/i/Devlet

 1. 1.
  +13 -8
  Bir müzik bölümü öğrencisi olarak, sanat camiasının çok büyük tehlikede olduğunu söyleyerek sözlerime başlamak istiyorum. Bale, Müzik öğretmenliği, Ressamlik, orkestralar, Korolar, konservatuar lar, oyunculuk bölümleri vb. Sanata dair ne varsa hepsi kalkacak buna emin olun. Okullarda müzik dersleri, resim dersleri KALKACAK, Güzel Sanatlar liseleri, Konservatuar lar KAPANACAK, sanata dair herseyi bitiricekler ve eğer sanat biterse(suan da çok yaşandığı söylenemez ama hala sanatını çok iyi icra edenler var) bu milletin sonu gelir. Cahil olan toplumumuz artık çekilmez bir hal alır. Her tarafta Yobaz insanlar sürüsü koyun insanlar sürüsü. Bakın sanatı yabana atmayın gerçekten size bunu suan ne kadar anlatsam da bu işin içinde olmadığınız için beni tamamen anlayamicaksiniz. Sadece şunu bilmenizi istiyorum, emin olun sanatta bi ülke üst seviye ise o ülkenin insanları cehaleti üstünden atmış insanlar dir,O ülkenin yaşam kalitesi standartların üstündedir, o ülke gelişmeye mahkumdur. Almanyada, Türkiye deki okul sayısı kadar orkestra sayısı var.
  Bu baştaki insanların sanatı bitirme çabasına gelirsek. Sanatçı insan, ileri gelen, aydın, aydınlatıcı, yol gösteren kimsedir ve bu milletin gelişmesi bazı insanları rahatsız ettiği için bu tarz gelişimi sağlayacak okulları kapatıp yerine imamhatipler ile ilahiyat fakulteleriyle dolu, içinde bir sürü koyun olan bir ülke için çabalaniyor. Lütfen bu işi basit görmeyin. Sandığınız dan çok daha fazla önemli aslında ülkenin sanatta iyi olması. Sanatın ülke için, insanlık için, nesillerimiz için ne kadar önemli olduğunu anlatmak için bir sürü başlık açtım ama hiçbiri trend olmadı, onu geçtim kaale bile alınmadı. O kadar çok saçma şey gördüm ki tren de, Trend olup ta faydali olan başlık sayısı 5 parmağı geçmez. Ben gene de yazmaya, anlatmaya devam edicem.
  Bir ülkenin sanat(müzik, resim, tiyatro, şiir... ) alanında gelişmesi demek, cehaletin yok olması demektir. Azerbaycan da sanata çok büyük değer verildiğini biliyorum, sanatla ilgili çok sıkı kanunlar var hatta. Bakın mesela Almanya da Turkiyede ki okul sayısı kadar orkestra sayısı var. Allah aşkına kaç kez senfoni Orkestrası dinlemeye gittiniz ? Kaç kere resim sergisine katıldiniz ? Kaç kez kitap okudunuz ? Bu ulkede,o kadar çok saçma şeylere anlam yüklenildi, değer verildi ki, asıl değeri olan bazı dallar malesef göz ardı edildi. Bir millet düşünün; müzisyen deyince aklına direkt sokak çalgicisi, düğün çalgicisi, ergenlerden oluşmuş müzik grubu ve daha bir sürü saçma olay geliyor. Müzisyen lik, sanatçılik bu değildir. Fazıl Say bir sanatçı dir, Benyamin Sönmez bir sanatçıdir, Mozart, Bach, Natalie gutman, Haydn ve daha bir sürü. Sanatçı insan bunlardır. Bu adamlar günde EN AZ 8-10 SAAT enstrüman çalışan insanlardır ve sen 15 dakika bile çalışacak kondisyona sahip değilsin. Enstrüman çalışmak eline gitarı alıp saatlerce salak saçma akorlar atmak değildir. Bunun bilimsel açıklaması bile var. 2 saat enstrüman çalışan bir sanatçının 12 saat çalışan inşaat işçisiyle sarf ettiği efor aynıdır. Bir müzik öğrencisi olarak şunu söylüyorum. Günde 2 saat enstrüman çalıştığım zaman bile yorgunluktan oluyorum çünkü bütün kasların çalışıyor sadece eller değil ve ekstra olarak beynin de çalışıyor. Notaları takip ediyorsun, koordinasyon vesaire derken bitkin bi hal alıyorsun. Parmakların kanıyor, uçları sertleşiyor...
