/i/Spor

 1. 1.
  +280 -17
  evet beyler beni bilen bilir 3 yıldır fitness işiyle uğraşmış; her türlü makale,video,antrenörün içinden geçmiş ve edindiğim bilgileri kendi tarzımla harmanlamış emektar bir panpanızım.

  Şimdi çoğunuz diyosunuz ki spor yapıyorum ama gelişemiyorum. Protein tozu alsam gelişir miyim? diye kendinize sorular sorarak ikilemde kalıyorsunuz. Doğal vücudun olmayacağına bile inananınız vardır eminim.

  Şimdi size vereceğim tarifle HER TÜRLÜ BÜTÇEYE uygun,sağlıklı,doyurucu, bol enerji veren ve *bol proteinli* spor öncesi takviyesi hazırlıcaz. Öncelikle işleme başlamadan önce bilmeniz gerekenler:

  • 4 işlem matematik.

  Tamam artık başlayalim.


  Malzemeler:

  -1 Adet Muz  Beyler şu an en yakın markette (burda karfur) Muzun kilosu 4 lira. resimdeki gibi 1 adet muz yaklagib *144.1666 gr* a tekabül ediyor. Bu da 1 muzun fiyatını *57 krş* yapıyor. 1 muz içinde *1.5 gr* protein var fakat verdiği enerji *120 kcal* oluyor.

  -Eti Lifalif Yulaf Ezmesi (en ucuzu sade olan. Ayrıca diğerlerine işlenmiş şeker katılıyor. Sağlıklı olanı sade olanı)  Bunu da karfur,migros ve hatta bim gibi yerlerde bulabiliriz. Yulaf ezmesi faydalı karbonhidrat diye geçer (WHO\'ya göre) ve bizim koyacağımız ölçüde yaklaşık 150 gram yulaf bulunur. Bu kadar yulafın içinde *19 gr* protein var ve vereceği enerji *534 kcal* oluyor. Fiyatına gelecek olursak 1 paketi 5 gün kullanabilirsiniz ve ortalama fiyatı 5 tl civarıdır. 1 ölçüde *1 tl* gibi bir tutara denk geliyor.

  - Süt  bimden de alabilirsiniz fakat son zamanlarda dikkatimi çeken TekSüt isimli bi marka litresi 1.85 TL\'ye dükkanlarda dolaşıyor.Markanın logosu insana bimdeki Dost sütten daha çok güven verdiği için onu tavsiye ediyorum eğer uygun fiyata girmek istiyosanız. Yok ben lüks takılırım diyosanız Litresi 3.10 TL olan Pınar sütü tercih edebilirsiniz.

  Gelelim bize vereceği verilere. 1 günde 250 mL sütü feda edeceğiz. Bu bize *632.5 kcal* enerji verecek ve *7.5 gr* protein. Fiyatına gelecek olursak teksüt kullanırsanız günlük *46 krş* a denk geliyor.

  Krem Fıstık  evet beyler geldik en can alıcı noktaya. Bu krem fıstıktan her yerde yok diye biliyorum karfur ve migroslarda bulabilirsiniz. Tavsiyem alternatif aramaya gitmeyin bu Gold marka fıstık içinde %81 fıstık içeriyor ve piyasadaki en az şeker içeren fıstık ezmesi. (Nutellanın 100 grdıbının 55 gramı şeker amk.)

  Fakat şöyle söyleyeyim verdiğiniz paraya değecek. 1 kutusu *7 TL* ve içinden *1 yemek kaşığı* koyacağız. 1 yemek kaşığı tepeleme aldığımızda yaklaşık 50 gram almış oluyoruz. Besin değerlerini incelediğimizde:
  50 gram fıstık ezmesi bize *290 kal* enerji veriyor. Bunun yanında *11 gr* protein alıyoruz. 1 yemek kaşığının da porsiyon fiyatı *102 krş* yani yaklaşık *1TL* oluyor.

  Yumurta  evet beyler simdi yumurtayı çig olarak diğer malzemelerle birlikte blender a atacaz. aramızda hayatında hiç çiğ yumurta yememiş olanların \"amk saykosu midemi bulandırcan\" dediğini duyar gibiyim.

  ulan züt beyinsiz o kadar malzemenin yanında 2 tane yumurtayı blender a attığın zaman tadı ağzına bile gelmeyecek. Farkında olmadan yüklü miktarda protein alacaksin.

  Matematiksel baktığımızda 2 adet yumurta *80 krş* ve bize verdiği enerji *154 kcal* ve aldığımız protein de *13gr\" oluyor.
  Bütün bunları Blender a koyun karıştırın. Yulafların hepsi karışmamış olacak fakat bir kaseye döktükten sonra kafaya yavaş yavaş dikin. altta kalan yulafları da kaşıkla sündürün. *Blender dan geçirmemizin bir diğer faydası da malzemelerin daha küçük parçalara ayrılmasını sağlayarak daha hızlı sindirilip kana daha erken karışmasını sağlamak.*

  Şimdi Özetle neler kazandık? neler harcadık? inceleyelim:

  • Toplam Maliyet (1 porsiyon): 3 TL 83 Krş*
  • Toplam Kalori(1 porsiyon): 1730 kcal ***
  • Toplam Protein (1 porsiyon): 52 gram ***

  Şimdi bunu piyasadaki en çok satılan Whey Protein tozu ile karşılaştıralım:

  Biliyoruz ki bu protein tozlarının içinden bir kulp çıkar ve o kulp 1 porsiyondur. 1 porsiyonu 30.4 gramdır ve size sadece *113 kcal* enerji verir. Burda sadece dediğim tabii ki definisyon yapan sporcular için kalori gereksizdir fakat sizin toz almanız size bir şey kazandırmaz.

  Whey proteinden 1 porsiyonda kazanacağınız protein *23.9 gr\" dır ve porsiyon fiyatı *3.09 TL* ye denk geliyor. Gördüğünüz gibi neredeyse aynı fiyata size protein tozundan 2 kat fazla protein kazandırdım. Üstüne üstlük hayvan gibi kalori aldınız. 18 yaşındaki bir gencin günlük kalori ihtiyacı (erkek) yaklaşık 3000 kaloridir. Burdan artık yaptığım kıyağı hesaplayın *

  Evet uzun yazı oldu fakat okuyun. Çünkü spor için okumak da şart. Sorularınız olursa cevap verebilirim.

  edit: hala whey proteini savunanlar olmus. kana karisma konusunda onunla yarisamayiz sonucta islenmis toz haline getirilmiş bir madde fakat soyle ki bir cok doktor bu tür islenmis supplementlerin zararli oldugunu belirtiyor. Bizim karisimimiz ekstra olarak hayvan gibi saglikli kalori amk.

  edit2: sukulari ekgib etmeyin beyler su sozlugun kalitesini artiralim.

  edit3: parca pincik bir gidanin 3 saatte vücutta emildigi nerde gorulmus amk burda börek yedirmiyoruz.
  Tümünü Göster
  ···
 2. 2.
  +5
  beyler uplayın hele su basliği. biraz da faydalı bassliklar trende ciksin amk
  ···
  1. 1.
   0
   Panpa ben kilo vermek istiyorum bu yüzden düşük kalorili olması gerekiyor ne diyorsun bunu yapayım mı??
   ···
  2. 2.
   0
   Yok yapma
   ···
 3. 3.
  0
  Up up up
  ···
  1. 1.
   0
   Ben de seni çok seviyorum ya da
   ···