/i/Felsefe

filozofiya'ya inananların kafalarını açtıkları uhrevi altincidir.
 1. 1.
  +30 -4
  Bu dünyada insan ırkının olmadığını düşünün. %95 i suyla kaplı dünyamızda zeki yaşamın teknolojik olarak gelişmesi mümkün olabilir miydi peki?

  Gezegenimizin okyanusları, balinalar, yunuslar ve ahtapotlar gibi zeka açısından oldukça gelişmiş canlılara ev sahipliği yapıyor. Ancak, bu canlıların hiçbiri çevrelerini kendi yaşamlarına uygun biçimde dönüştürebilecek ve karmaşık aletler yapabilecek kadar gelişmiş zekaya sahip değil.

  Şimdi burda karmaşık aletlerden kastım öyle pil devresi gibi ne bilim kablo lehimleme gibi bir şey değil burda bahsettiğim karmaşık alet mesela avlanmak için kullanabileceği bir mızrak ya da basit bir kapan tuzağıydı.

  Hepinizin bildiği üzere yunuslar dünyaya insanlar gibi üstün zekalarıyla nam salmış bir memelidir. Kendi aralarında karmaşık bir dil kullanırlar, öğrenebilirler ve öğrendiklerini aktarabilirler ama yaşadıkları okyanus bu zekalarını teknolojiye dönüştürmelerini engeller. Bunun için bir yunus karada hareket edebileceği, ölmeden uzun süre yaşayabileceği bir araç yapma yeteneğinden yoksundur.

  Şimdi biraz bilim kurgu yapalım sizinle;

  %95 i okyanuslarla kaplı olan dünyada bazı türler sığ alanlarda yüzeye yakın yaşamaya alışıp, bir süre sonra da okyanus yüzeyinde nefes alabilecek biçimde evrimleşebilirler. Hava soluyabilen bu canlılar zamanla okyanus dışında yaşamaya iyice uyum sağlayıp, suyun üzerinde yüzen yapılar inşa ederek buralarda yaşamaya başlayıp, ardından da suyun kısıtlamalarından kurtularak teknolojik açıdan ileri düzeye ulaşabilirler.

  Belki de bu zeka sahibi canlılar yarısı hava, diğer yarısı su dolu gemileri ile evreni keşfe bile çıkabilirler. Daha da ileri gidersek okyanuslarda gelişen ve daha sonrasında hava solumaya adapte olan bu zeki canlıların, aradan geçen onbinlerce yıl içinde neredeyse tümüyle okyanus dışında yaşayabilecek hale gelmeleri de mümkün.

  Gerçekleşmesi çok zor ama imkansız olmayan bir senaryo bu…
  ···