/i/İnanç

İnanç
 1. 1.
  +1
  Beyler düzgün bir çerçeve de bilenler anlatırsa sevinirim, bir sorum olacak. Elhamdülillah Müslümanım fakat aklımı çok kurcalayan bir soru var. Hani diyoruz ya, Allah ne derse olur, Kaderde ne yazılıysa o olur diye. Kadere göre yaşıyorsak, yaşadığımız her şey buna bağlıdır. Mesela biz bi kızla yattık buda kadere girmez mi? Giriyorsa neden bize günah oluyor. Açıklayın lütfen. Aklıma çok takıldı.
  ···
 1. 2.
  +1 -1
  Kader seçimlerden oluşur insanın tek bir kaderi yoktur verdiği kararlar kaderini etkiler insanın iradesi burda devreye giriyor bütün sorumluluk bu noktada başlıyor Allah sana farklı farklı yollar çizmiş seçim senin elinde şimdiden önemli değil
  ···
  1. 1.
   +1
   Peki Allah hangi seçimleri yapacağımızı bilmiyo mu ?
   ···
   1. 1.
    +1
    Allah geleceği bildiği için tabiki panp burasını pek açıklayacak bilgim yok biraz araştırma yapmam gerek
    ···
   2. 2.
    +1
    insanın tek bir kaderi vardır. insan, her şeyi kaderine göre yaşar.
    ···
   3. 3.
    0
    Allah geleceği biliyor da bunun konuyla ilgisi ne?
    ···
   4. diğerleri 1
  2. 2.
   0
   beynim yandı. bir kere yoo sanki kuranda böyle yazmıyor. onu sen öyle yorumladın şu an. kader seçimlerden oluşur mu diyor sanki.
   ···
  3. 3.
   0
   Basit sorucam mantık ile cevap ver madem tanrı bizim neleri seçeceğimizi biliyo bizi niye bi sınava tabi tutuyo ?
   ···
  4. 4.
   0
   Görmek istiyor denebilir. Bilmekle görmek farklıdır. Misal sen satranç oyununu kodladın, bütün ihtimalleri bildiğini varsayalım. Ne olursa nasıl sonuç oluşur biliyorsun hepsini. Ama bilmek, görmek istemeni engeller mi? Engellemez. Benim açıklamam bu şekilde. Tabi yeterli değil orası ayrı. Belki de sınav dedikleri herkese hakettiğini vermektir. Kim bilir...
   ···
   1. 1.
    0
    Bak güzel kardeşim burda hepinizin kaçırdığı bi nokta var ben bilmekten bahsediyorum siz ihtimallerden bahsediyosunuz. Verdiğin örnekten anlatıyım bak diyosun ki "ne olursa ne olacağını biliyosun" bende diyorum ki zaten "ne olursa" daki olacağı biliyo. Yani siz bana ısrarla "tanrı bize 5 kapı sunmuş bu kapıların nereye çıkacağını biliyo" diyosunuz bende diyorum ki " tanrı herşeyi bilendir öyleyse zaten bizim hangi kapıyı seçeceğimizi de biliyor". Öyleyse bu sınav gereksiz değil mi ? Mutlak gücün hakimi olan, her şeyi bilen ve gören varlık bildiğinden "şüphe" mi duyar ki de bunu test eder ? "Her şeyi bilmek" kavrdıbını tam kabul edemiyosunuz genel sıkıntı burda. Sen diyorsun ki "bütün hamleleri ve karşılığında gelecek hamleleri biliyosun" bende diyorum ki "yapılacak hamleyi ve ardından yapılacak hamleleri biliyorum" öyleyse oyun bitmiştir. Oynanacak maçın "her şeyini" biliyorum ve oyuncular da bunu kabul etmiş öyleyse oynamalarına gerek yok. Rapper sen kazandın Ahmet sen kaybettin dediğim de bunu kabul eden sizlerden kim itiraz edebilir ?
    ···
   2. 2.
    0
    ihtimallerden mi bahsediyoruz? Ne ihtimali olm bildiğini görmek istiyor diyoruz bu kadar net. Lan zaten verdiğim örnek de aynı şeyi anlatıyor. Daha ne kıvranıyorsun anlamıyorum ki. Amacın sırf muhalif olmakmış gibi geldi bana çünkü cevabını net bir şekilde verdim. Yahu sınavı görmek istiyor diyorum arkadaşım daha neyini sorguluyorsun? :D Evet biliyor, ama bilmekle görmek bir değil. Bak öbür postlarda sinema örneği vermiş arkadaş, git onu oku daha net anlarsın. Şüphe duymak değil bu, yarattığını görmek istemek. Zaten olacak olanları biliyor ama sonuçta sınava tabii tutuyor ki kimin neye ne karar vereceğini görüyor böylece. insanların seçimlerinden doğacakları görüyor. "Her şeyi bilmek" kavrdıbını olduğu gibi kabul ediyorum, sen olayı kavrayamıyorsun sıkıntı burda. Yav şaka mı bu. :D Oyun bitmiştir diye bir şey yok. Sen oyunu kazanmak veya kaybetmek mantığıyla oynamazsın. Zevk almak için oynarsın. Oradaki sana zevk veren mücadeledir. Ben itiraz ederim. Biliyor olsan da oynamadan sırf sonucu biliyorsun diye "Rapper sen kazandın, Ahmet sen kaybettin." mantığını kimse kabul etmez.
