/i/İnanç

İnanç
 1. 1.
  +26 -9

  “mantıklı” sorulara cevap vereceğim. Kuran-ı Kerim, incil ve Tevrat’ı Türkçe olarak okudum ve yaklaşık olarak 4 yıldır bu konular üzerinde derinlemesine araştırmalar yapıyorum. Kimsenin fikrine müdehale etme gibi bi düşüncem yok sadece bildiklerimi ve düşüncelerimi sizlerle soru-cevap halinde paylaşmak istiyorum. Hemde bu sayede konuyla alakalı ne kadar yeterli olduğumu ölçmek istiyorum, şimdiden mantıklı sorularınız için teşekkürler..
  ···
 1. 2.
  0
  Satanist ol ?
  ···
  1. 1.
   +1
   neden pampa sen açıklasana
   ···
 2. 3.
  -1
  Reklamlaaaarrr

  kendimizm
  ···
 3. 4.
  0
  Neden islam değil
  ···
  1. 1.
   +9 -2
   sadece islam değil hiç bir din bana inanma yönünden cazip ve mantıklı gelmiyor. hiç bir şey yoktur, bu dünya tesadüfen oluştu biz de tesadüfen oluştuk. bi kılıf uydurmaya ve kendimizi bu kadar önemli görmeye gerek yok. Google'a Hubble arşiv yazın ve evrenin gibinde olmadığımızı görün. düşünebilmemiz bizi ayrıcalıklı kılar ama sadece dünya da. ama dinlerin olması iyidir. suç oranlarını düşürür insanı hatalardan kısmen uzaklaştırır. ama tabi ki bunun için illaki dini inancının olması gerekmez. iyi bir insan olmak için tanrı düşüncesi değil irade olgunluğu gerekir ama maalesef bu insanlara zor gelir. korkutulmak daima daha cazip ve kolay gelmiştir.
   ···
   1. 1.
    +3
    Dinler suç oranini azaltir mi bilmem de din ugruna milyonlarca insan ölmustur ve hala öluyor
    ···
  2. 2.
   -2
   Yani baban anneni tesadüfen mi gibti
   ···
  3. 3.
   +1 -1
   Bir ateist olarak kısmen sana katılıyorum fakat Dinin toplumuna herhangi bir faydası yoktur. Tarihe baktığın zaman çoğu savaşın din yüzünden olduğunu görürsün. Ayrıca insanları terbiye ettiği falan da yok. ciks olayına sadece kılıf uyurdular. islam da üç kere bosol diyerek sürekli kadın dönebilirsin mesela
   ···
  4. 4.
   0
   Bir ateist olarak kısmen sana katılıyorum fakat Dinin toplumuna herhangi bir faydası yoktur. Tarihe baktığın zaman çoğu savaşın din yüzünden olduğunu görürsün. Ayrıca insanları terbiye ettiği falan da yok. ciks olayına sadece kılıf uyurdular. islam da üç kere bosol diyerek sürekli kadın dönebilirsin mesela
   ···
  5. diğerleri 2
 4. 5.
  0
  Panpa hangi olaydan sonra ateist olmaya karar verdin?
  ···
  1. 1.
   +9 -2
   aslında tek bi olay vesile olmadı. uzun süren bi süreç. din her anlada insanlığı gerici yapan bi mecra. sonrasında din üzerinden yapılan ekonomi çok gözüme battı. insanların din üzerinden yaptığı duygu sömürüleri... biraz öncede söyledim tekrar söyleyeyim; dinlerin insanlık üzerinde bıraktığı tek olumlu olay suç oranını düşürmesi ve kötülüğü en aza indirmesi. ama işte şuna tutluyorum. bi insanın iyi olması için illa ki bi algıya inanması gibi bi zorunluluğu olması gerçekten üzücü. dinler olmasa fakirler zenginleri öldürür. eee bi taraf hep şükr edecek dimi pampa *
   ···
 5. 6.
  0
  Tanrı koşulsuz itaat eden melekleri varken neden insanı yarattı ve varsa yoksa neden insanı önemsiyor?
  ···
  1. 1.
   +3 -2
   kimsenin seni önemsediği yok. bi kulp aramaya da gerek yok. eğer çıkarabiliyorsan hayatın tadını çıkar. iyi bir insan ol yeterli. bir şeye inanmak zorunda değilsin yani.
   ···
  2. 2.
   +3
   Oğlum ya taklaya gelirsek sen rahat yaşa falan diyon da
   ···
   1. 1.
