/i/Tespit

 1. 1.
  +6 -1
  öncelikle okuyun ulan develer!

  hayat ne tuhaf ki bu başlığın orjinalini 02.08.2018'de 1 dolar 5 ₺ oldu diye açmıştım. bugün ise tarih 10.08.2018 ve dolar gün içinde 6.80'lere kadar çıktı. işte yeni türkiye'den bir haftalık bir kesit sunuyorum size. kim kurduysa tepe tepe kullansın. haa, bu arada önceki başlıklarımda bana özelden küfür edenler ve "meraq etme panpa reis doları düşürcek yeaa" diyen arkadaşlar, sizin ayrıca amk. bu nasıl bir öngörüsüzlüktür lan? gülsem mi ağlasam mı bilemiyorum amk!

  "Dolar ($)= 5.085 ₺ ve Euro(€)= 5.9165 ₺ ile yeni bir rekor kırdı. Aynı metodlar uygulayıp farklı sonuçlar elde edemeyeceğimizi anlayana kadar bu tip rekorlar daha çok olacaktır.

  neredeyse 2 sene evvel yaptığım, dolar kuru hakkındaki tahminler için buyrunuz: http://www.incisozluk.com.tr/e/184126683/

  gerçi dolar kurunun daha da artacağını önceki serilerde de söylemiştim. buyrunuz:

  (bkz: doların rekor kırması)
  (bkz: doların rekor kırması 2)

  ancak bugün ki duruma bakacak olursak, finansman yönetimimiz o kadar rezil bir halde ki; en kötü tahminlerimin bile üzerinde seyrediyor kur. bunun nedenlerini merak eden panpalarıma kısaca bir özet geçeyim:

  1- cari açık. cari açık sorunumuz katlanarak devam ediyor. yani dış ticarette açık veriyoruz. normalde bunu önceleri piyasaya akan sıcak para ile finanse ediyorduk lakin FED'in faiz politikasının değişmesi ve iç piyasada adalet, güven ve siyasi istikrarın bozulması gibi nedenlerden ötürü sıcak para artık daha az geliyor. ve açık finanse edilemediğinden daha çok borçlanıyoruz.

  2- ekonomiyi yöneten adamların kalitesizliği. aslında buna birinci neden de diyebilirdik zira 'bir ülke ekonomisi nasıl yönetilmez?' sorusuna cevap olacak bir ekonomik zihniyet var. Şunu açıkça söylemek gerekir ki AKP, 2009 yılına kadar oldukça doğru hamleler yaptı ve bu hamlelerin arkasında ki bir numaralı adam da Ali Babacan'dı. Ancak bu kıymetli adam, ekonomi profesörü olan yüce başkanmızın (!) devletçi zihniyetine karşı çıktığı için heba edildi. Ve yerine Yiğit Bulut gibi adamlar görevlendirildi. (Damat Paşayı da unutmayalım tabi * Yani ekonomi kötüye gittiğinde 'merkez bankasına müdahale etmemeli ve reform yapmalıyız' diyen adamlar yerine kelime dağarcığı 'fetö ve dış mihrak'tan ibaret olan adamlar ekonominin başına geçti. Sonuçları ortada...

  3- merkez bankamızın bağımsızlığının zedelenmesi ve sürekli haşmetlimiz (!) tarafından müdahaleye uğraması. imam hatip mezunu birisi merkez bankası başkanına ekonomi dersi vermeye kalkıyor ve muhaliflerden kimse 'ne diyorsun lan sen?' demiyor. inanılır gibi değil! önceleri 'mb'nin faiz arttırmasının hükümetçe engellenmesini' eleştirirdim. ancak gelişen siyasi ortamda zamanında yapılmayan faiz arttırımlarından dolayı şimdi arttırsak da fayda etmiyor. Yani klagib bir "dün yediğin hurmalar.." durumundayız.

  4- devletin büyümesi ve buna bağlı olarak ekonomik özgürlüklerin azalması. devlet yeni memurlar alıp, yeni yeni hizmetler sunmaya devam ettikçe; vergi mükelleflerinin sırtına binen maliyetler daha da artıyor. bunun sonucunda yerel girişimciler ya ülkeden kaçıyor ya da iflas açıklıyorlar. yabancı girişimci ise gelmediği gibi her geçen gün daha da azalmakta. girişimcilerin azaldığı bir ülkede rekabet de azalır. rekabetin azalması demek inovasyonun olmaması demek. en nihayetinde tüm bunlar ticaretimizi olumsuz yönde etkiliyor. yani total üretimimiz azalıyor.

  5- sıkı bir mali disiplinitenin olmamasından kaynaklı bütçe açıkları... yani devlet gelirlerinden daha fazla harcama yapıyor ancak bunu kısmak için hiçbir şey yapmıyor. bu açığı da (sanki başka borcumuz yokmuş gibi) yine çok sevdikleri (!) bizler ödüyoruz.

  6- şimdi daha fazla yazmak istemiyorum, çünkü daha önceki başlıklarımda belirttiğim sorunların aynısı hala devam ediyor. ayrıntılı bilgi için diğer başlıklara da göz atmanızı tavsiye ederim. ancak yine de şunu hatırlatacağım: TL'nin değer kaybı. Biliyorsunuz gerek kamu gerekse özel sektörün devasa boyutlarda borcu var ve bu borcun büyük bölümü dolar cinsinden. Bu şu demek, dolar kuru TL karşısında her değer kazandığında biz hiçbir harcama yapmasak bile daha çok borçlanıyoruz. Misal olarak, önceleri 1$ = 3.50 ₺ iken biz her 1$'lık borç için 3.50₺ ödüyorduk. Şimdi ise 1$ = 5.08 ₺ olduğundan her 1$ için 5.08₺ ödeyeceğiz. Peki bu aradaki 1.58₺'lik fark nasıl kapanacak? Elbette daha çok para basılıp TL'nin alım gücü azaltılarak. Bunun neticesinde halkımız daha çok fakirleşecek çünkü alım gücü düşecek.

  Şu noktada diyebilecek fazla bir şey gelmiyor aklıma. Buradaki insanlara bu vahim tablodan kurtulmak için tek bir tavsiyem var: araştırıp okuyun. Millet olarak farklı fikirleri de araştırıp öğrenirsek, ancak o zaman geleceğimize umutla bakabiliriz. Unutmayın bu ülkeyi bu hale getiren de biziz, buradan çıkartıp muasır medeniyet seviyesine yükseltecek olanlarda.

  Özgürlük, her alanda olduğu zaman bizi kimse durduramayacak. O yüzden özgürlükten korkmayın."
  ···
 1. 2.
  +1
  ali babacan kısmına ayrı bir katıldım haklı
  ···
 2. 3.
  +1
  Bu adamı dinleyin.
  ···
 3. 4.
  0
  güzel başlık up
  ···
 4. 5.
  0
  Müneccim var burada
  ···
 5. 6.
  0
  Uoppa upp
  ···
 6. 7.
  0
  up up up
  ···
 7. 8.
  0
  okunsun diye up
  ···
 8. 9.
  0
  dıbına kodumun salağı bana 240 gün önce bir başlıkta devlet hayvan gibi büyüyor buna kimse ses çıkarmıyor diyen sen şimdi bu başlığımı açıyorsun gördün demi devletin ne kadar büyüdüğünü dıbına kodumun salağı
  ···
  1. 1.
   0
   'Devletin büyümesi' lafından ne anlıyorsun sayın avel? Dün ne dediysem bugün de aynısını söylüyorum: devlet iktisadi olarak küçülmelidir. Biraz beynin varsa bunu yazılarımdan anlarsın zaten.
   ···