler olduguna gercek yuzuyle bakan insanlar sayesinde ayakta.

  Edit5:Bahçeli de kuklası olmuş bunların milliyetçi bir partinin başkanı suriyelilere vatandaşlık verilmesini savunuyor vay be.

  Edit6:Bana özelden pm atip cok biliyorsan sen yönet diyen arkadaşım bu nasıl bir cahil zihniyettir.

  Edit7:Pm den mk cehapelisi diye mesaj atan arkadaş ben burada chp ile ilgili hiçbir sözcük kullanmadım eger bu ekonomiyi ulkeyi geliştirecek sağcı bir parti olsa oyumu ona verirdim solcu olsada ona verirdim önemli olan iyi bir yere varacakmıyız varmıyacakmıyız ins o koyun aklın ile anlamışsındır.

  SonEdit:Özelden çok güzel yazmışsın eline sağlık pnp diyen kardeslerime sağolun hepiniz adamsınız.
  ···
 1. 2.
  +21 -3
  Satan is real l
  ···
  1. 1.
   +1
   Panpa bi tane çomarın teki vardı ahahahaha entrysini silmiş amk

   17 yaşında ki adam 65 yaşında ki adamla nasıl konuşuyo görse kafasını eğer diye bişey saçmalamıştı ona karşılık olarak yazdım.

   Kusura bakma panpa

   Edit: bende sildim amk zik gibi durmasın orda
   ···
  2. 2.
   +1
   kardeşim ben her zaman 20 liralık alıyorum?
   ···
 2. 3.
  +2 -9
  Adamın utanması yok aq
  ···
  1. 1.
   +1 -7
   helal et

   gec sen yonet amk veledi bundan iyisini tak bulursunuz bu zamanda ataturk mu var fatih mi var elimizde bu var ve daha iyisi gelene kadar bununla idare edicez az akilli olun amk anca muhalefet anca muhalefet lan otur bi dusun VAR MI AMK BASKASI CIK DE KI AHA BUNU BASA GETIRIN BU BILIR !! var mi yok o zaman susup o dillerinizi de bukup bi yerinize sokacaksiniz adamin asabini bozmayin!
   ···
 3. 4.
  +10 -82
  Sus amk
  ···
  1. 1.
   +8
   Susa susa,bi bildigi vardir diye diye bu hale geldik huur cocugu ayakta uyuyoruz giberim baskanliginda osmanlis torununuda kalkin gibtirin gidin lan ulkeden biktim olum artik biktim anasini gibtiniz aminakoyim
   ···
  2. 2.
   0
   (bkz: beyler liselilerin takımını buldum zuahaha) olum bune lan ehuehueheuh
   ···
 4. 5.
  +50 -7
  Haklı şuku