    +1
    Aradığım soru xd Nasrettin hocanın dediği gibi ya tutarsa ne yapacaz :(
    ···
   2. 2.
    0
    hahahaha taklaya gelmezsin
    ···
 6. 7.
  +2 -1
  Allah yoksa neyi inkar ediyosunnnz zaaaaaa
  ···
  1. 1.
   +7
   inananların düşüncesini inkar ediyoz kanka
   ···
   1. 1.
    -7
    inanc inkar edilmez ki acıyı inkar etmek sevgiyi inkar etmek gibi yani siz duyguları inkar ediyorsunuz her insan aslında bir robot
    ···
   2. 2.
    +4
    ne yazdığını tam anlayamadım. bi sn; bi kapak alıp gelcem
    ···
   3. 3.
    -1
    burntono nediyirsun sen oruspu çocuğu dany naynk gibi konuştun amk
    ···
   4. diğerleri 1
  2. 2.
   -2
   Ateistler tanrıyı inkar etmiyorlar yok sayıyorlar
   ···
  3. 3.
   +2
   O zaman ben de Zeus yoksa neyi inksr ediyorsun diyeyim bu da zeus u mu kanitlar
   ···
  4. 4.
   0
   Kim o eksi atan cühela
   ···
  5. diğerleri 2
 7. 8.
  0
  Tanrinın olmadigi neden senin icin bu kadar kesin peki?
  ···
  1. 1.
   +3
   kanka yanıtlar yakın birbirine o yüzden copy paste yapıyorum *

   hiç bir şey yoktur, bu dünya tesadüfen oluştu biz de tesadüfen oluştuk. bi kılıf uydurmaya ve kendimizi bu kadar önemli görmeye gerek yok. Google\'a Hubble arşiv yazın ve evrenin gibinde olmadığımızı görün. düşünebilmemiz bizi ayrıcalıklı kılar ama sadece dünya da. ama dinlerin olması iyidir. suç oranlarını düşürür insanı hatalardan kısmen uzaklaştırır. ama tabi ki bunun için illaki dini inancının olması gerekmez. iyi bir insan olmak için tanrı düşüncesi değil irade olgunluğu gerekir ama maalesef bu insanlara zor gelir. korkutulmak daima daha cazip ve kolay gelmiştir.

   ek olarak da sana felsefik bi cevap verebilirim kanka. bizi biz yapan şey düşüncelerimiz, doğru mu?

   o halde insan öldüğünde beyni de artık işlevini yitirir..

   Yani artık düşünemeyiz. Öldükten sonra yok olucaz kanka. tekrar cennte gidip bi dere kenarında aklından muz geçtiğinde muz yiyemiceksin *
   ···
   1. 1.
    -1
    Ama din olmadan ahlak temellendirilemez, evrensel bi ahlak kuralı dikte edilemez. Ama bu dinin doğruluğunun kanıtı değildir tabi. Demek istediğim evrensel ahlak anca teizmle temellendirilebilir. O yüzden varoluşçuluk saçma geliyor bana. Ya teizm ya da nihilizm
    ···
   2. 2.
    0
    Evrenseel ahlakın bir din ile temellendirilmesine gerek yok. Hayvanlar arasında bile davranışsal olarak bir takım kurallar oluşur. Mesela kardeşine sulanan erkek aslanı sürüden atarlar gibi gibi. insanın entellektüel kapasitesi daha yüksek olduğu için empati ile temellendirerek bugunkü ahlak denen kavramın temellerini elde edebiliriz. Sonuçta din söylüyor diye bir davranış ahlaklı olmaz. islamda dinden çıkanları öldürün der bu ahlaklı mı sence?
    ···
  2. 2.
   +1
   ateist tanrı kesin yoktur demez. teistin karşıtıdır ateist. dinlerdeki tanrılar yok der. deizmin tanrısına karşı olabilir der ama bulana kadar yok sayarım der. kesinlikle yok diyorsa pozitif ateist olur. size göre sunni olana kadar kafiriz ama neyse.
   ···
  3. 3.
   0
   Dünayı izleyerek 31 çeken ejderhanın yokluğu senin için neden kesinse o yüzden, çünkü kanıt yok
   ···
  4. 4.
   0
   tesadüf olduğunu kanıtlasana
   ···
  5. 5.
   0
   tesadüf olduğunu kanıtlasana
   ···
   1. 1.
