/i/Tespit

3
 1. 1.
  +218 -67
  futbolu basketboldan daha çok ilgiyle izliyorum ama basketbolun hakkını yemeyelim üstündür açıklayacağım.

  basketbol periyotlar üzerine oynanır ne seyirci sıkılır ne oyuncu oldukça zevklidir her sanıyesi ama futbolda gol pozisyonları ve tehlikeli ataklar haricinde oyun 90 dakikaya yayılır bazen sıkıntıdan maçı izlemek istemeyede bilirsiniz.

  basketbolda her iki takımda kazanma şansı birbirine yakındır. favori gösterilen takımın şansı biraz yüksektir. misal %60 a %40 gibi ama futbolda bir takım favoriyse genelde o takım kazanır.

  basketbolda futboldaki seyirci yarım km ötede değildir neredeyse sahanın içindedir ve o çoşkuyu hisseder takımına güç verir. futbolda adam yarım km öteden bagırıyor hahahaa

  basketbolda seyirci sayısı 10k 12k dır elit insanlar gelir. futbolda ortalama 25k-100k arası değişir bu yuzden gereksiz, ağzı bozuk, maç izlemeyi bilmeyen tiplerde gelebilir.

  basketbolda abd de bir kültürdür ama futbol dünyada küresel bir ekonomik havuzdur.

  basketbolda sakatlanma riski çok düşüktür çünkü tekme tokat kimse birbirine girmiyor. fair play üst düzeydir. bir maçta tartışan 2 oyuncu pek göremezsiniz. biri kötü atış yapsa takım arkadaşı yanına gidip motive eder. futbolda ise gol yiyen kaleciye, hata yaoan defansa, gol kaçıran futbolcuya takım arkadaşları bağırır azarlar seyircide tonla küfreder

  işte gelişmemiş toplumların özeti
  ···
 2. 2.
  +78 -10
  Sen git önce bir Premier Lig izle
  ···
  1. 1.
   +2 -5
   Sen git önce bir NBA izle
   edit: burda scholes'i bilmeyip çugu atanlar da çıkacaktır elbet ahahah. Futbol artık tamamen paraya dayalı şunu farkedin artık. Çoğunuzdan fanatiktim 2007 manu kadrosunu sayabilirim..
   ···
   1. 1.
    0
    Fifa 07 cilerdenim kardesim ben de sayarim hatta portanunkini bile sayarim
    ···
 3. 3.
  +45 -4
  Basketbol erkek sporudur futbol gibi basit değildir
  ···
  1. 1.
   0
   Ne alaka amk keli.
   ···
  2. 2.
   0
   Bu nasıl tutmus
   ···
 4. 4.
  +40 -14
  4 bira ananı gibecegime and icerim
  ···
  1. 1.
   +2
   Hay kel spikerin o parlak kafasını ananın dıbına sokayım yeter oç
   ···
   1. 1.
    0
    http://c12.incisozluk.com...11509/6/2921046_o26e9.jpg
    ···
 5. 5.
  +28 -5
  Bir basketbolcu olarak şuku verdim bunları anlata anlata dilimde tüy bitti
  ···
 6. 6.
  +15 -1
  favori olan takım genelde kazanır lafına katılmıyorum .madem öyle bizim kuponlar neden yatıyo amk
  ···
 7. 7.
  +15 -1
  Nerden baksan taraflı nerden baksan aradan ufak tefek seçilmeye çalışılmış argümanlar.

  Öncelikle her sporda olduğu gibi futbolda da üst düzey, kaliteli maçlar haricindeki maçlar beklenen zevki pek karşılamaz, ama burdaki zevk sadece oynan oyunla alakalı değil, insanların beklentileri ve maçın amaçları ile alakalıdır. Örnek vermek gerekirse derbilerin her türlü ülke çapında heyecan yaratması veya gündemin atmosferini değiştirmesi denebilir.

  Şimdi arkadaşın sunduğu argümanlara karşılık vermek gerekirse (bunları üst düzey, kaliteli futbol maçlarıyla karşılaştırıcam çünkü basketbol da kalitesiz olunca dikkat çekmez, zevk vermez)

  1- Futbolda odaklandığımız tek şey gol tehlikesi olursa isterseniz 10 dakika oynayıp haldur huldur gol bulunmaya çalışılsa dahi zevk vermez, veremez. Futbolda gollerden başka zevk veren heyecanı arttıran bir çok unsur vardır. Örnek vermek gerekirse tek-toplarla ardarda yapılan üçgenler, hızlı bir kanat oyuncusunun attığı depar, takımca yapılan sert aralıksız bir pres, çalım vs. Bakın bunlar daha gol pozisyonu ile alakası olmayan şeyler.