  Kandırılmıştır.
  ···
  1. 1.
   +1
   Panpa keşke sen siyasete bulaşmasaydın be
   ···
   1. 1.
    +1
    Tutamıyorum. ):
    ···
 5. 6.
  +2 -1
  Trend olur adam haklı reeez
  ···
  1. 1.
   0
   (bkz: beyler manyak mıyım bi yardım edin) bi bakın hele canlar
   ···
 6. 7.
  +1 -10
  Okumadim cok uzun
  edit: nick 6 girin oceler
  (bkz: preisler)
  ···
  1. 1.
   0
   Nick6 dilenen huur cocuklarina eklendi
   ···
 7. 8.
  +35 -1
  Kardeş bunlar anlamaz daha çok giber ülkeyi
  ···
 8. 9.
  +36 -3
  Haklısın aq ülkwnin yarisi salak zaten olan bize oluyor
  ···
  1. 1.
   +4
   Lan mal ülkenin zeka ortalaması en gerilerde 82 lan iq ortalamasi ülkenin yarisi mal zaten o konu tartismaya acik değil 2 olan sana olsun zaten benim gibimde değil ol istersen mk comari olan banada oluyor
   ···
  2. 2.
   +2
   Kardeş pardon AKP ki sandim *
   ···
  3. 3.
   +2
   Akpli giben zeka seviyesini gostermis snsnsnnsns
   ···
  4. 4.
   0
   Beyler özgüveninizi gibiyim aptal olan %50lik kesimin en küçük yapı taşısınız
   ···
  5. diğerleri 2
 9. 10.
  +2
  Haklısın kardeşim
  ···
 10. 11.
  +31 -3
  bilmeyenler için bilale anlatırmış gibi anlatayım. Büyük oyun falan gibi birşey yok kardeşim.Biz ülke olarak ürettiğimizden çok satın alıyoruz. Ekonomiyi de elin parasıyla ayakta tutuyoruz yıllardır. Buna sıcak para diyoruz.Bir nevi el gibiyle gerdeğe giriyoruz. Sıcak para uçunca da kral çıplak kalıyor. Sıcak paranın çıkmasının sebepleri de
  -Ülkedeki istikrarsızlık
  -Terör
  -Devletin başarılı ekonomik planı olmayışı
  -Yabancı devletlerin faiz arttırması
  -Abd'nin faiz arttırması
  Kabaca adamlar paralarını kendi ülkelerine çekiyorlar.Çünkü oradaki faiz, istikrar daha iyi. Erdoğan da faizi arttırmadan para bekliyor. Adam salak mı pardon daha az kazanacağı yere parasını gömsün.Üstelik Coni gelse 1 doları 1tl yapacak kadar dolarla girse bizim ülkeye, 2 aya 1 dolar 2 tl olur olan da Coni'ın dolarlarına olur çıkmaya kalksa parasının yarısı puf olmuş olur.Bu durumda Coni parasını neden tutsun bizim ülkede veya neden yatırım yapsın?
  ···
  1. 1.
   +2 -6
   Faiz haram cugu
   ···
   1. 1.
    +2
    iktisat bilmezsen normal tabi
    ···
   2. 2.
    +2 -2
    iktisat haramı helal kılmaz
    ···
   3. 3.
    0
    o zaman direk paranın varlığına karşı çıkacaksın. Senin bugün 100 tl paran olduğunu varsayalım.100 tane armut alabiliyorsun. Enflasyon uçtu seneye bu parayla 50 tane armut alabiliyorsun.Ama senin 100 armut alabilecek varlığın olmalı?O zaman 200 tl paran olmalı.O zaman senin paranı 200 tlye çıkaracak faiz de haram değil.
    ···
   4. 4.
    +3
    Kardeş internetim bitti biraz geç cevap veriyorum kusura bakma.

    Evet bazı alimler enflasyon oranına göre faiz e cevaz verebiliyorlar. Ancak yine de pek çok alim bunun da tehlikeli olduğunu belirtiyor. Bu yüzden uzun vadeli para işlerinde islam'da altın kullanılır veya kullanılması önerilir. Çünkü altın herhangi bir para birimi değildir. Enflasyondan enflasyon oranında etkilenir. Bir madendir ve armut gibi değeri sabit kalır. Para gibi enflasyon değerini düşüremez. Küresel bir değerdir çünkü. Bugün 1 altına 100 armut alabiliyorsan ve altının değeri 100 TL ise 1 sene sonrada 100 armut 120 TL olduğunda 1 altın da 120 TL olacaktır zaten. Ha dünyada armut kıtlığı olur armut çok değerli olur ve 1 armut 1 altın edebilir mi 5 sene sonra? Evet. Ama bu çok başka bi konu zaten.
    ···
   5. 5.
    0
    güzel anlatmışsın armut örneğimin kusuruna bakma diğer etkenler sabitken bir değişken demem daha doğru olurdu.2008de de Akp vardı başta o zaman da yüksek faiz vardı, ondan sonra düşürmeye başladılar dikkat etmişsen zaten ondan sonra da ekonomide yerimizde saydık. Rusya nasıl Ukraynanın işgalinden sonra faizleri arttırmak zorunda kaldıysa biz daha fazla arttırmak zorunda kalabiliriz, özellikle bir planlamamız yoksa.
    ···
   6. diğerleri 3
  2. 2.
   +2
   ne yani şimdi faizi yükseltip aynı tak çukurunu daha çok mu kazsın?
   ···
   1. 1.
    0
    Opsiyonlardan birisi, halkın bankalara borçlanması çok yüksekken zaruri bile denebilir.Ama gelecek para ile yine üretim ekonomisine geçilmezse bu sefer daha dibini görürüz daha çok borçlu olarak.
    ···
   2. 2.
    0
    abi zaten borçlu herkez borcu olmayan yok. Ama gerçekten biraz kızılötesi bakmak gerekiyor şu ülkenin haline.