    0
    mükemmel bi ahenk var, harika bi düzen. ama ben bilimden yanayım. yani bilimsel açıklamalardan. tabi ki tesadüf derken durduk yere oluştu demiyorum. ama bu bi güç tarafından oluşmadı. nasıl sen bana mantıklı bir açıklama yapamıyorsan bende aynı şekilde sana nasıl oluştuğunu kesin bir ifade olarak söyleyemem. ama şuna eminim. yaratıcı yoktur. tanrıyı insanlar yarattı.
    ···
  6. diğerleri 3
 8. 9.
  -2
  Panpa alakasız gelebilir de konuyla alakalı film önerin var mı en son yedinci mühürü izlemiştim beğenmiştim baya insana inanç konusunda olumlu etki yaratan film önerin var mı?
  ···
  1. 1.
   0
   kanka açıkçası çok film izlemiyorum ama istersen kitap önerisinde bulunabilirim sana
   ···
 9. 10.
  0
  Rezervasyon
  ···
 10. 11.
  +6
  Dinlerin dogmatik olduğu zaten biliniyor . Peki kendi tanrını arama çabasına girdinmi ? Sana temel yaşam kaynaklarını veren , hammaddeyi sağlayan , evrimlesmene ve gelişmene olanak sağlayan , yeri geldiğinde seni yok edebilecek şeye tanrı gözüyle bakmaz mısın ?
  ···
  1. 1.
   -8
   Dinler dogmatik değil elinden geldiğince arastirabilir doğruluğunu kavrayabilirsin
   ···
   1. 1.
    0
    Hangisi gerçek peki
    ···
  2. 2.
   +3
   Noel baba da dogmatik değil, inkâr eden şerefsizler var ama.
   ···
  3. 3.
   +4
   Dinler dogmatiktir.
   ···
  4. 4.
   +4
   Dinler tabiki dogmatiktir. Tanrının neden evreni 6 günde yarattığını sorgulayamazsın mesela. Her şeye gücü yeten tanrı ol dediği anda oldurmak yerine 6 günde yaratmış? Neden. Sorgulanmaz
   ···
  5. 5.
   +1 -1
   Hardal kardeşim tanrı dediğimiz her şeyi yaratan bir varlık kısaca yaratıcı. Yaratıldığımizi böyle üstün bir varlık olduğuna inanmayan biri neden tanrıyı aramaya çalışır ki. Hele ki evrenin sıralı tesadüflerdeb oluştuğunu savunan bir kişi.
   ···
   1. 1.
    0
    Ben tesadüfen oluştu demedim uydurmayalim lütfen
    ···
  6. 6.
   +2
   Hammadde, evrimleşme vs. Hepsi bir yaratıcıya gerek duymadan bilimle açıklanabilen şeyler. Bunların oluşumunda illa bir yaratıcı aramak saçma.
   ···
   1. 1.
    0
    Doğa ana sayesinde hammadde ve evrimleşme var yani tanrı dünyadir
    ···
  7. 7.
   +2
   Din dogmatiktir, inanan insan da dogmatik olduğunu bilerek inanır zaten.
   Atıyorum oyun oynamak günah yazıyor ayette, sen diyemezsin niye günay diye. itaat edip öyle kabul edersin.
   Neden namazda 4 rekat yerine 5 kılmıyoruz diyemezsin, ya da zekat oranları neden böyle diyemezsin.
   ···
  8. diğerleri 5
 11. 12.
  0
  Rez alayım yazacam bu maddeyle ilgili şuan uykum var
  ···
  1. 1.
   0
   yaz kanka
   ···
 12. 13.
  0
  Rezervasyon
  ···
 13. 14.
  -8
  (bkz: )kuran evrimi reddetmiyor tsm olarak onaylamiyorda haci halife yaraticam diyor ya Rab bu bir sürec biz onu pis bir sydan yarattik biz her seyi sudan yarattik onu balciktan yarattik ayetleri varken halifenin anlamida izleyen olduguna gore izlemek zekali güzellikleri idrak eden olduguna göre bi git daha iyi arastir Kuran i Allah i bi tani gel. Mehmet okuyan ve bazi dusuncelerini tasvip etmesemde edip Yuksel seni guzelce egotir bence tekrsr internetten bir ac Kurani dinle kafani takilanlari arat Mehmet okuyandan yeter ya kardesim .
  Biraz arastir biraz dusun biraz aklet.
  ···
  1. 1.