    ···
   3. diğerleri 0
  5. diğerleri 2
 2. 3.
  0
  Sen kaderin tanımını anlamamışsın. Kader demek allahın ne yapacağımızı, yapacağımız seçimler sonucu nelerin olacağını bilmesidir. Örnekle anlatayım mesela yolda gidiyorsun ve yol 5’e ayrılıyor ve sen bir seçim yapıyorsun ileride yolların birleştiği yerde biri var ve senin hangi yoldan gidersen neler olacağını ve hangi seçimi yapacağını biliyor ve bildiği şeyi kitabına yazmış. Basitçe anlatırsam böyle. Bu arada müslüman değilim sadece doğrusunu bildiğim için anlattım
  ···
  1. 1.
   0
   Belirtmene gerek var mı?
   ···
   1. 1.
    0
    Evet yanlış anlaşılmasın
    ···
  2. 2.
   0
   Öyleyse bizi niçin bi sınava tabi tutma gereği duydu ?
   ···
   1. 1.
    0
    Seni denemek, doğruyu seçip seçmeyeceğini görmek için.
    ···
  3. 3.
   0
   Kendi yazdığını bir daha oku zaten biliyor ise neyi görmeyi bekliyo ? Tanrının bir şeyi bilememesi gibi bir durum söz konusu değildir. Öyleyse niye sınava tabi tutuyo zaten neyi seçeceğimizi biliyo öyle değil mi ?
   ···
   1. 1.
    +1
    Sen allahı çok fazla insan gibi düşünüyorsun. Ama şöyle düşün mesela diyelim ki bir film yaptın her şeyiyle baştan aşağı sen uğraştın oyuncuları teker teker seçtin yönetmenliği sen yaptın falan filan bu filmin galasına gitmez misin? Yarattığın şeye bildiğin halde onu yarattığın için bakmaz mısın ne güzel yapmışım diye? Tabii ki bakarsın çünkü işi yaratmak olan kişi yarattığının sonucunu görmek ister bu bağlamda allah da yarattığının, bildiği halde, hangi yolu seçeceğini, nasıl davranacağını görmek ister.
    ···
   2. 2.
    0
    Valla bravo. Benim açıklamamdan daha iyi. işte ben de bundan bahsediyordum.
    ···
   3. diğerleri 0
  4. 4.
   0
   Kardeşim kaderini kendin çizersin diyebiliriz buna. Arkadaşın da örnek verdiği gibi 5 yoldan birini seçtikten sonra olacaklar belli ama hangi yolu seçeceğin sana kalmış bir şey. Seçim senin, gerisi Allah'ın işi diyebilirim tabi alim değilim ben buna inanıyorum sadece.
   ···
   1. 1.
    0
    Bak çok basit bir durum aslında Allahın bilmediği bir şey olabilir mi ? Bu Allahın tanımına ters bi durum değil mi ? Bende soruyorum Allah bizim hangi yolu seçeceğimizi biliyor mu ? Bilmiyor mu ? Soru bu soru seçimleri kimin yaptığı değil.
    ···
   2. 2.
    0
    Cevabını veriyorum işte (: Seçimi sana bırakıyor sen seçiyorsun. Allah bilmiyor diye bir şey de demedim yazdığımdan bunu çıkarman garip. Şöyle düşünelim bir de sen matematik sınavındasın hoca senin ne tak olacağını az çok biliyor ama karışmıyor yaptıklarına ?
    ···
   3. 3.
    0
    Ben bilmiyor dedin diye bişey yazmadım soru bu dedim sadece. Ayrıca bak hala seçim diyosun şu seçimi bir bırak tek söylemen gereken biliyor veya bilmiyor. ikinci Allahın tanımına ters yani cevabın otomatik olarak biliyor olucak. Verdiğin örnek yanlış zira sen sınava girmeden hocanın sana kafadan not vermesini kabul eder misin ? Hocanın sahip olduğu bir tanrısal bakış söz konusu değil sonuçta ama tanrı farklı tanrı şüphesiz bilendir diyosun öyle değil mi ? Peki öyleyse sınava ne gerek vardı ?
    ···
   4. 4.
    0
    Allah, tüm insanları kendi özgür iradeleriyle yapacağı seçimlerin nerede, ne zaman gerçekleşeceğini, zamanla sınırlı olmayan kudretli ilmiyle bilir ve buna göre dileyip zamanı gelince kulun seçimi doğrultusunda yaratır. Bu bağlamda Allah’ın ilmi, kulun seçimine göre olup, Allah’ın sonsuz manadaki ilminin ve bilgisinin, kulun özgür iradesinde ve seçiminde zorlayıcı bir etkisi söz konusu değildir.