  Bana gidip te Sezen Aksu sanatçı demeyin lütfen. Evet Sezen Aksu büyük bir ses, Ülkemizin saygıyı hak eden SOLISTlerinden ama bir sanatçı değil. Sanatçılik bambaşka bir olay. Sezen Aksu bestekâr değildir. Bestekâr olmak ap ayrı bişey Aranjorluk farklı bişey solist lik farklı birsey söz yazarlığı farklı birsey. Al sana dünyanın gelmiş geçmiş en büyük bestekâri MOZART. O adamın yaptığı besteleri suan dünya üzerinde yapacak insan belki yok bile. Koncertolar, o notalar o Armoni ler. Bu adamlar sayesinde zaten müzik var. Bizim ülkemizdeki insanların zaten hatası bu. Sanat kavrdıbını basitlestirdiniz. Orhan Gencebay sanatçı değil dediğim zaman üstüme saldıran bir nesil var. Sanki orhan gencebay a hakaret ediyormuşum gibi bir algı oluşuyor öyle dediğim zaman. Hayır efendim ben kimseye hakaret etmiyorum sadece sanatçı, solist, şarkıcı, bestekâr bunlar hepsi ap ayrı şeyler bunu söylemek istiyorum. Ilk önce sanata karşı olan bu cehaletinizi yikin. Bunun içinde senfonilere gitmeniz gerek, çalmayı bi şekilde öğrenmeniz gerek. Bakın size hiç bir şey kaybettirmez, aksine her yönden geliştiğinizi zaten fark ediceksin Bunun bir sürü bilimsel makaleleri var ama onları açıklamakla sizi daha fazla körlestirmek istemiyorum, bi zahmet kendiniz araştırıp okuyun. Sizden tek ricam, ülkemizde ölmek üzere olan sanatı hep beraber canlandıralim, emin olun bununla iç içe oldugunuz zaman sizdeki değişimi fark Ediceksiniz.
  ···
 1. 2.
  +1
  Delisin
  ···
 2. 3.
  +1
  işsiz detected
  ···
 3. 4.
  +3 -1
  Manas destanı na dis atmış
  ···
 4. 5.
  +1
  Yazıyı okumadım başlıktan cevap veriyorum
  Adam yeni nota mı getircek olum ya az kendinize gelin
  ···
 5. 6.
  +1
  Bunu okuyan kör oldu
  ···
 6. 7.
  +1 -1
  Okudugun bolumun amk
  ···
 7. 8.
  +1 -1
  Biz diyoruz ankara sen diyorsun zütüm kara.
  ···
  1. 1.
   0
   Yazıyı okumamissin bile. Yazık ulan aciyorum size. Siz böyle devam ettikçe bu şehit sayısı artar
   ···
   1. 1.
    0
    Memleket elden gidebilir şu durumda sen kalkmışsın yazının başında sanattan bahsediyorsun. Ne okuyacam la senin yazını. Aralara 2 enter ataydın da gözlerimizi gibmeyeydin okurdum.
    ···
 8. 9.
  0
  Yav he he
  ···
 9. 10.
  +1
  Gılgamış destanı zannettim ve okudum. Meğerse yaradılış destanıymış okumanızı tavsiye ederim.
  ···
 10. 11.
  -2
  Müzik ruhun belasıdır
  ···
 11. 12.
  +1
  Müzik Ruhun Gıdasıdır.
  ···
 12. 13.
  0
  Ya kaybol git mk veledi sanat bitermiş hainliğin üst sınırı
  ···
 13. 14.
  0
  Kardeş ben de müzik bölümü öğrencisiyim. Santranc müzik tiyatro sanat haramdir. Ataturk un sanattan yoksun bir milletin hayat damarlarindan biri kopmuştur sözü de haramdir.
  ···
 14. 15.
  0
  daha sonra okurum rez
  ···
 15. 16.
  0
  Okumadım ama haklıdır şuku
  ···