   +3 -1
   Bu sundugun argümanı biliyorum bir çatlak olan Edip Yüksel argümanı pardon vahiy aldığını iddia eden adamın argümanı neyse açıklamaya çalışayım evrim yaratılış ile çelişir evet çünkü yaratılışa göre dünya 10.000 civarı yaşındadır ancak bilindiği üzere dünyamız 4.5 milyar yaşında ve insanlık da 7000 yıllık denir Hz Adem e göre hesap edilince ki insanlık 200.000+ yıllıktır ve ilk insan diye bir şey yoktur çünkü evrim ani ve kesin bir dönüş ile gerçekleşmez açıklayacak olursak nasıl insanlar bebeklikten çocukluğa çocukluktan ergenliğe tam 'an' olarak ne zaman geçtiği bilinmiyor ama geçiş oluyorsa evrimde de böyledir
   ···
   1. 1.
    +2
    Ne alaka kardesim bu yazdiklarimla senin dediklerinin ne ilgisi var. 10.000 yil oldugu hangi ayette geciyor .Ayrica Allah biz size sadece gerekli olanlari anlattik diyor. Sen nasil bir savunma yaptin anlamadim vallahi. Allah yaratilisin evreler halinde oldugunu söylüyor.Bir anda pat diye cikti demiyor ki uydurmalarla degil Kuran ayetleriyle tartisalim.
    ···
   2. 2.
    0
    ben zekam ile olgular ile savunma yaparken sen yüzyıllardır kült olmuş kulaktan dolma bilgileri ne idüğü belirsiz yazıları okuyarak bana bilgi veriyorsun kapolyon..
    ···
  2. 2.
   0
   rende ile osbirci ben de bunu diyecektim ama sağ ol benim yerime yazmışsın
   ···
 14. 15.
  +1
  Bunlar gecis formu degil yapma etme. bunlara bi tane gercek bilim adami araform demez.
  Ama araform bence bulunacak ama yine bu evrim demek degil neden?
  Biz onlara, 'Aşağılık maymunlar olun.' demiştik. Biz bunu, hem onu görenlere hem de sonra geleceklere bir ibret kıldık.”(Bakara, 2/65-66)
  "De ki: 'Allah katında bir ceza olarak bundan daha beterini bildireyim mi? O kimseler ki Allah onlara lânet etmiş, gazabına uğratmış, içlerinden bir kısmını maymun, domuz ve tâgut’a tapan kimseler yapmıştır. Yerleri en fena olanlar, doğru yoldan büsbütün sapanlar, işte onlardır.' ” (Maide, 5/60)
  Insan dna sina en yakin 3 hayvan dna si nedir biliyor musun? Fare domuz maymun
  Insanin basi ebat itibariyle domuz ve maymunla orantilidir ama fareyle degil.bak bu da bilimsel bir delildir.o cevrilen insanlari bulacaklar aaa araformu bulduk diyecekler. belki de bu yolladigin kafataslari o insanlarin kim bilir
  ···
  1. 1.
   0
   1) insan ile akrabalık en fazla derecesi olan hayvan şempanzedir.
   Ayrıca fosiller karıştırılamaz, taksonominin belirlediği ilkeler bu hatayı ortadan kaldırır. ilkel bir canlının kafatası modern bir canlının kafatasına ne kadar benzese de farklılıklar vardır, bunlar ispat edilebilir.
   ···
  2. 2.
   0
   Ek olarak memelilerin ataları da sivri burunlu fare benzeri canlılardır
   ···
 15. 16.
  0
  Darwinizm senin için neyi ifade ediyor ? Ayrıca dinlere inanmama sebebini ögrenebilir miyiz ?
  ···
  1. 1.
   0
   dinler kült'dür. ben yenilikçiyim ve bilim her zaman en doğrudur. en azından deneme yanılma ve hata payı vardır. dinler ise insana her zaman kesin sonuç verir. dünyada hiç bir şey bu kadar kolay rayında gitmez.
   ···
 16. 17.
  -1
  https://encrypted-tbn2.gs...Z-JUkVWwmXb9xiSjCRGRvEr8w
  ···
  1. 1.
   0
   Ne kadar komiksin sen öyle amk embesili
   ···
 17. 18.
  0
  Kuran i okuduguna gonulden inaniyorum kardesim
  ···
 18. 19.
  -3
  Madem Allah'ı inkar ediyorsunuz neden onun yarattığı dünyada yaşıyorsunuz???
  ···
  1. 1.
   0
   adama göre allah yaratmadı çünkü amk ama sana göre bir sorum var madem allah sana bu aklı verdi neden onu kullanmadan yaşıyorsun hatta neden yaşıyosun ki amk
   ···
  2. 2.
