/i/Tespit

 1. 1.
  +9 -1
  Evet beyler. Bir başka araştırma geliştirme sonuçlarıyla daha karşınızdayım. Bu kez ilgi alanımızı biraz daha ufka yönlendirip yıldızlarla ilgili bir araştırma yapmak istedim.

  Hemen herkesin yanında "anaa yıldız kayıyo lan gördün mü hadi dilek tutak belki zütümüzden cılbır ağacı çıkar" gibi gereksiz inanışlara sahip arkadaşları vardır. inanış tabi bişey diyemeyiz.

  Fakat aklımıza bazı sorular takılmıyor mu ? Yıldızlar kayar mı hakkaten ? Yada bu kayan şeyler yıldız mı ? Gördüğümüz parlak çizgi şeklindeki şeyler nedir ? Kayıyorlarsa nereye kayıyorlar ? Kaydıktan sonra ne oluyor ?

  Bu soruların hepsinin cevabı basit. Yıldızların kaydığı falan yok. Yıldız dediğimiz şeyler bizden epey bir mesafe uzaktaki güneş parçacıkları olarak tanımlanıyor. Bense ışıltılı gök taşları olarak adlandırmayı tercih ediyorum. Bu serseriler bizden bayağı bayağı bir uzaktalar ve yörünge değiştirmiyorlar. Zamanında güneşten kopup parçalandığı ve onun parçalarından dolayı ışık ve ısı saçtığını söyleyenler bile var. Fakat çok tatlılar. Buna diyebileceğim herhangi birşey yok.

  Yıldız kayması olarak adlandırılan şey ise sadece göktaşıdır. Atmosferde göktaşları belirli boyutlarda ve şekillerde dolaşırlar. Bunlardan bir çoğu dünyanın çekim kuvveti nedeniyle atmosfere girer ve yeryüzüne doğru çekilmeye başlarlar. Fakat atmosfere girdiği andan itibaren sürtünme şiddeti ile karşı karşıya kalırlar. Ve bu sürtünme o kadar şiddetli olur ki çıkan ısıdan dolayı yanarak kaybolurlar. işte bizim gökyüzünde bir çizgi şeklinde belirip kaybolan o ışık huzmesi aslında dünya yörüngesine çekilirken atmosferde sürtünmeden yanıp kül olan bir göktaşı parçasından başka bişey değil. Bazı göktaşları atmosfere çekilirken sürtünme etkisine dayanarak belirli bir bölümleri yer yüzüne ulaşmış. Bunlardan yer yüzüne ulaşanları yaklaşık 25 kadar insanın yaralanmasına sebep olmuş. Yani düşünün. Milyonlarca yıl uzaklıkta bir gezegene çekilen bir göktaşı, çekim alanına giriyor, sürtünme kuvvetiyle büyük çoğunluğunu kaybediyor ama yanmıyor, bütün o zorluklara rağmen yer yüzüne ulaşıyor ve kafanıza düşüyor. Bu 25 kişinin alayının incici olduğunu söyleseler şaşırmam. Böyle şans ancak bizde olur zaten. Neyse Bir çoğunuzun zaten biliyor olduğunu varsayıyorum.

  Bonus olarak: Kuyruklu yıldızlar hakkında da Wikipedia denen düdük makarnası sitede kirli kartopu yada buzlu çamur topu olarak tasvir edildiği söyleniyor. Bunlar da aslında yıldız değil su (yani buz ) ve bir nedenden dolayı bir gezegene yerleşememiş göçmen kozmik tozlardan oluştuğu yazılıyor. Anladığımız kadarıyla kuyruklu yıldız dedikleri olay uzayda sıkışıp kalmış bir buz kütlesinin arkasına takılmış gaz ve kozmik toz bulutunun takip etmesi ile oluşuyor. Mülteci kozmik tozlar.

  Evet beyler. Olağanüstü derecede ilginç ve bilgi verici araştırma geliştirme sonuçlarımın daha sonuna gelmiş bulunmaktayım. Fakat tatmin olmadım bu araştırmadan çok kısa sürdü ve inanılmaz derecede şaşırmadım. O yüzden bir ikinci araştırmaya geçme isteği var. Bilgilenmek istediğiniz herhangi bir konu varsa benimle ulusal irtibat kanallarına mesaj atarak iletişime geçebilirsiniz. Alt yazıları okuyorum herzaman.

  Şimdilik mülteci kozmik tozlara ve gazlara vatandaşlık verilmesini diliyor ve tüm gücümüzle arkalarında olduğumu bildirirken siz değerli panpalarımın da mümkünse boş olan ve hiç kullanmadıkları ellerinden sıkarak buradan ayrılıyorum.
  Tümünü Göster
  ···
 2. 2.
  +1
  7 delikliye kayar
  ···
 3. 3.
  +1
  Kime göre neye göre isteyene kayabilir bence ehehehehhh
  ···
 4. 4.
  +2 -1
  Yıldız anana kayar
  ···
  1. 1.
   +1
   iyiki hiç bitmiyosunuz amk. bazı insanlar sayenizde daha zeki hissediyo.
   ···
   1. 1.
    0
    Ananda öyle diyodu
    ···
  2. 2.
   0
   Krdes ne kadar anancisin amk ahsbannahahaha
   ···
 5. 5.
  +1
  Ben çok pis kayarım öyle böyle değil ama hobi olarak yani anladın mı?

  edit : elim dolu *
  ···
  1. 1.
   0
   pesimist.
   ···
 6. 6.
  +1
  Gözüm yok
  ···
  1. 1.
   0
   o zaman ablangelsin
   ···
 7. 7.
  +1
  Anana kayar
  ···
 8. 8.
  +1
  Okurken gözüme kaydı
  ···
  1. 1.
   0
   yıldız değildir o. yıldız olsa duramazsın.
   ···
  2. 2.
   0
   Ahahahahahahga
   ···
 9. 9.
  0
  Okumayın beyler kaydım
  ···
 10. 10.
  0
  Troll krall bu değerlenir.
  ···
  1. 1.
   0
   Oo krallığımızın namı salınmış. Hayırdır amk.
   ···
 11. 11.
  0
  Easy boy
  ···
 12. 12.
  0
  rez okurum bi ara
  ···
 13. 13.
  0
  okumam
  ···
  1. 1.
   0
   ama @2 olup tutarsa birilerine gibertme yapmak için şuku verirsin. lan köftehor. nası çözdüm oyunu sherlok gibi ?
   ···
  2. 2.
   0
   trollkrali3
   önüncü nesil normal :/
   ···
  3. 3.
   0
   Off unutmuşum. Pardon. Hadi beraber sozlukspot patlatıp eski hesaplarımıza erişelim.
   ···
  4. diğerleri 1
 14. 14.
  0
  https://www.youtube.com/watch?v=WIUP_JOsMvY

  ferdi baba noktayı koymuş olm
  ···
  1. 1.
   +1
   Kanka dinlemedim yoldayım ama malum şarkı olduğunu tahmin ediyorum :D
   ···
 15. 15.
  0
  Okumadan bastim eksiyi
  ···
  1. 1.
   0
   Sana helal olsun.
   ···
 16. 16.
  0
  Rezervasyon
  ···