/i/Tespit

 1. 1.
  +7 -3
  ya diş hekimliği okuyor, ya mühendis, ya doktor, ya avukat, askerim diyen de çok. Ulan bu memlekette ne kadar zeki insanlar varmış.Ben size bir şey söyleyim yaptığınız işten gurur duyun. işçi de olsanız bu ülkeye doktor kadar katkınız var. Avrupa bu muhabbetleri aştı artık ama bizimkiler hala aşamadı. Doktor veya mühendis olan kişileri çok üstün falan sanıyorlar. Devlet adamları zaten ilah yani bu tip insanların gözünde. Umarım bir an önce bu ülkede ki kendini üstün görme olayı kalkar.
  ···
 1. 2.
  -2
  aynen doktor üstün değil sen üstünsün kardeşim
  ···
  1. 1.
   0
   Yalnız yazdığımı düzgün okursan ben üstünüm diye bir şey demedim orada.
   ···
 2. 3.
  +1
  Sonunda benim gibi düşünen birini gördüm amk
  ···
  1. 1.
   0
   Az kaldık panpa az sayımız azalıyor :(((
   ···
 3. 4.
  +1
  Mühendislik okumak için yüksek bi puana gerek yok gerisine katılıyorum
  ···
  1. 1.
   0
   Panpa bende ondan bahsediyorum. Yani cidden 1 senesini doğru düzgün veren kişi kazanır çok rahat yani. Bunu herkes yapabilir. Yapan var yapmayan vat yani.
   ···
 4. 5.
  +1 -1
  Okumuyorum.
  ···
  1. 1.
   0
   Okumamak suç değil.
   ···
 5. 6.
  +1
  ilkokul hocamızın bir sözü var hiç unutmam.

  "Bu ülkenin, hapise girecek adama bile ihtiyacı var"
  ···
  1. 1.
   0
   Doğru bir söz bu.Her türlü insan olmak zorunda. Yoksa mühendis dolu olsa bile bir tak olmaz bu ülkede ve oraya doğru gidiyoruz. insanlar illa mühendis doktor olmak istiyorlar.
   ···
 6. 7.
  +1
  Öyle tabi aq. Adamlar araba tamirini belgesele çekecek kadar önemli görüyor

  Bizim içinse sadece tehtit unsuru. Okumazsan sanayiye gönderirim diye
  ···
 7. 8.
  0
  bizdeki vizyon eğitim seviyesiyle alakalı bir durum, doğal olarak öyle gelmiş. milli eğitim bünyesinde verilen eğitim/öğretim'in insana değer katan hiçbir yanı olmadığı için doğrudan bu okullarda okuyanların da entelektüel birikimi ve vizyonu güven vermiyor.

  avrupayla mukayese ediyorsunuz ama avrupada bir doktor ile bir tamirci arasında hayat tarzı, dünyaya bakış ve entelektüelite farkı çok azdır. tamirciye işini anlat desen o işin 40 yıllık profesörü gibi gerektiğinde bilimsel tabirleri kullanarak gayet güzel anlatır. bizimkiler bunu "söküyos aha bele. şincik bunun içiğnde tortu birikeyo, bunu yıhayıp tahıyoz geri" falan diye anlatır, arada "aha garıya bah" falan der.
  doktor düzeyinde titizlikle mesleğini icra eden bir tamirci türü bizde yetişmiyor. muhakkak vardır da, bakın etrafınıza yani. bunlardan ne tak olur?
  tamirciyle kibar konuşursam beni yabancı ve saf zanneder diye tamircinin yanında onların üslubunu takınıyor insanlar.
  ülkemizde hiç bir doktor gördünüz mü tamirci bir arkadaşıyla akşam çıkıp bir yerlerde oturup birşeyler içebilen. çünkü muhtemelen tamirci arkadaş fazla kaçırıp içindeki arabeski fırlatacak, feryat edip nara atacak ortamın ağzına sıçacak etraftaki dişileri hayvan gibi kesecektir falan.
  hepsi böyle demiyorum ama oranına siz bakın.

  dolayısıyla, doktor (genellikle) tamirciden üstündür avrupadan çok daha derin sebeplerden ötürü.
  ···