/i/Siyaset

Saygı Çerçevesinde Özgür Siyaset Platformu
 1. 1.
  +1 -1
  komünistlerin çıkmayıp hitleri kötülemesi ne kadar ironik bir durum. hitler sempatizanlığı falan yapmıyorum fakat emin olun sovyetlerden bile daha çok emperyalizme karşı durmuştur hitler. hitler bir işçiydi, marx ise engels'in fabrikatör babasından aldığı paralar ile hayatı boyunca hiçbir işte çalışmayan, bedavadan engelsden para alarak hayatını sürdüren birisiydi. sanırım günümüzün komünistlerinin neden kapitalizme karşı olduğunu simdi daha iyi anlıyorum. aynı marx gibi hayatta başarısız olup bedavaya çökmeye çalışan vasıfsız insanlar hepsi.
  ···
 1. 2.
  -2
  hitler nasıl emperyalizme karşıydı amk.
  ···
  1. 1.
   0
   (bkz: emperyalist ülkeler)
   ···
 2. 3.
  -1
  Kapitalizm neysede emperyalizme nasıl karşı amk. Sosyalizm olmasa işçi hakları bu kadar gelişemezdi. Ayriyetten Marx dediğin adam nasıl başarısız biri oluyor.
  ···
  1. 1.
   0
   Emperyalist devletieri anlatmaya çalıştım. Hitlerin işgal ettiği topraklara bak, fransanın, ingilterenin, sovyetlerin topraklarıydı. Peki sovyetler nereleri işgal etti? En basitinden 46 yılında Türkiye'den kars-ardahan ve boğazları istemesi ne kadar emperyalist ve yayılmacı bir devlet olduğunu gösteriyor. Marx'ın kitap yazmaktan başka ne başarısı var? mesela evrim teorisini reddetmiştir ki bundan sonra gelen komünist liderlerde gerek sovyetlerde gerek çinde evrim teorisi yasaklanmıştır. engelsin fabrikatör babasından aldığı paralarla yaşdıbını sürdüren birisiydi marx. kitabının bir çok yerinde daha doğrusu kurmak istediği ütopyada bir çok soruyu cevapsız bırakmıştır, hiçbirine düzgün ve net cevaplar vermemiştir.
   ···
   1. 1.
    0
    Hitler işgal edebildiği her ülkeye saldırmıştır. Sovyetler oraları istedi diyorsunda ben oraları işgal etmeye yönelik bir hamlesini bilmiyorum. Marx filozof zaten atom parçalayacak hali yoktu. Dediğin ülkelerin liderleri ateist heralde gökten indiklerini zannediyorlar. Sandığının aksine Mao evrimciydi diğerleri konusunda bir bilgim yok. Filozof olmak para kazandırmıyor demekki. Cevap verememiştir demek yerine cevap veremediği soruları yaz.
    ···
   2. 2.
    0
    Evet, bu ülkelerin hepsi de emperyalist devletlerdi. Kıvırmada son nokta, Türkiye Nato'ya katılmasaydı eğer bugün ne kars kalırdı ne istanbul. Polonya, baltık ülkeleri, romanya, bulgaristan buralar hala daha komünizm etkisi altında, sovyetler zamanında işgale uğramış devletler. Ben işten bahsediyorum, para kazanmaktan sen atomdan bahsediyorsun. Bu adam doğduğu andan itibaren filozof değildi heralde, hayatı boyunca hiçbir işte çalışmamış birisidir marx. Hiç staline veya mao'ya bakmaya gerek yok komünizm çıkaran adama bakman yeterli. Marx sürekli değişim var dediği için darwin'in teorisine ilk başta seviniyor fakat daha sonra darwin evrim öngörülemez diyince sıçıyolar. Darwinci evrime göre gelecek ön görülemediği için fakat determenist olan marxa göre tarihte kesin yasalar olduğu ve geleceğin de sosyalizm komünizm gibi ön görüleceği için bu ikisi karşı karşıya geldi. cümle çok uzun olduğu için yanlsılar olabilir ama anlamışsındır büyük ihtimalle. Yani hem darwine inanıp hem de marxa inanamazsın, yok öyle bir dünya. Trofim Lisenko. Stalin tarafından çok yükseltiliyo bu adam, tarım uzmanı. Bu adam anti darwinci ve bir öğreti veriyor staline. stalin ise temel tarım bilimi(böyle birşeydi tam hatırlamıyorum) olarak kabul ediyo. ki bu adam mendeli bile reddeder. böyle olunca ne oluyo? o klagib kıtlıklar başlıyor. neden? yöntemler bilimsel değil. Ve bu bilimsel olamama sebebi marx'ın ideolojisinden kaynaklanıyor. marksizm ile uymuyor. sırf marx ile uymadığı için aptalca cahilce deneyler yapıldı milyonlarca insan öldü. stalin veya mao savunan birinin bugün "müslüman ülkelerde evrim yasaklanıyor, gerici pislikler" demek gibi bir seçenekleri maalesef yok çünkü yıllar önce sizde aynı taku yediniz.
    ···
   3. 3.
    0
    Mesela en basitinden komünizmden sonrasına asla cevap vermemiştir marx. özellikle anarşistler ile bu konuda çok karşılaşırlar. çoğu kişi komünizmin en nihayetinde gideceği yolun anarşizm olduğunu söyler fakat marx buna cevap vermemiştir. devlet - sosyalst devlet - komünizm. gerisi yok.
    ···
   4. diğerleri 1