/i/Siyaset

Saygı Çerçevesinde Özgür Siyaset Platformu
 1. 1.
  +5 -3
  ırkçı bi birey olarak kabul ettiğim gerçek. amk marxıyla amk lenini kitaplarını ve uygulamalarını enternasyonal yapmak yerine milliyetçiliğe falan yapsa biraz efsane olurdu

  • tamamen bağımsız üretim,
  • her şeyi kendin üretip kendin kullanıyosun,
  • kültürünü dilini efsane şekilde yaşatıyosun çünkü kimseye bağımlı değilsin,
  • 0 işsizlik,
  • düşük çalışma saatleri yüksek maaşlar,
  • herkes sana düşman,
  • düşünce özgürlüğü arttığından bilimde hızlı ilerleme,
  • kadın erkek farklılıkları azalacağından dolayı sana yürüyecek onlarca cesur kız,
  • seri üretim ürünlerinin inanılmaz gelişimi (özel üretim olmadığı için kimse para kazanmak için malzemeden kısmaz en iyi ürünü koyar)

  kapitalizmin iyi yanları:

  • kendin anlamlandırıp kendin eğleniyosun. yani mesela bi trend çıkıyor popüler kültürden, tamam anlamsız ama en azından hayatına bi anlam veriyosun aq sosyalizm çok gerçekçi birazcık daha hayalperest olmak iyidir,
  • "umut fakirin ekmeğidir" diye bi söz vardır. her şeye sahipsen bi şey için çabalamazsın hayatının bi amacı olmaz. birisi bi şeylerinden kısacak ki onun için çalışacaksın,
  • her şeyi anlamlandırıyosun pgibolojikmen ve bence gayet iyi oluyor.

  sosyalizm de kapitalizm de tadılması gereken sistemlerdir ama bence sosyalizm şöyle bir tık daha önde. ama ikisinin de tadı farklı dediğim gibi.
  ···
 1. 2.
  +1
  çok yanlış bilgi var
  ···
  1. 1.
   0
   panpa okudum ve anladığım kadarıyla bunlar gerçekleşir yani yanlış olanlar hangileri
   ···
 2. 3.
  0
  mesela en basitinden ilk madde tamamen bağımsız üretim demişsin, bu kapitalizmdir. kapitalizmde istediğin kadar üretim yapabilirsin fakat sosyalizm veya komünizmde ihtiyacın olduğu kadar üretebilirsin ki kapitalizmde sen ürettiğin şeye istediğin fiyatı verebilirken komünizmde devlet ne kadar olacak diyorsa fiyatı o kadar olur. yani sen domates ekersin, sularsın, günlerce uğraşır didinirsin ve devlet gelip ona bir fiyat biçer, sen biçmezsin.
  ···
  1. 1.
   0
   panpa sen serbest piyasa kıyaslaması yapmışsın. olm tipime baksan "la sen sosyalizmi bu tiple ne savunuyon git moğolistana" dersin ama ben bile biliyorum ki devlet o fiyatları belirlemek için belli kriterler ve standartlarda belirliyor onu, yani "devlet belirliyo ya" derken devlet gidip de senden onun bi kısmını almıyor aq.

   serbest piyasaya gelince bağımsız üretim tabii ki yoktur, kapitalist devletler yönelim gerekçeleriyle müttefik bulup ithalat ihracat yapmak zorundadır.
   "sosyalizmde ihtiyacın kadar üretirsin" bak bu yalan. buna marx bey "komunal dönem" demiş. avcı toplayıcı toplulukların yaptığı olaya diyoruz. yoksa bana "ihtiyacım kadar üretip yiyorum eheheh" gibi kasıntı tip bi sosyalizm gösterebilir misin?

   kapitalizmle sosyalizm arasında ince bi çizgi var, daha da abartmaya gerek yok. üretim araçlarının kişinin elinde olması vs üretim araçlarının halkın elinde olması. bu kadar basit
   ···
   1. 1.
    0
    Dostum, komünizmde devlet bütün domatesleri toplar ve fiyat biçer. Uydurmuyorum, gerçek bu. Sen çalışırsın ve devlete verirsin devlet ise satar ve sana emeğinin karşılığını verir. Burada yine bir sorun çıkıyor. iyi domates ve kötü domates diye. Ben çok iyi domates üretirken sen çok kötü domates üretiyorsun fakat devlet geldiği zaman ikimizinkini de alıyor ve aynı kasaya koyuyor. ve o kasalar atıyorum 10tlye satılıyor. iyisi de kötüsü de. burada kalite de göz ardı ediliyor.

