1. 1.
  +26 -1
  Asgari ücretle veya bir tık üstüyle geçinen bir aile. Çocuğu veya çocukları var bu ailenin gözlerinden sakındıkları. Gecelerce uykusuz kalıyorlar , hastalandığında başında sabahlıyorlar.

  Kendileri yemiyor çocuklarına yediriyorlar. Zaman geçiyor ve okul çağı geldiğinde okula gönderiyorlar. Tek dertleri çocukları olan bu ailenin tek derdi çocuklarının okuması ve güzel bir makama , mevkiye gelmesi.

  ilkokul bitiyor. Lise sınavına giriyor bu çocuklar. Kimisi düz liseye , kimisi anadolu , kimisi fen lisesine gidiyor. Ama %90 ı yanlış yönlendirildiği için liseyi yarıda bırakmak zorunda kalıyor.

  Öyle ki öğretmenler aileye sizin çocuğunuz okumaz , sizin çocuğunuzdan birşey olmaz bile diyor. Ama aile bunu kabullenemiyor.

  Aralarından şanslı bir kesim lise bitince üniversite sınavında başarılı oluyor. Kimisi mühendislik okuyor, kimisi tıp, kimisi hukuk. Çoğu kesim ise 2 yıllık ön lisans okuyor.

  Aile çocuğum okusun derdiyle herşeyiyle çocuklarının üzerine düşüyor. Herşeylerinden kısıp çocuklarının üniversite okuması için sıkıntıya giriyorlar. Kimisi kredi çekiyor, kimisi altındaki arabayı satıyor. Ama tek düşünceleri çocuklarının okuyup iyi bir geleceğe sahip olmaları.

  Peki ne oluyor sonrasında ? Tıp okuyan , hukuk okuyanlar şanslı. Onların işi hazır. Peki ya diğerleri. Diplomalı amele muamelesi görüyor piyasada.

  Kpss ye giriyor olmuyor. 90 puan alıyor gene atama yok. Atananlar mülakatlarda eleniyorlar. Çünkü bir amca , dayıları yok onları yerleştirecek.

  Sonra diyoruz ki teknolojide geriyiz, üretemiyoruz, dışa bağımlıyız. Piyasada ki diplomalı işsizlerden kimsenin haberi yok. Devlet elinden tutmuyor çünkü.

  Aslında devletin elinden tutmasınada gerek yok. Amca, dayı bulma okulu açsa hepsi zehir gibi bu gençlerin. Ama buna gerek yok, bu zinciri bozmaya gerek yok.

  Bu gençlerin önü açılırsa bazı şahısların önü kesilir, ceplerine giren para azalır.

  Sözüm o ki dostlar bizim eğitim sistemimizden tutunda, bizi yönlendiren öğretmenlerden, başımıza gelen yöneticilere kadar tüm bu sistem tamamıyla yanlış.

  Bu yanlışları haykıranlar ya hainlikle suçlanıyor yada susturuluyor. Haykıranlara kimse destek çıkmıyor. Herkes sisteme boyun eymiş vaziyette.

  edit: sayfalarca mobilden yazdım lan. asgari oldugunu bende biliyorum klavyenin kendi düzeltmesi
  ···
 1. 2.
  0
  Sonuna kadar haklisin
  ···
 2. 3.
  0
  asgeri ne amk
  edit yazım yanlışı düzeltilmiş hemen okuyorum
  ···
  1. 1.
   0
   Asgere verilen maas panpa :(
   ···
 3. 4.
  0
  asgeriden sonrasini okuyamadim.
  ···
  1. 1.
   +2
   Mobilin azizliği yiğidim uzatmayın da
   ···
 4. 5.
  +1 -1
  yine silik yicen la sus hahhaa
  ···
  1. 1.
   0
   Susma suktukça sıra sana gelecek diyen dayı gibi kalakaldım :(
   ···
 5. 6.
  0
  Asgeriii
  ···
 6. 7.
  0
  (bkz: 00 sözlük gececi zirvesi vol 00) toplaşın beyler
  ···
 7. 8.
  0
  Adam hakli
  ···
 8. 9.
  0
  Adam hakli
  ···
 9. 10.
  0
  askeri üçret artırılmalı bencede askerlerimiz daha fazla maaş almalı onlar vatanı koruyor

  akp lilerin asgari ücrete bakış açısı
  ···
 10. 11.
  0
  Lingo lingo şişeler
  ···
 11. 12.
  +1
  Haklısın hukuğa misal adil olan insanı değil hukuk mezun olanı koyuyorlar tamam şimdi okuması lazım üniversiteyide neyse amk gece gece ne değişecek mantık yok sistem var seviyeyi yükseltme am züt meme nabacan bunları düşünüp hayattan bezdim amk düşüne düşüne :(
  ···
 12. 13.
  0
  çok haklısınnn
  ···
 13. 14.
  0
  kesin sınavdan 0 almış pekekent
  ···
 14. 15.
  0
  Haklısın valla üni yi okusanda bir tak olamıyorsun maalesef
  ···
 15. 16.
  0
  Sen V For Vendetta mısın amk bu yazı ne şuku.
  ···
 16. 17.
  0
  Analarını gibtim ailenin
  ···