/i/Teknoloji

 1. 1.
  +57 -12
  Daha Verimli Bir internet Deneyimi için Uygulayabileceğiniz 8 Yöntem.

  ONETAB : Chrome ve Firefox’da kullanılabilen bu eklenti, açtığınız sekmeleri tek bir sayfada toplayarak yüksek miktarda RAM kullanımının önüne geçer.

  TABS LiMiTER QUEUE : Eğer bir Chrome kullanıcısıysanız ve OneTab eklentisi size pek kullanışlı gelmediyse, “Tabs Limiter With Queue” adlı eklentiyi deneyebilirsiniz. Bu eklenti açtığınız sekmeleri, kuyrukta bekletiyor ve istediğiniz zaman diğer sekmeler arasında rahatlıkla gezinebiliyorsunuz.

  COLiBRi : Colibri, sekme mantığını ortadan kaldıran bir tarayıcı. Daha sonra göz atmak istediğiniz bir sayfayla karşılaştığınızda, onu Links (Bağlantılar) bölümüne ekliyorsunuz ve istediğiniz zaman bu bölümden o sayfaya erişebiliyorsunuz.

  internette dolaşırken bilgisayardaki diğer şeylerin dikkatinizi dağıtmasını istemiyorsanız, tam ekran modunu kullanabilirsiniz. Bunun için Chrome’un Windows versiyonunda F11’e, Mac versiyonunda ise Cmd Ctrl F’e basabilirsiniz. Firefox’nın Windows versiyonunda da yine F11’e, Mac versiyonunda ise Cmd Shift F’e basabilirsiniz.

  uBLOCK ORiJiN : internet sayfaları standart olarak gerçek içeriğin yanı sıra, bir dolu kodla beraber gelir. uBlock Origin adlı Chrome ve Firefox eklentisi ise, bir internet sayfasını en gerekli unsurlarına indirger. Örneğin bunun için yaptığı şeylerden birisi reklamları engellemektir. Ayrıca bu eklenti, son derece özelleştirilebilirdir.

  Instapaper : Bu servisler, internette okumak istediğiniz yazılar bulduğunuzda, bunları daha sonra okumanız için kaydetmenizi sağlar. Instapaper ve Pocket, bu servislerin en bilindik olanlarından ikisidir. Ayrıca bu uygulamaların mobil desteği sayesinde, kaydettiğiniz yazıları mobilden de okuyabilirsiniz.

  Stayfocusd : Çok çabuk dikkatiniz dağılıyor ve çalışırken kendinizi birden Facebook’ta ya da Twitter’da mı buluyorsunuz? Merak etmeyin, bu sorunun çözümü için de birtakım eklentiler var. Bu soruna yönelik olarak Chrome için StayFocusd, Firefox içinse BlockSite eklentileri mevcut. iki eklenti de kapsamlı olarak özelleştirilebiliyor.

  Extenions : Tarayıcınızın üstüne fazla yük binmemesi ve daha derli toplu durması için eklentileri düzenlemelisiniz. Bunun için zamanında yüklediğiniz ancak işinize yaramayan eklentileri kaldırın ve sürekli görünürde olması gerekmeyen eklentileri gizleyin.(A)
  ···