   0
   Abi ciddi sanmis :D
   ···
 19. 20.
  0
  Bir inanca sahip olmak herkes açısından daha karlı değil mi? islam yanlış olsa bile öğretileri ve koymuş olduğu kurallar insanın yararına değil midir? Bence bir insan yeterli olgunluğa gelmeden bir inanca sahip olmasa da ben araştırdım ve ateist oldum dememeli. Çok fazla karmaşa var ve birkac okumayla doğruyu bulamayabiliriz.
  ···
  1. 1.
   0
   Her din yozlaşır panpa, insanlara ve topluma uygun değildir. Biraz incelersen insanların en çok din yüzünden savaştığını görürsün. Bi inanca sahip olma konusunda da binlerce din var, neden budist olmuyorsun o zaman
   ···
   1. 1.
    0
    Ateist olmaktan iyidir Budist olmak? Din yüzünden savaşlar çıktığı gibi dinsizlik yüzünden de bircok olumsuz olaylar açığa çıkabilir.
    ···
  2. 2.
   0
   Kimse dinsizliğini yaymak için savaş çıkartmıyor, sadece ideolojisini yaymak için, misal hitler vs. Mezhep savaşları ve cihat daha tehlikeli. Şu an dinden çıkanları öldürerek hoşgörülü olduğunu düşünen aptallar var, hiçbi ateist inanan çocuğunu öldürmez, varsa bile çok nadirdir
   ···
   1. 1.
    0
    Din inanç açısından tehlike sacabilir. Ateizm ise bambaşka olgulardan dolayı tehlike sacabilir. Bu popülasyonun şuan dinin önünde olmadığı için getireceği olumsuzluğu göremiyoruz.
    ···
  3. 3.
   0
   Ben cicikuş. Dostum okumanı tavsiye ederim, ateistler hakkında bilgi edinmek adına sana yararlı olacağını düşünüyorum. Kanımca ateistlerin(popülarite uğruna ateist olan veletlerin değil) tümü burada kendimi anlattığım gibidir. (#201365535)
   ···
   1. 1.
    0
    Bende anlatırım sana kendimi çiçeklerden , böceklerden bahsederim. Herkes aynı değil.
    ···
   2. 2.
    0
    Muhakkak öyledir fakat ben hiç bir zaman hayvanları katleden bir ateist görmedim, küçücük çocuklara tecavüz eden bir ateist görmedim, çalan çirpan bir ateist görmedim, doğayı katleden bir ateist görmedim, ben hiç bir zaman argo dil çirkin ağızlı, ucuz bir ateist görmedim. Ateist kimse bu dünyaya değer verir. Bu saydıklarımı hepsini bilfiil uygulayan insanların hepsi müslümandı. Cami hocalarının, kuran kursu hocalarının cocuklari taciz ettiğini bilirim ben. Öyle "sözde" olarak anlatmakla olmuyor bu işler dostum. Yeter ki samimi olalım. Sırf bu coğrafyada doğduğun için, annen baban ve çevren sana islamı empoze ettiği için müslümansın. Başka bir coğrafya da dünyaya gelseydin islamı aklının ucundan bile geçirmeyecektin. Sonra diyeceksin ki araştırır bulurdum. Kendini kandırma derim bende :D Nitekim henüz Kuran'ı dahi okumamişsındır. Zaten o kitabı okuyan akıllı biri direkt mürted olur.
    ···
   3. 3.
    0
    Öncelikle onyargilarindan sıyrılman gerekir. Kuranı birçok kez okudum. Bu konuları çok araştırdım. Boşluğa düştüğüm zamanlar da oldu. Fakat hiçbir zaman kendimi yeterli görüp dinler yalan deme cesaretini gostermedim. Bugun islam dinine baktığımızda kendi içinde onlarca din ortaya cikmis olabilir. Belki ilk bakışta yanlis gibi gözükebilir fakat işin özüne indikçe durum değişiyor. Önümüzdeki günlerde birkaç dini baştan sona araştırmayı planlıyorum. islam en çok inanılan dinler arasında olduğu için aklımın ucundan elbette ki gecicekti, tıpkı diğer dinlerin geçtiği gibi. Ayrıca insanlar dinleri çıkarları uğruna kullanıyorlar. Bu tarz insanlar olmasa günümüzde dinler daha ılımlı gözükebilirdi. Elbette ki dini kendi çıkarına alet etmiş birisinin inanç bakımından sağlam olmasını bekleyemeyiz.
    ···
   4. diğerleri 1
  4. diğerleri 1