/i/Diziler

Sadece dizileri konuşacağınız altinci.
 1. 1.
  +4
  1. Yedi Krallık: Heptarchy (Britanya'daki 7 krallık)
  Game of Thrones'da taht için birbirleriyle savaşan 7 krallığın, erken ortaçağ döneminde ingiltere'nin hakimiyeti için birbirleriyle savaşan 7 anglo-sakson krallığı (East Anglia, Essex, Kent, Mercia, Northumbria, Sussex, Wessex) temsil ettiği neredeyse apaçık ortada. Öyle ki krallıkların geçim kaynakları, armaları, coğrafi konumları ve hatta isimleri bile ingiltere tarihindeki krallıklarla benzerlik gösteriyor.

  2. John Snow: King Arthur
  Hem karakteri hem de yaşam öyküsüyle John Snow, gayri meşru bir birlikteliğin çocuğu olması, evinden uzakta evlatlık olarak yetiştirilmesi, kuzeyli olması, yuvarlak masa şövalyelerine başkanlık etmesi gibi özellikleri sebebiyle ingiltere'nin 7 krallığını birleştiren Kral Arthur'a benzetiliyor.

  3. Gece Bekçileri: Yuvarlak Masa Şövalyeleri
  Britanya mitolojisine göre, Yuvarlak Masa Şövalyeleri, Kral Arthur'un maiyetinde olan en yüksek şeref rütbesini almış kişilerdi ve aralarındaki eşitliği, adaleti simgelemek için de yuvarlak bir masa etrafında toplanırlardı. John Snow'un Kral Arthur'u simgelediğini düşünürsek, Gece bekçilerinin de Yuvarlak Masa Şövalyeleri'ni simgelediğini düşünebiliriz.

  4.Robert Baratheon & Cercei Lanister: Zeus & Hera
  Kitabın yazarı Martin, karakterleri oluştururken Yunan mitolojisinden etkilendiğini bir röportajda ifade etmişti. Gerek karakterleri, gerek etraflarındaki sevenleri ve sevmeyenleri, yaşam ve ölüm şekileriyle Robert Baratheon Kral Zeus'a, Cercei Lanister ise Zeus'la zoraki bir evlilik sebebiyle birlikte olan ve kendisini zehirleyerek öldüren sindi karısı Tanrıça Hera'ya benzetiliyor.

  5. Stark ve Lannister Aileleri Arasındaki Çatışmalar: Güller Savaşı
  Stark ve Lannister aileleri arasındaki çatışmalar, Britanya'daki York ve Lancaster aileleri arasındaki üstü örtülü soğuk savaşı ve entrikaları da kapsayan uzun yıllar hatta yüzyıllar süren Güller Savaşı'na benzetiliyor. Krallıkların isim benzerliği de cabası. York'ların aile armasında beyaz bir gül, Lancaster'lerin aile armasında ise kırmızı bir gül olduğu için bu çatışmalara Güller Savaşı ismi verilmiş. --- DAHA ÖNCE ACILDIMI BiLMiYORUM. DEVAMI GELiCEKTiR. REZ ALIN DEVAMI GELiCEK.
  ···
 1. 2.
  -1
  AN AN X D
  ···
 2. 3.
  0
  GOT VAR TUTAR
  ···
 3. 4.
  0
  6. Robb Stark: 4. Kral Edward
  Robb Stark, ingiltere'nin xx yıllarında hüküm süren Kralı 4. Edward'a benzetiliyor. Kral 4. Edward, babasının ihanet suçlamasıyla katli üzerine kral olup kısa sürede zaferler kazanmış ancak çok geçmeden öldürülmüştü. Kral Edward da annesinin tavsiyelerine uymamış, politik evlilikleri reddetmiş ve sevdiği kadınla evlenmişti. Robb'un kardeşi Bran'in sakat kalması gibi, Kral 4. Edward'ın da en küçük kardeşi sakattı (Spoiler geliyor!) fakat gelecekte 3. Richard ismiyle kral oldu.

  7. Kuzey Duvarı: Britanya'daki Hadrian Duvarı
  Kitaptaki Kuzey Duvarı, ingiltere'de M.Ö. 122 yılında Roma imparatoru Hadrian döneminde Roma imparatorluğu'nun kuzey sınırını belirlemesi için inşa edilmiş olan Hadrian duvarına gönderme olduğu düşünülüyor.

  8.Büyülü Tanrı-Ağaç, Akgezenler, Düşmanlardan Kaçan Sakat Kardeşler: Viking Mitolojisi
  Büyülü Tanrı-ağaçlar ve düşmanlardan kaça soylu sakat kardeşler Vikinglerin epik öykülerinin yer aldığı "Norse Mitoloji"'den alınmış. Öyle ki Stark kardeşlerin her birinin Norse mitolojide temsil ettiği bir karakter var; Rickon Gamr'ı, Bran Fenrir'i, Arya Hati'yi ve Robb Sköll'ü temsil ediyor.

  9. ilk insanlar: irlanda Mitolojisi'nde Tuatha de Dannan
  Kitapta yer alan "ilk insanlar'ın irlanda Mitolojisindeki Tuatha de Dannan halkına gönderme olduğu biliniyor. irlanda mitolojisine göre Tanrıça Dana'nın halkına Tuatha de Dannan ismi verilirdi, bu halk bilinen ilk insanlardı, büyünün ve bilgeliğin ustalarıydı.

  10.Karasu Savaşı: istanbul'da Bizans - Arap Savaşı
  Stannis Baratheon ve Lannisterlar arasında King's Landing kıyılarında gerçekleşen Karasu Savaşı (Battle of Blackwater) istanbul'da gerçekleşen (zamanındaki ismiyle Contantinapole) Bizans - Arap Savaşlarından esinlenildiği düşünülüyor. Çünkü yenilmezliği ile ünlü istanbul, Araplar tarafından kuşatıldığında, Bizanslıların Arap donanması üzerine ateş püskürttüğü ve denize yanıcı yağlar döktüğü, savaşı kazanmak üzere olan Arapların bu sebeple kaybettiği biliniyor.
  ···
 4. 5.
  0
  DEVAMI YARIN BEYLER 2 PART ATICAM. REZ ALIN
  ···
 5. 6.
  0
  Güzelmiş reZZerve
  ···
 6. 7.
  0
  rezerve
  ···
 7. 8.
  0
  Yazmıyorum mk ne bi şuku ne bi rez var kuzenimi gibtim diye baslık acsam trend garanti
  ···