    Ayrıca örneğimde ben hocanın kafadan not vereceğini de belirtmedim, senin elinden ne gelebileceğini biliyor ancak yanlış ya da doğru yapmana karışmıyor. Not verme falan yok. Lütfen düzgün okuyup idrak et.
    ···
   5. 5.
    0
    Bak şimdi olabildiğince basit anlatıcam. 1. Tanrı herşeyi bilir. 2. Tanrı herşeyi biliyor ise sınavın gereği nedir ? 3. Kalu bela ayetini bilirsin eminim. Her birimiz Allahın rabbimiz olduğunu kabul etmişiz kitapta yazana göre öyle değil mi ? Eğer tanrı bizleri huzurunda topladığında bize şunu söyleseydi "sizi bir teste tabi tuttuğumda solumda kalanlar bana yüz çevirecek, sağımda kalanlar ise benim yolumdan ayrılmıcak" daha biraz önce onun sonsuz gücün tek hakimi herşeyin yaratıcısı ve herşeyi "bilen" olduğunu kabul eden bizlerden hangimiz itiraz edebilirdiki ?
    edit: yatmam gerek cevap yazarsan geç dönebilirim kusura bakma. senle bu konuyu uzun uzun tartışmak isterim. Hayırlı sabahlar.
    ···
   6. 6.
    0
    Hani Rabbin (ezelde) Âdemoğullarının sulplerinden zürriyetlerini almış, onları kendilerine karşı şahit tutarak, “Ben sizin Rabbiniz değil miyim?” demişti. Onlar da, “Evet, şahit olduk (ki Rabbimizsin)” demişlerdi. Böyle yapmamız kıyamet günü, “Biz bundan habersizdik” dememeniz içindir.

    Yahut, “Bizden önce babalarımız Allah’a ortak koşmuşlar. Biz onlardan sonra gelen bir nesiliz. Şimdi batılcıların işlediği yüzünden bizi helâk mı edeceksin?” dememeniz içindir. (Araf 172)