    Hayır dostum, komünizmde ihtiyacın kadar üretirsin. Çünkü kar yoktur. Kapitalizmde kar etmek için üretirsin, doğal olarak ne kadar üretirsen o kadar çok kar edersin. Komünizmde kar asıl amaç değil. ihtiyaç asıl amaçtır.

    O kadar basit değil işte.
    ···
 3. 4.
  0
  yaw hehe amk
  ···
 4. 5.
  0
  "Sosyalizm çok gerçekçi" öyle mi? Ahah. Daha okumam gereken çok kitap var be liseli. Hem teoride hem pratikte çökmüş bir sistemle kapitalizmi kıyaslamak nasıl bir akıl tutulmasıdır? Aklım almıyor...
  ···
  1. 1.
   0
   Her sosyalizm basligina gelip kendi ekonomik durumuna kalip arayisindan oturu kapitalizmi savunman şart mı?
   ···
   1. 1.
    0
    "Kendi ekonomik durumun", derken? Zengin falan olduğunu mu düşünüyorsun yoksa?
    ···
  2. 2.
   0
   Evet belli bir ekonomik duzeydesin sosyalizme karsi olabilirsin ama bu sistemi savunmanin baska bir aciklamasi olamaz yok okuyup calisip iyi paralar kazanmakmis, kisisel ekonomik ozgurlukmus bunlar kadinlara atilan pozitif ayrimcilik yeminden farksizdir
   Ben kapitalizmi bir insanin savunmasi icin baska bir sebep goremiyorum
   ···
   1. 1.
    0
    Ahaha. Demek ki, gelir düzeyi benimkiyle hemen hemen aynı olan ülkemizin %60'lık kesiminin "belli bir ekonomik düzeyi" varmış. Aydınlattığın için sağol pnp.

    Hiç güleceğim yoktu. insanlarda ki "Anti-Kapitalist zihniyet"in temelinde; onu zenginlerin fakirleri sömürmek için savunduğu yanılgısı vardır. Halbuki tam tersine, hiçbir para babası serbest piyasada rekabete girmek istemez. Zira rekabet; fiyatların ucuzlaması, üretimin artması ve inovasyonun devamlı olması demektir. Takdir edersiniz ki tüm bunlara da ciddi yatırımlar yapmak zorunda kalır para babaları. Doğru yatırım yapan zengin olurken, yanlış yatırım yapan ya ciddi zarara uğrayacak ya da tamamen batacaktır. Ülkemizin refahı içinde en makbul olanı budur. Sonuçta hic kimse "yanlış yapanların güç sahibi" olduğu bir düzende yaşamak istemez.
    Son olarak, Vahşi Kapitalizm ile Tam Serbest Piyasa Kapitalizmini birbirine karıştırmayın. Zira bunun ayrımına varamayan insan, hem kendisi hemde vatanı için rasyonel kararlar veremeyecek olan insandır.
    ···
 5. 6.
  0
  Modern Liberalizm en mantıklısı
  ···
 6. 7.
  0
  Saçmalamayın yav ne sosyalizmi
  hitler de sosyalistti zaten, ırkçılar sosyalist olamaz diye bir şey mi var. nasyonel sosyalist partisi zaten nazi partisinin açılımı.
  ···
 7. 8.
  0
  neresinden başlayacağımı bilemedim o yüzden başlamıyorum. allah acil şifalar versin kardeşim.
  ···