/i/Bilim

"hayatta en hakiki mürşit ilimdir, fendir. ilimin ve fennin dışında mürşit aramak gaflettir, dalalettir, cehalettir".
M.K ATATÜRK
 1. 1.
  0
  Hamam böcekleri, evrime kafa atan, herhalde tokat atsa insanı öldürecek dayanıklı canlılar.

  en çok bilindik yönleri başları kesilmesine rağmen halen yaşamaya devam etmeleridir ki şimdi de bu olayı anlatacağım;

  insanlarda dekapitasyon(*:baş kesme) neredeyse anında ölümcüldür çünkü dokularımızı oksijenli tutmaya yarayan yüksek basınçlı bir dolaşım sistemimiz var. boynunuzdaki karotid arterlerinizi(*:şah damar yani) kesmek birkaç dakika içinde kanınızın tamdıbını kaybetmenize sebep olacaktır. hadi diyelim yaraları (kegibleri) dağladınız, yine de bedeniniz beyninizden size nefes almanızı söyleyen sinir sinyalleri olmadan hayatta kalamaz.

  lakin çoğu böcek gibi hamam böceklerinde de bu durum farklı oluyor. kendileri vücutları boyunca uzayan ve \\\\\\\"solunum deliklerine\\\\\\\" bağlanan bir tür boru sistemi yardımıyla pasif olarak nefes alıyorlar. yani vücutlarında oksijen taşımak için bizim gibi \\\\\\\"kan dolaşım\\\\\\\" sistemine gerek duymuyorlar ki zaten vücut sıvıları da çok daha düşük basınçta...

  \\\\\\\"ana\\\\\\\"(*:baş kısmında bulunan) beyinleri en çok görme ve antenlerden gelen sinyalleri algılarken, koşma, temasa tepki verme ve daha nicesini her vücut diliminde olan \\\\\\\"mini beyinler\\\\\\\" namı diğer (gizli:ganglia)lar yönetir. işte bu yüzdendir ki dekapite olmuş bir hamam böceği (er/geç açlıktan ölecekse de) halen yaşdıbını belli bir süre gayet normal bir biçimde sürdürebilir.

  küçük deliklerden geçmek için vücutlarının sertliğini kontrol edebilme gibi farklı özellikleri de mevcut bir canlı. bildiğin böcek dünyasının ağır abisi ya, bayramlarda el öpmelik bir tip, saygı duyuyorum...

  3-4 deney sıçanı almam lazımken aziz ve azize cincisözlük.com.tr üyeleri de bu sefile evden, ordan, burdan 3-5 hamam böceği falan atsa fena olmaz vallahi.
  ···
 1. 2.
  0
  rezerved
  ···