    Dostum bundan önceki yazdığım gayet açıklıyor hala nereyi anlayamadığını çözemedim. Allah her şeyi biliyor evet. Seçimlerini de biliyor ancak bu senin özgür iradene engel veya zorluk olmuyor. Zamanı gelince senin seçimin doğrultusunda yaratıyor. Allah hiçbir kulunun kendisine yüz çevirmesini istemez. Sağ sol diye bir ayrım da yok. Artık şunu anlamanı istiyorum Allah yarattığı kullarını şu iyi olacak şu kötü olacak diye yaratmadı. Hepimiz müslüman doğduk, zamanla irademiz ile farklı yollara ayrıldık. Tekrarlıyorum : Bu bağlamda Allah’ın ilmi, kulun seçimine göre olup, Allah’ın sonsuz manadaki ilminin ve bilgisinin, kulun özgür iradesinde ve seçiminde zorlayıcı bir etkisi söz konusu değildir. Umarım anlatabilmişimdir.
    ···
   7. 7.
    0
    Cevabın üstte var zaten. "Sen allahı çok fazla insan gibi düşünüyorsun. Ama şöyle düşün mesela diyelim ki bir film yaptın her şeyiyle baştan aşağı sen uğraştın oyuncuları teker teker seçtin yönetmenliği sen yaptın falan filan bu filmin galasına gitmez misin? Yarattığın şeye bildiğin halde onu yarattığın için bakmaz mısın ne güzel yapmışım diye? Tabii ki bakarsın çünkü işi yaratmak olan kişi yarattığının sonucunu görmek ister bu bağlamda allah da yarattığının, bildiği halde, hangi yolu seçeceğini, nasıl davranacağını görmek ister."

    Onun dışında Allah da sonucu bildiği için kötüleri cehenneme atsa birini öldürmeden onu hapse atmakla aynı mantık değil mi bu? Saçma yani.
    ···
   8. 8.
    0
    Kulun seçimi doğrultusunda neyi yaratıyor? Ve "Allah'ın ilmi kulun seçimine göre olup." ne demek? Bana saçma geldi söylediklerin.
    ···
   9. 9.
    0
    Arkadaş hâlâ iradene karışmıyor falan diye konuşmuşsun da arkadaşın dediği o değil. Allah zaten sonucun ne olacağını biliyor, o zaman neden insanları sınava tabi tutmaya gerek duyuyor? Ya yaratmasın, ya da insanları sınava tabi tutmadan direkt cennete ve cehenneme atsın, bizi neden dünyaya yolluyor? Arkadaşın sorduğu bu sen olayı çok yanlış anlamışsın.
    ···
   10. 10.
    0
    Ben zaten Allahın istediğini seçiyoruz demiyorum arkadaşım Allah neyi seçeceğimizi biliyo. Sağ ve solu temsili söyledim bakın "her şeyi bilmek" kavrdıbını tam olarak algılayamıyosunuz sıkıntı burda tanrı kimseyi iyi veya kötü olsun diye yaratmaz diyosun ama tanrı daha yaratmadan kulun iyi mi kötü mü olacağını biliyor. Her şeyi bilmek bu. Diyosun ki "Allah seçimlerimize karışmıyor" ok. Bu değil ki konu. Allah seçimini biliyo aksi söz konusu olamaz bilmiyor ise o tanrı değildir zaten. Bende diyorum ki sınavın lüzumu ne ? Zaten bizim alacağımız not belli (kendi irademizle soruları cevaplayıp girip hakkımızla aldığımız not) ve hocanın (ilahi güç) bunu zaten bildiğini kabul etmiş bütün öğrenciler öyleyse sınava tabi tutulmaya bilirler.
    ···
   11. 11.
    0
    Farz etki vizyona yeni bir film girecek. Fakat sen, bir yolunu buldun ve o filmi herkesten önce izledin.

    Neyse, herkes sinema salonunda yerini almış ve heyecanla filmin başlamasını bekliyor. Film bir başladı, Aman Allah'ım sen herşeyi önceden bir bir söylüyorsun. Dediklerin bir bir oluyor. Filmin sonunda ise, "adam kızı öldürüp katil olacak" dedin. Aynen dediğin gibi adam kızı öldürüp katil oldu. Ve film bitti.

    Şimdi sinemadaki izleyiciler sana dönüp, "adamı sen katil ettin. Katil olacak demeseydin katil olmazdı!" diyerek, seni suçlayabilirler mi?

    Elbette suçlayamazlar. Çünkü sen sadece olacakları önceden biliyordun. Yaşananlara müdahale etmedin. Bu nedenle katil olmayacak da diyemezdin. Deseydin o zaman yanılmış olurdun.

    Allah'ta dünyada yaşanacak olanları sadece biliyor. Müdahale ettiği olaylar elbette var. Ama bizi bunlardan sorumlu tutmuyor. Mesela demiyor ki "sen neden bir katilin kızı oldun?" Önceden filmi izleyen seyirci misali, müdahale etmediği, bizim özgür irademizle yaptığımız olaylardan bizi sorumlu tutuyor.