  2- iddaacılar da bilirki basketbolda sonucun futbola göre tahmin edilmesi çok daha kolaydır. Basketbolda beraberlik olmadığı için iki taraf da kazanmaya çıkar ve zayıf takım genelde hezimete uğrar. Futbolda ise beraberlik denen bir şey vardır. Zayıf olan takımın öncelikli amacı beraberlik olabilir ve güçlü olan takım kazanma zorunluluğu ile tavizler verir. Sonuç yine genel itibariyle güçlü takım lehinedir ama basketbola göre zayıf takımın daha çok kozu vardır.

  3- Stadına göre değişen bir durum olmakla birlikte futbolda seyirciler sahadan zevklerini etkileyecek kadar uzakta değillerdir. 70binlik bir statta maçı en arkadan izleyen kişiyseniz de yapacak bir şey yok 70bin kişiyi de sahanın kenarına dizemezsiniz sonuçta.
  ···
  1. 1.
   0
   Basketbolda sahaya atlayıp oyuncuların yaptığı işe saygı duymadan etrafa küfürler saçan aptal insanlar futbola göre yok denecek kadar azdır
   ···
  2. 2.
   0
   Yanlış basketbolda da beraberlik riski var
   ···
  3. 3.
   0
   Yanlış basketbolda da beraberlik riski var
   ···
  4. 4.
   0
   Dostum nba de öyle güçlü olan alır demek zordur. Hayatımda hiç iddia oynamadım fakat şunu söyleyebilirim, kime yener desem o takım yener çünkü yakın takipçisiyim. Güçlü bir takım karşısında bu sezon kötü olan bir takımın galibiyeti oluyor.
   ···
  5. diğerleri 2
 8. 8.
  +6 -1
  basketciyim şukular niagara
  ···
 9. 9.
  +5 -1
  ...

  4- Türkiyedeki taraftar futbolda da aynı baskette de ha başka ülkelere bakalım diyorsan git bi almanyada ya da ingilterede maç izle anlatmama gerek kalmaz. Ayrıca futboldaki seyirci fazlalığı heyecanı doruk noktaya ulaştırır. dolu dolu 50bin kişilik bir tribündeki atmosferi basketbol tribününde bulamazsın.

  5- Futbola tüm dünyada Basketbola sadece amerikada bakarsan tabiki bi kültürü var dersin. Senin baktığın basketbolun kültürü değil ki futbolla neyini karşılaştırıcaz. Futbol da hollanda da bir kültürdür mesela.

  6- Sakatlanma olayında nerden bu kanıya vardın anlamadım. koca sezonda Galatasaray takımında 1 oyuncu bir iki ay, 1-2 oyuncu ise bir iki maç sahalardan uzak kaldı hiç sakatlanma yaşanmasın diyorsan spora aykırı gelmiş olursun. Gerginlikler ise tamamen heyecanın ve atmosferin basketbola göre çok daha zirvede olmasından kaynaklı, insan bedeninin o adrenaline dayanamadığı oluyor(onaylamasam da).
  ···
  1. 1.
   0
   oha incide bir başlığa cevap olarak bu kadar uzun entry girildiğini ilk defa gördüm hem de siyaset dışı bir konuda şuku
   ···
  2. 2.
   0
   Basketbolda sahaya girip oyuncuların yaptığı işe saygı duymadan etrafa küfürler saçan aptallar yok denecek kadae azdır
   ···
  3. 3.
   0
   iki takımda kazanmaya çıkmaz tanking diye bişey var
   ···
  4. 4.
   0
   Sakatlanma olayında atmosferin basketboldan daha yüksekte olduğunu söylemişsin 2016 finalinin 7 maçlık derisini izlemeni öneririm
   ···
  5. diğerleri 2
 10. 10.
  +3
  Ersan ilyasova 150 milyon len mk
  ···
 11. 11.
  +3 -1
  Tatava yapma.
  ···
 12. 12.
  +1
  (bkz: dolar 4 50tl)
  ···
 13. 13.
  +1
  Son kısım hariç haklısın. Basketbol futboldan daha serttir. Sakatlık riski yüksektir. Fair play saha içinde olmaz maç başlamadan ya da bittiğinde olur ve baya etkili olur
  ···
 14. 14.
  +1
  Arkadaş fenerbahçeli herhalde
  ···
 15. 15.
  +1
  futbolda yarım km öteden mi bağrıyor :D bayağı da futbol izliyomuşsun
  ···
 16. 16.
  0
  Haklısın
  ···
 17. 17.
  0
  Basket oynarım ve anasını gibtimin basketi seyir açısından net futboldan aşırı derecede aşağıdır ama oynaması benim açımdan futboldan daha eğlenceli
  ···
 18. 18.
  0
  Bir kez daha branşımla gurur duydum
  ···
 19. 19.
  0
  yannan nba dan örnek veriyorsan eplden şlden örnek ver dıbını gibtimin dangalağı seni
  ···
 20. 20.
  0
  Basketbol
  ···