/i/Bilim

"hayatta en hakiki mürşit ilimdir, fendir. ilimin ve fennin dışında mürşit aramak gaflettir, dalalettir, cehalettir".
M.K ATATÜRK
 1. 1.
  +3 -1
  Matematik olmasaydı neler olurdu?

  Öncelikle matematik olmasaydı, bindiğimiz otomobiller, uçaklar ve gemiler olamazdı, olsalar bile düzgün çalışamazlardı çünkü bu sistemlerin çoğu matematiksel hesaplarla oluşturulmuştur.
  Matematik olmasaydı, bir yılı 365 güne, günü 24 saate, saati 60 dakikaya, dakikayı da 60 saniyeye ayıramazdık, zaman özelliğini kullanamaz, gelişi güzel yaşamak zorunda kalırdık, hiç kimse kaç yaşında olduğunu tam olarak söyleyemezdi.
  Matematik olmasaydı, yaptığımız alışverişlerde para üstünü alamazdık, aldığımız ürüne kaç para vereceğimizi hesaplayamaz idik, para hesaplarında işin içinden çıkamazdık.
  Matematik olmasaydı spor karşılaşmalarının sonuçlarını öğrenemezdik, kaç gol atıldı; kaç basket atıldı vb... hiç bir zaman bilemezdik.
  Matematik olmasaydı boyumuzu, kilomuzu sayı cinsinden ifade edemezdik, ölçme ve değerlendirme yapamazdık. Hava sıcaklığı, bir dağın uzunluğu, bir gölün derinliği sayılarla ifade edilemezdi.
  Örnekleri çoğaltabiliriz. Eğer matematik olmasaydı, insanlarda sayısal zeka gelişemez ve teknoloji bu kadar ilerleyemezdi, yalnızca tarih, edebiyat vb... sözel bilimler gelişebilirdi. Robotlar, uzay mekikleri, televizyon vb... hiç biri olamazdı. Çünkü bunların hepsi bir takım cebirsel hesaplamalar sonucu tasarlanan araç gereçlerdir.

  Şimdi Matematiğin değerini anladınızmı?
  ···
 1. 2.
  0
  2 kere 2 5 olurdu
  ···
 2. 3.
  0
  tsk
  ···
 3. 4.
  0
  1+3 = 9
  ···
 4. 5.
  0
  Yav illa trolliceksiniz dimi amk
  ···
 5. 6.
  0
  ananın amı olmazdı
  ···
  1. 1.
   0
   Ne ana karistiriyosun durup duruken aq
   ···
   1. 1.
    0
    ÖZür dilerim kadesim
    ···
  2. 2.
   0
   Önemli değil dostum
   ···
 6. 7.
  0
  tren yaparlardı
  ···
 7. 8.
  0
  hepimiz matematiği bulanların anasına lise yıllarında küfrettik lakin sonraları anlıyorsun ki matematik hayatın içinde ama yine de o integralin anasını gibeyim
  ···