    Yinede bundan 10-15 yıl önce cebimde çalıştığım halde 5 TL ekmek alacak param yoktu şu an şükürler iyi kötü şeyler var. Millet Instragramdan deli gibi yedeğini içtiğini paylaşıyor. 10 yıl önce muz zengin meyvesiyken şu an pazarda tam 10 adet muz 10 Lira olarak (yerli muz) satılıyor.

    Ama faiz mevzusunda sonuna kadar desteklerim abi indirebilidği yere kadar indirsin
    ···
   3. 3.
    +1
    onun bunun ne paylaştığı ile belli olmaz ülkenin hali durumu. Piyasada panik ve güvensizlik havası var. Devlet halka krizi hissettirmemek için varıyla zaten müdahale ediyor edecek. Senin benim gibi adamlar ne zaman tam hisseder biliyor musun?Ülkede kritik bir şey olur, yatırımcılar kaçacak delik arar o zaman dibi görürüz.Bu 2.darbe mi olur, kanlı iç savaş mı olur, siyasilerin katli mi olur, ağır diktatörlük içeren başkanlık paketinin kabülü mü olur bilemem.Ama bizim üretmeye ihtiyacımız var, burada anahtar bu.Üretmek dediğim Avrasya tüneli veya 3.köprü gibi vatandaşa hizmet anlayışı değil. Yurtdışına satabileceğimiz birşeylerden bahsediyorum. Devlet planlamasını yapmalı ihracata yönelmeli ve yönlendirmeli, parası yetmiyorsa dış borç almalı onu da gözü yemezse faizi arttırmalı. Burada en kolayı faizi arttırmak doları düşürmek kendi parana nefes aldırmak, daha sonra da acilen üretmeye başlamak.
    Şu halimize iyi diyorsan daha önceleri de düşün %8-10 büyüdüğümüz zamanları mesela.O zamana göre çok kötü durumdayız ve iyiye gitmiyor, abd'nin faizleri artıracağız demesi de gitmeyeceğine işaret ediyor.
    ···
   4. diğerleri 1
  3. 3.
   +1
   Coni var şuku
   ···
  4. diğerleri 1
 11. 12.
  -1
  ···
  1. 1.
   0
   Nickini entry koymayı unuttum yap
   ···
  2. 2.
   0
   Panpa değiştirmek bizim elimizde olsa yapardım, önerin için çok teşekkür ederim. ;)
   ···
 12. 13.
  +42 -1
  4lira olcak yakında 4lira nedir lan 1600TL si olan adam dolar almak istese 400dolar vercekler... Atmayın şu partiye oyu artık atmayın okadar kişinin hakkına giriyorsunuz lan Allah korkunuz da mı yok ulan
  ···
  1. 1.
   +1 -4
   eee sonra?? ülkeyi chp mi kurtaracak mhp mi kurtaracak ?
   ···
  2. 2.
   0
   zaten ulkede artik parti denilen birsey kalmadi
   ···
  3. 3.
   0
   Paper trail kardeş sence kime atalım oyu. şuan en net alternatif akp ama ondan daha iyisi cikarsa emin ol herkes daha iyi olana verir bundan emin ol.
   ···
  4. 4.
   0
   Çikmaz kardeşim bu ülkeyi akp den başka yönetecek parti yoktur
   ···
  5. 5.
   0
   Mantalitenizi gibim "bişki kim yiniticik ilkiyi mihipi mi cihipi mi"
   ···
  6. 6.
   +1
