/i/İnanç

İnanç
 1. 1.
  +1
  eğer inandığınız Tanrı (Allah) bu kadar mükemmel bir şeyse neden tehdit etme gereği duyuyor ve neden sonunda bir şeyler vaat ediyor, bunun mantıksal açıklamasını yapabilecek olan var mı aranızda.
  ···
 1. 2.
  0
  Yok yok tanrı da allah da yok amk yeter lan ölünce öleceksiniz yok olacaksınız
  ···
 2. 3.
  0
  Bi sultan çok intizamlı ,hikmetli ve müzeyyen mükemmel bir yaptırsa fakat çatısını açık bıraksa ve içinde fuzuli hiçbirşey olmayan bu görkemli sarayı bozulmaya , fırtınalarla parçalanmaya bıraksa en ufak aklı olan birisi der ki:
  Böyle bişey akıl dışındadır. Böyle hikmetli yapılan bir sarayın elbette bir hikmeti vardır. Bu şekilde yok olup gitmemesi lazımdır.
  Aynı şekilde bu dünyamız bahsedilen saraydır. Ve bu sarayın mühim bir misafiri hiç şüphesiz insandır. Hangi akıl diyebilir ki bu hikmetli ve görkemli kainat yok olacak veyahut devamı olmayacak. Elbette Allah ın hakîm ismi ahireti gerektirir.
  Tehdit edilmeye müstahak insanlar elbette tehdit edilmelidir. Bir devlette denilse cinayetin cezası 15 senedir. Kim bu tehdite karşı ayaklanıp sen nasıl tehdit edersin der? Her aklı başında olan insan der ki bu ceza gereklidir ve lazımdır. Aynı şekilde Sultan-ı Kainat olan Allah da kendi saltanatında böyle kural ve kaideler koymalıdır ki asayiş sağlansın , adalet yerini bulsun.
  ···
  1. 1.
   0
   Tanrı ile evrendeki herhangi bir şeyi kıyaslayarak bir yere varmaz, bir şey cevaplayamazsın. Burada sonsuz güç ve zekaya sahip bir varlıktan bahsediyoruz.

   Ha eğer biz onu anlayamıyoruz dersen anlamadığın bir şeye tapmaya devam et.
   ···
  2. 2.
   0
   O kıyaslamıyo zaten. insanlar kıyaslayarak akla yakınlaştırıyo. Bu şekilde anlamaya çalışıyo. Senin zaten ikna olmak gibi bi amacın olmadığı için bu şekilde ben araştırıyorum sorguluyorum diye kendini avutuyosun. Neyse devam et sen.
   ···