/i/Sözlük İçi

sözlük içi.
 1. 1.
  +8 -16
  Neden herşeyi Arapça ?

  Bir ayette şöyle bahsediyor:
  Biz onu siz anlayasınız diye Arapça indirdik diyor

  "Siz" anlayasınız diye geçen kısımda ufak çocuk bile bu olayı saçma bulur
  Ben Türkçe biliyorum ben anlayayayım diye Arapça niye inmiş ?

  Bana dolayısıyla bu dinde evrensellikten bahsetmeyin
  ···
 1. 2.
  +2 -1
  fıkıh işleri bunlar aga
  ···
 2. 3.
  +3 -4
  Arapça diğer dillere göre daha kapsamlıdır. Küçük bir araştırma yaparak öğrenebilirsin
  ···
 3. 4.
  +3
  Sen konusma oglum
  ···
 4. 5.
  +4
  Araplara anlasınlar diye arapça indirilde. orada vurgulana dilin kutsallığının olmadığıdır. bugün de sen gayet rahat Türkçesini okuyabilirsin.
  ···
  1. 1.
   +1
   Tek ben böyle düşünmüyomuşum helal kardşm
   ···
 5. 6.
  +5 -10
  Siz inançsızlar böyle iftiralar ile uzaya çıkacaksınız sözde bilimci aptallar cahiller sizi hahahah. türkçe bile Arapçadan oluşuyor dangalak. Arap bölgesinde indiği için Arapça. türkçe ortada yoktu ki türkçe insin. Sana özel mi inecekti? Dini dil üzerinden eleştiren aptal veledi zina.
  ···
  1. 1.
   +2 -2
   neden bu kadar cahilsin. Türkçe arapçadan oluşmuyor. Türkiye Türkçesi'nin çok fazla arapça sözcük içermesi, Türkçenin arapçadan meydana geldiğinin kanıtı değildir.

   Türkçe ortada yoktu ne demek, kara cahillik bu senin dediğin. Türklerin tarihi çok eskilere dayanmakta. kimlerle uğraşıyoruz amk
   ···
   1. 1.
    +1 -1
    Arapça kelimeler çok fazla.

    Şu anki türkçe o zaman var mıydı bre aptal deyyus.
    ···
  2. 2.
   +4 -1
   MÖ 3000lerden itibaren var olan şanlı milletin dili 600de nasıl olmaz mal herif. Ayrıca şuanki dilimizdeki arapça sözcüklerin fazlalığı dinin etkisi. islamiyetten önce yabancı etkilerden uzak saf bir Türkçe vardı. Bilgisizsiniz bari konuşmayın amk.
   ···
 6. 7.
  0
  (bkz: mal huur çocukları bu başlıkta toplanıyor)
  ···
 7. 8.
  0
  Ben Kuran okuyorum ama Türkçe Arapça okuyunca da aynı şeyi diyoruz Türkçe de onu anlamak önemli bence.hem @5 in dediği gibi doğrusu o
  ···
 8. 9.
  +2
  Sizden birinin bir lafı var " lisanımızdaki arapça kelimeleri ihraç edicez " ismet inönü. zeki görünen cahillersiniz az bilgisi olan zaten cümleyi görünce çıldırıyor
  ···
 9. 10.
  +1 -1
  Kaç kere açıldı bu başlıklar anlamıyorsunuz ya da anlamak istemiyorsunuz. Meal diye bir şey var.
  Edit:Şimdi farkettim. Sen de zaten ayeti Türkçe yazmışsın. Eğer evrensel olmasaydı. Türkçe yazamazdın. Soracağın sorunun aq.
  ···
 10. 11.
  0
  Helal len yarramın kıllı kafası
  Arapçada evrensel bir dildir
  ···
 11. 12.
  0
  Lan amk madem anlamak istiyorsun meal oku tutanmı var
  ···
 12. 13.
  0
  Bunlar sormaktan bıkmadı, biz bu huur çocuklarına açıklamaktan bıktık
  ···
 13. 14.
  0
  Arapça olmasından kasıt, Kuranın indirildiği çevrenin dili olarak Arap toplumunun bahanelerini ortadan kaldırmaktı. Tabikide Kuranı kendi diline çevirerek okuyabilirsin ama islam dininin bir çekirdekte toplanması gerekiyor.
  ···
 14. 15.
  0
  Hangi ayet
  ···
 15. 16.
  +1
  Zuhruf 44. Doğrusu Kur'an, sana ve kavmine bir öğüttür. ileride ondan sorumlu tutulacaksınız.

  En am 92. Bu (Kur'an), Ümmü'l-kurâ (Mekke) ve çevresindekileri uyarman için sana indirdiğimiz ve kendinden öncekileri doğrulayıcı mübarek bir kitaptır. Âhirete inananlar buna da inanırlar ve onlar namazlarını hakkıyla kılmaya devam ederler.

  ibrahim 4. (Allah'ın emirlerini) onlara iyice açıklasın diye her peygamberi yalnız kendi kavminin diliyle gönderdik. Artık Allah dilediğini saptırır, dilediğini de doğru yola iletir. Çünkü O, güç ve hikmet sahibidir.

  Ali imran 144. muhafazid, ancak bir peygamberdir. Ondan önce de peygamberler gelip geçmiştir. Şimdi o ölür ya da öldürülürse, gerisin geriye (eski dininize) mi döneceksiniz? Kim (böyle) geri dönerse, Allah'a hiçbir şekilde zarar vermiş olmayacaktır. Allah, şükredenleri mükâfatlandıracaktır.
  ···
 16. 17.
  +1
  Sayın gerzekalicim en kapsamli ve zengin dil olarak bilinen arapça kullanılması şasırtıcı mı ? En ufak çocuk bile senden zekidir
  ···