   Dibina koyduklarim bi tak bilmiyorsunuz akp yi görüyoruz 2002 den beri cok güzel yönetti amk
   ···
  7. 7.
   0
   Bak hep söylüyorum bidaha söyliyim. Sirkülasyon olacak ülkede anladınız mı ? Bi sonraki seçimde evet chp ye vereceksiniz. Baktınız kötü yönetti.4sene sonra mhp ye vereceksiniz.Mhp seçilince chp dicekki bunlar anladı amk kötü yönettik kendimizi iyileştirelim beyler diyerek yapılanmaya gidecekler anladınmı?
   Sen 15sene bi partiyi başımızda tutarsan o parti de hiçbir suçu kendinde aramaz...
   Amerikadan al örnegi.2dönem(8yıl) başkanlık yapan bir kişi sittin sene bidaha o koltuğa oturamaz... Bittii...
   Obamaya dediler yapın bu süreyi 15yıl sizi görmek istiyoruz baskanımız olarak diye...
   Adamın cevap şu internetten açıp izleyebilirsiniz videosunu:
   Neden ben kalacağım ki aynı koltukta ? Bu ülkede milyonlarca insan var hepsi birbirinden akıllı yetenekli onların önünü açmalıyız.
   Fark burda işte.
   Halk begenmedigini bi gönderse...
   Halka bi kere yanlış yapıldı mı, halk ona seçimde öyle bir cevap versee...
   Bak bakalım o parti nasıl halk için çalışıyor bidahaki seçimlerde
   ···
  8. diğerleri 5
 13. 14.
  +3
  Ben ama bi ayaklanma kokusu alıyorum hadi bakalım. Bu ülkenin hala aydın insanları var. Olmasa bize içerde tutamadığı yüzde 50 lik kesim daha var
  ···
  1. 1.
   -2
   Amk aptal köpegi , abd nin istediğide bu zaten
   ···
   1. 1.
    0
    Asıl istenilen her şeyi kabul edip pusmak. Sen içerde zor tutulan koyunsan s et kafan almaz
    ···
   2. 2.
    0
    Saçmalama lütfen huur çocu
    ···
 14. 15.
  -1
  milletin ağzı çorba değilki süzesin
  ···
 15. 16.
  +12
  bırak çomarlar ölsün sana mı kaldı çomara laf anlatmak. yannan kendi zütlerine girince ayıkırlar iş işten geçmiş olur herkes hakettiğini alır.
  ···
  1. 1.
   +5
   aynı ülkede yaşıyoruz onların zütüne giren bizim de zütümüze giricek
   ···
   1. 1.
    0
    onlarla kesen mi ortak ? çomar geberip gitse sana ne zararı olacak. en fazla vodka içmezsin 1-2 yıl.
    ···
 16. 17.
  +12
  Onlar anca Ecevit'e dalmayı bilir. Kutsal liderlerine zütlerini bile verirler
  ···
 17. 18.
  +1
  Haklisin amk
  ···
 18. 19.
  +6
  kardeş traktörü hafife alma taralada çift sürmesi acaip zor buna versen dakka 2 devirir
  ···
  1. 1.
   0
   Aynen panpa hele 4 lü pulluk ta yan yan bayırı çıkması traktörün ıkınması neyse daha fazla gitmiyim memleketi özledim aq
   ···
  2. 2.
   0
   Aynen panpa hele 4 lü pulluk ta yan yan bayırı çıkması traktörün ıkınması neyse daha fazla gitmiyim memleketi özledim aq
   ···
 19. 20.
  0
  ülkede üretim yok para içerde dönmüyoki bikere
  ···