/i/İnanç

İnanç
 1. 1.
  +4 -1
  Deistlik daha mantıklı.
  ···
 1. 2.
  0
  Doru buluyorum
  ···
 2. 3.
  0
  Haklısın ondan sonra biraz daha düşününce madem bir yaratıcı var, acaba neden evreni yaratıp çekilmişki diye bir soru sorarsın, belkide çekilmemiştir
  ···
  1. 1.
   0
   Yarattıklarının kendi kararlarını verebileceğinden emindir belki?
   ···
   1. 1.
    0
    Peki sen emin misin, şu an yaşadığımız dünyaya bakarak bunu bir daha söyleyebilir misin
    ···
   2. 2.
    0
    Peki sen dindar olan kesimlerin kendi kararlarını kitaba göre tamamen doğru verebildiğini söyleyebilir misin? insan düşünebilen bir varlık, neyin yanlış neyin doğru olup olmadığını zarar fayda toplumsal düzen açısından bakarak karar verebilir.
    ···
   3. 3.
    0
    Dünyanın dinsiz her bir santimetrekaresi kaos içinde ise bunu söyleyebilirsin, dini olmayan ama dinin öğütlediği değerleri uygulayan insanlar da var onlar kendi kararlarını verebilmiş... Emin ol Tanrı insan gibi düşünmez.
    ···
   4. 4.
    0
    Kesinlikten söz edemeyiz zaten ama eğer 'dindar' ise büyük oranda inandığı kitaba göre kararlarını doğru bir şekilde verdiğini söyleyebilirim, neyin doğru olup olmadığını insan kendi aklıyla düşünüp anlayabiliyorsa 'insan gibi düşünmeyen tanrı' neyin zararlı olup olmadığını insandan daha iyi bilmez mi?
    ···
   5. diğerleri 2
  2. 2.
   0
   Bence belirli kurallar koyup evrim dahil. Bigbangi başlattı ve geri çekildi.
   ···
 3. 4.
  -1
  Kardeşim bi ateiste sorarsan da deism saçmalıktır . Bunun cevabını başka bir başlıkta yazmıştım , deizm , daha önce bir dine inanan insanların biraz sorgulayıp gerçekleri görmeye başlamış fakat hala eski toz pembe hayallerinden bir türlü kopamayışından gelir . ilahi adaletin olmayışından korkarlar , bu hayatın yetmeyeceğini düşünüp yok olmaktan korkarlar . Gerçek bu , sana mantıklı gelen şey aslında korkularının düşündürttüğü birşey .
  ···
 4. 5.
  0
  Dinler, inançlar insanlık tarihi boyunca hep vardı,Çünkü Yaratıcı aynı Yaratıcıydı. Sümer tabletlerindeki bazı kaynaklar Kuran'da var diye söylenen arkadaşlar şunu iyi bilmeliki Yaratıcı insanlığın ilk dönemlerinden son dönemlerine kadar bir yol gösterici (kitap) ve bir rehber(Peygamber) göndermiştir. Fakat her dönemin sosyolojik yapısı farklı olduğu için her dönemde Yaratıcının bazı yasaları değişmiştir yolladığı kitaplarla.Bu kitaplar gökten zembille inmez.Bir insana vahyedilir diğer insanlara öğrendiklerini anlatsın diye. Eğer insan kendini hayvanlardan ayırıyorsa bu aklı olduğu içindir. Hayvanlar sorumlu değildir, ama insan sorumludur.Çünkü insan işine geldiği zaman aklıyla en yabani hayvanları terbiye eder, onları yönetir hatta öldürür, herşeyi yönetme sorumluluğunu kendinde görür.ama bir Yaratıcının onu yönetmesine nedense tahammül edemez ve kabul etmek istemez.Biz bazı şeyleri kabul etmesek bile gerçek hiçbir zaman değişmez..
  ···
 5. 6.
  0
  Ateistim cugu
  ···