    Umarım anlatabilmişimdir.
    ···
   12. diğerleri 9
  5. 5.
   0
   Hahaha ben mi insana indirgemişim tanrıyı ? Burda arkadaşlar ile tartışmalarımıza bakarsan başından beri tanrıyı belli bi çizgide tuttuğumu görürsün. Esas onu insani duygulara indirgeyen sizsiniz bana dediğin şu "yaratan yarattığı güzelliğe bakmak istemez mi ?" tanrının kendini tatmin etmesi gibi bir durum söz konusu olabilir mi ? insan bi emek vermiştir ve emeğinin karşılığını görmek ister ? Sen filmi baştan aşağı bilebilirsin ama galaya gitme sebebin yaptığın işin güzelliğini görmektir. Tanrı ise tatmin olma gereği duymaz buna ihtiyacı yoktur. Yani böyle bir ihtiyacı tanrıya ait gören sizler onu aslında insan gibi düşünüyorsunuz. Ama durum bu değil. Cern bi aralar aslında var olmamamız gerek diye bi açıklama yapmıştı belki hatırlarsınız bununla çok dalga geçilmişti ama aslında durum bu zira bunun islam da dahi bi açıklaması yok.
   -Tanrı bizi niçin yarattı ?
   +Kulluk etmemiz için.
   -Kulluğumuza ihtiyacı var mı ?
   + Hayır.
   -Peki öyleyse niçin yarattı ?
   +Öyle işte kulluk etmek için yaa.
   Yani varoluşumuzun mantıklı bi açıklaması yok kuranda dâhi yok. Ancak tanrıyı egolu bi varlık olarak tanımlayarak bu işin içinden çıkmaya bakılıyo.
   ···
  6. diğerleri 3
 3. 4.
  0
  Hayatta ETKI-TEPKI mantıgı vardır Yani verecegin kararlar bir önceki sonuca baglıdır. Ve verdigin kararlar diger(lerinin) kararları ile birlsip bir sonuç olusturur Bazen senin kararların sonuçta pek aktif rol oynamaz Mesela dünya kirliligindeki payin gibi çok azdır ama hiç degildir. Anlacagın dogdugundan itibaren kararların çevre etkisinde olusur. Yani aslinda özgür bir iraden yok. Çevrenden görüp ona göre davranırsın işte kader dedigin dogdugun çevre ve konumun. işin içine genetik yapın gibi bircok degişken giriyor ama mantık yine aynı. Bir dag tepesinde rasgele bir tası alıp aşagı atıyorsun O taş karlarla büyüyüp büyüyüp bir cıg oluyor Özetle çoktan kaderin yazılmış kaderine dogru gidiyorsun Çevre de istedigi gibi kaderini degistiriyor. Mesela ben, bu yazıyı okudugunda küçuk yada büyük çapli, dogrudan yada dolaylı kaderini degistirdim. Kelebek etkisine de giriyor ama hiç karıstırma... Karışık oldu ama yapabilecegim birsey yok
  ···
 4. 5.
  0
  Kader senin yapılacaklarının bilinmesidir, Allah'ın kontrolünde olan bir şey değil.
  ···
 5. 6.
  0
  Allah yok din yalan
  ···
 6. 7.
  0
  Kader olayını bilmiyorsun
  ···
 7. 8.
  0
  Hepinizden çok teşekkür ederim beyler. 31cibalina hariç o tam bir pekekent
  ···
 8. 9.
  +1
  Girmez kaderi Allah yazmıştır. Önceden yazmıştır. Lakin senin neyi yapacağını bildiği için yazmıştır. Kaderde yazdığı için sen bi işi yapmazsın, sen yaptığın için kaderine yazılmıştır.

  Edit: gerçekten iyi açıkladım
  ···
 9. 10.
  +1
  Kader dediğin şey senin belirleyemediklerindir , o dediğin şeyler kulaktan doğma bilgiler.

  Senin kaderin en fazla annen baban vs.

  Başka bir boyutta Yıldızların dönmesi dünyanın dönmesi

  Yani senin elinde olmayan şeyler kader dir.

  DiNi iMAN BEN YALAN SOYLEMEYOROM
  ···