/i/İnanç

İnanç
 1. 1.
  0
  Öncelikle saygı çerçevesinde tartışalım, ben ateistim. ancak inançlı kardeşlerime saygım sonsuz. sadece bugüne kadar mantıklı bir cevap alamadığım bir soruyu sizlere sormak istiyorum. Müslümanı, Hristiyanı, musevisi, yahudisi ne olursa olsun soruma mantıklı bir cevap istiyorum.

  inançlı kardeşlerimin istisnasız hepsinin savunduğu bir konu var. böyle bir mükemmel varlık olan insan, bu kadar mükemmel çalışan bir sistem kendiliğinden oluşamaz. buna karşı çıkan inançlı bir kardeşim yoktur sanıyorum. örneklendirme olarak hemen şöyle şeyler duyarım genelde;
  bu tükenmez kalem yıllar geçse de kendiliğinden oluşur mu söyle? derler.
  aslında mantıklı konuşuyorlar bu örnekte. doğru kendiliğinden oluşmaz, onu insan üretti ve ben insanların var olduğuna inanıyorum zaten * yani bu kalem gibi dandik bir şey bile kendiliğinden oluşuyorsa koskoca evren nasıl kendiliğinden oluşsun? yani neymiş tanrı varmış, diyorlar. buna verdiğim cevaplarla uzatmak istemiyorum şu an. soruma geçeyim.

  Velev ki bunu kabul edelim yani tanrı olgusunu kabul ettiğimi düşüneyim, ve doğru hiçbir şey kendiliğinden oluşamaz. tanrı hariç ;) hadi bunu da kabul edelim.

  Soru: biz garibim insanlar olarak işimize yaramayan hiçbir şeyi üretmezken,(bardak var su koyuyoruz, çay kaşığı var karıştırıyoruz, tarak var saçımızı tarıyoruz) Peki tanrı neden hiçbir işine yaramayan biz insanları yarattı? Biz tanrının ne işine yarıyoruz bizi yaratma amacı nedir?
  ···
 1. 2.
  -1
  Allah celle celalühü bizi ihtiyacı olduğu için yaratmamıştır. imtihan etmek için yaratmıştır. Cennetine bizleri almak için..
  ···
  1. 1.
   0
   cevap için teşekkürler kardeşim. çok duyduğum için bu cevabı hemen sana da sorayım. bizler tanrının oyuncakları mıyız? vakit geçirme araçları mıyız? bizi imtihan edip, cennet ya da cehenneme göndermekten nasıl bir haz alıyor? madem işine yaramıyoruz bizi neden yaratıyor? ben tanrı olsaydım işime yaramayan aciz insanı yaratıp onunla eğlenmek yerine daha işime yarayacak daha faydalı şeyler yaratırdım.
   ···
  2. 2.
   -1
   Allah celle celalühü bencil bir varlık değildir. Bizi yaratma sebebi ona olan yararımız değil. Bizi yaratarak bizi ödüllendirdi.
   ···
   1. 1.
    0
    bulunduğumuz dünyada çekmediğimiz acı yok. bana sorulacak olsaydı yaratılmak istemezdim, bu ödül değil ceza benim için. burda çektiklerimiz yetmezmiş gibi, birde ölümden sonrasından bahsediliyor. oysa ben yok olmak istiyorum ve buna inanıyorum. ben iyi bir insanım diye beni illaki cennetine göndermek zorunda mı? istemiyorum cennetini de cehennemini de. bana dünyada tuzaklar hazırlamış olan tanrı ve bu tuzaklara düştüğümde yine cezalandıran tanrı. ya da mükafatlandıran. kötülüğü yaratmasaydı kötülükte olmayacaktı. tanrının tamamen iyi niyetinden bizi yarattığını hiç düşünmüyorum öyleyse.
    ···
   2. 2.
    0
    Dünya tuzaklarla değil imtihanlarla doludur. Sen üniversite sınavına girdiğinde bunlar çok zor uğraşmak istemiyorum diyor musun? Uğraşmazsan üniversiteye gidemezsin. Zor soruların üstesinden gelip uğraşırsan da iyi bir üniversiteye gidersin.
    ···
   3. 3.
    0
    imtihan etmeye ihtiyaç duyan varlık insandır. tanrının buna ihtiyacı olmaması gerekir. ünivetsite sınavını insanlar düzenliyor, ve bu sınava üniversiteye gitmek isteyenler giriyor. ancak tekrar söylüyorum ben tanrının cennetini de cehennemini de reddediyorum. beni yaratmış olması tamamen bir hata. tanrı hata yapmaz bildiğim kadarıyla. beni yaratan olsa olsa bir insandır. o da annem ile babam olsa gerek ;)
    ···
   4. diğerleri 1
 2. 3.
  0
  Bize iyilik olsun diye
  ···
  1. 1.
   0
   cevap için teşekkürler kardeşim. bize iyilik olsun diye, bize kötülük yapma imkanı sağlayıp, bir nevi tuzaklar kurup. bu tuzaklara düştüğümüzde bizi cezalandıran bir varlık nasıl bir iyilik yapmış oluyor?
   ···
 3. 4.
  0
  bıktım bu ben ataistim diyen liselilerden mk
  ···
  1. 1.
   0
   yaşım 32 güzel kardeşim
   ···