/i/Felsefe

filozofiya'ya inananların kafalarını açtıkları uhrevi altincidir.
3
 1. 26.
  0
  Sen baya yanlış gelmişsin pnp
  ···
 2. 27.
  0
  Ahiret hayatı
  ···
 3. 28.
  +1 -1
  Din bu yüzden mantıklı
  ···
 4. 29.
  -1
  Ananı mutlu etmek sanırım.
  ···
 5. 30.
  0
  Simülasyondaymışım gibi hissediyorum
  ···
 6. 31.
  +1
  zevkler olmasaydi bu hayatin agirligi altinda ezilir ve de intihar ederdim.
  ···
 7. 32.
  0
  Cennete gidicem muhterem
  ···
 8. 33.
  +5
  ben amacın kendisini sorguluyorum. "dünyadaki amaç" dediğinde "dünyada bir amacımız var" düşüncesini ön kabul almış oluyorsun. halbuki öncelikle "amaç diye bir şey var mı? insan hayatında anlam var mı?", bunları sorgulamamız lazım. biz amaçlar ve anlamların ürünü müyüz, yoksa amaçlar ve anlamlar bizim ürünümüz mü? insanların günlük hayatlarında ve ömürleri boyunca yaptıkları yapay işlere, önlerine koydukları yapay hedeflere bakınca bunu daha iyi anlıyoruz.
  deniz yosununun amacı var mı? insanın niye olsun? benim 5 sene sonra bulunacağım nokta neden büyük önem arz etsin? bir sınavdan yüksek puan almam neden bir önem taşısın? vs vs... tüm bunlar insanın ürettiği yapay, gerçekte olmayan hedeflerdir. bu "insanın, hayatın amacı" meselesi bence insan denen canlının kendisini evrenin, her şeyin merkezinde görmesinden kaynaklanıyor. halbuki evrenin ücra bir köşesinde savrulup gidiyoruz belki de... büyük ölçekte bakıldığında belki de hiçbir önemimiz, değerimiz yoktur. kendimize kendi penceremizden bakınca önemliymişiz ve bir amaca tabi olmalıymışız gibi geliyor... elimizde bugün, bu an var, başka bir şey yok. amaç ve anlam kargaşası elimizdekinin uçup gitmesine sebep oluyor sadece.
  ···
 9. 34.
  0
  Hayatta savaşmak için bir sebep mi ariyorsun ? Çok ters bi pgiboloji olsaydi hayatinin sonuna kadar mutlu huzurlu istedigin gibi bir hayat yasaaaydin bu sefer aci cekmek isterdin o yuzden hayatin tesellisi budur - Sa Ben Yargi
  ···
 10. 35.
  +1
  Olmaz olur mu? O kadar amaç için de sadece 1 veya 2 tanesi mantıklı geliyor onun dışında sanki basit bir bilgisayar oyunu içindeymişim gibi bir his var
  ···
 11. 36.
  0
  Olm ahiret olmasa ben kafayı yerim lan boşa mı yaşıyoruz mk bu kadar sene
  ···
 12. 37.
  0
  Am gibmek amacim
  ···
 13. 38.
  0
  Dünyada bir yerim ya da amacım yok. Ben düzenli sistemin içindeki bir anormallik, bir hatayım. Sadece kendime acı çektiren başkasına sahte gülücükler atan ağlak bir paylaçoyum. Gülen bir maskenin ardında ağlayan zayıf bir bedenim sadece.
  ···
 14. 39.
  +1 -1
  hayatimda iyilik yapmak icin merhamet gostermek icin vicdanli olmak icin empati kurabilmek icin bir dine kitaba ve bir tapinaga ihtiyacim yok... diger dunya varsa da oraya gidince ogrenir alip veremeyen biri varsa onunla da yuzumuz ak bir sekilde yuzlesip meseleyi nirvanada tamamlayabilecegimi dusunuyorum...
  ···
 15. 40.
  +1 -1
  ne amacı amk oğlu. baban ananı gibti sen doğdun-yaşayıp öleceksin. illa amacım olsun diyorsan hayvan haklarını koru,ne bileyim Green Peace'e katıl doğayı koru kendine amaç edin.
  ···
 16. 41.
  0
  sorgulamıyorum, sorgulamakta istemiyorum
  ···
 17. 42.
  +1 -1
  felsefe yapmayın mübarekler yüce Allah kitabında diyor ki: "insan başıboş bırakılacağını mı sanır?"
  "ben insanları ve cinleri sadece bana kulluk etsinler diye yarattım" buyuruyor.

  yüce allahı övgüyle hamdederek onun kitabını okuyarak peygamberine de iman ederek cennet ve cehennem hayatına hazırlanmalıyız. haramdan uzak durmalıyız. etrafınıza baktığınızda gerçekten bir yücelik görmüyo musunuz. allahun kudretini anlayamıyor musunuz ? Elhamdulillah ki bunu görüyorum da hissediyorum da.dininizi öğrenin kardeşlerim.bu dünya oyun ve eğlence yeri değil.
  ···
 18. 43.
  0
  sedrik adamdır
  ···
 19. 44.
  0
  akşam olsun yazarım şuan modumda değilim
  ···
 20. 45.
  0
  kardeşim amaç hayatta kalmak, bunu yaparken zevk almak. Ya da bu çabanla zevk almak
  ···