/i/Soru Cevap

Bilmemek değil başlık açmamak ayıptır...
 1. 34.
  0
  cunku esegin zikinden dolayi
  ···
 2. 33.
  0
  allah adil olsaydı belki inanasım gelirdi
  ···
  1. 1.
   0
   Allah zaten adil kardeşim
   ···
   1. 1.
    0
    gibtirgit tartışmaya bile girmem senin gğbi cahille
    ···
   2. 2.
    0
    Sen atomu parçaladın da haberimiz mi olmadı, kendini yükseklerde görmeyi bırak varsa bir fikrin konuşabiliriz
    ···
 3. 32.
  0
  insanlığın tarihi 10 bin yıl filan demişsin. Gelde senin gibi cühela sınıfın engin temsilcilerinden biriyle tartış. Ah liseli birde araştırıp müslüman oldum demeniz yok mu insanı öldürüyor
  ···
 4. 31.
  0
  Köleliğin serbest olması kadınların insan yerine konulmaması bile müslümanlığın çıkar için uydurulduğunun kanıtı.
  ···
 5. 30.
  0
  istereyek olunmuyor knq
  ···
 6. 29.
  0
  Mükemmel bir tanrı böyle saçma bir düzen kuramaz çünki o mükemmeldir. Dinlere gelirsekte Evreni açıklamak için Hikaye uydurmaya gerek yok.
  ···
 7. 28.
  0
  mazisi olmayan adam filmini izlediğim için xd
  ···
 8. 27.
  0
  Adaletsizlik
  ···
 9. 26.
  0
  Her şeyin başlangıcını sağlacak olasılıklar var. Bu kadar olasılık içinde seçebileceğim hiç biri yok.
  ···
 10. 25.
  +1 -2
  MoRuq geçen incide bir başlık gördüm Kuran'da ndn danazorlor yok diyodu sonra ateist oldum
  ···
  1. 1.
   0
   jxkdkslslsls
   ···
 11. 24.
  0
  Kuran'da muhammete tanınan kolaylıklar birçok şeyin ona uyarlanması kuranda kendi içinde olan çelişkiler kızların erkeklerden alçak görülmesi ve tek net bir soru neden yarattı neden ödüllendiriyor neden yakıyor en başından hiç yapmasaydi tek net sorum bu
  ···
 12. 23.
  +3
  Kanka birçok elde tutulur bol neden var ama nedense adaletsiz gelen herşey "Bu onun sınavı." diyip geçiştiriliyor peki biz bu sınavda o adamla eşitmiyiz? Yada çocuk yaşta ölenler direk cennete gidiyor deniyor peki o kul sınav kağıdı kalmadığı için dersten mi geçiyor? Bunlar sadece bazıları emin olabilirsin
  ···
 13. 22.
  +2
  Şu "havalı olmak için" vb. lafları gibtir et.Vardır illa ki ama bugüne kadar havalı olmak için sonsuz hayatını riske atacak bir gerizekağlı ile tanışmadım.En azından ben araştırmalarım sonucunda ateist oldum. Sebebi ise allahon varlığına herhangi bir kanıt göremem. Evrim teorisinin kesinliği(adem ve havva hikayesini yok etmesi) Sırf dinlerin yaşı bile max 10.000-7.000 yıl arası. insanlığın yaşı 2,4 milyon yıl.En basit sebepler bunlar gerçekten öğrenmek istiyorsan her şeyi açıklarım. Güzel bir beyin fırtınası yaparız.
  ···
  1. 1.
   0
   Adamım insanlığın ömrü şurada toplasan 15 bin yıl etmez . inanmayın milyon milyarlara. Antik mısır dahi m.o 3 bin yıl kadar geri ki buda çok eski bir medeniyet. Ben şahsen insanin dünya da varlığının 10 bin yılı geçmediğini düşünüyorum.
   ···
   1. 1.
    0
    alakası yok 10000 yıl ile
    ···
   2. 2.
    0
    Peki atesitler bu kaniatin yoktan var olmasını nasıl açıklıyor. Big bang oldu evet ama bu enerji güç nereden kim tarafından geldi . Yoksa yoktan var olup tesadüfen büyük patlamami gerçekleşti. sız bunun hakkinda ne düşünüyorsunuz.
    ···
   3. 3.
    0
    insanlar olarak 1 boyutlu ve 2 boyutlu dünyalar olusturabiliyoruz. 3 boyutu ise 4 boyutlular 5 boyutlular da 6 tarafından. olay çok komplike ki insanlar olarak gelecekten gecmise dönüp döngü olusturmus dahi olabiliriz. benim basitce acillayabilecegim bir sey degil fakat yarin mesaj yazabilirim. bir pm yolla unutmayayim.
    ···
   4. 4.
    0
    Anlıyorum
    ···
   5. 5.
    0
    insanlığın tarihi sümerlerin yazıyı keşfetmesi ile başlar kimse onun öncesini bilemez çünkü bunun ne zaman başladığına dair bir kesin kanıt yoktur. Adem ve havva ilk insanlardır ancank yaratılan insan türü ademin türü değildir (Homo Sapiens:Düşenen insan) buna dair çok değişik kalıntılar var .Allah ademe herşeyi öğretip göndermiştir. Lakin adem evlatlarının bunları hemen idrak edemeyeceğini bildiği için insanların zekasını gelişmesini beklemiştir bu olayda dinle evrim teorisinin ve doğal seçilimin ters düşmediğini açıklar.Bu da bizi şimdiki insan türüne getirir Homo sapiens sapiens :Düşündüğünün üstüne düşünebilen insandır. doğal şeçilim sonucu hayatta kalan tek insan türü olan Homo sapiensin şuan evrildiği son noktadır.Din evrimle ters düşmez bütün peygamberler islamı bilerek gelir lakin onlara inen kitaplar kuranın o günkü insan zekasına indirgenmiş basitleştirilmiş halidir bunun bir kanıtı Hz. isanın sözleridir .O ondan sonra gelecek son kitabı biliyordu lakin bir hadise göre bunu o günün insanlarının idrak edemeyeciği için anlatmadığıdır
    ···
   6. diğerleri 3
  2. 2.
   0
   Yalnız insan ırkı tek değildir, yanlış hatırlamıyorsam ismini "Kromagnum" lar vardı birde.
   ···
  3. 3.
   0
   Adamın verdiği cevaba bak be sonra gelde tartış şunla
   ···
  4. diğerleri 1
 14. 21.
  0
  okuma yazmayı öğren önce.
  ···
 15. 20.
  0
  Ateist degilim dinler insanları yönetmek içindir bir yol seçersin ve paralel evrende diger bedenin ölür aslında oldügünde tekrar paralel bir sonsuzlukta olacaksın
  ···
 16. 19.
  +3 -2
  @16; Mantığın kuralıyla çelişmiyor zaten. Allah, elmadır demiyoruz ki biz burada. Allah, Allah'tır. Bunda kafayı karıştıracak birşey yok.

  ikinci kısımda paradoksa giriyorsun. Sonsuz olan bir şeyin sonunu getirmeye çalışmak nasıl bir mantıktır. Sonsuzdan 99 trilyon çıkarsan yine sonsuz kalır. Yani bu sorunun cevabı yoktur, paradokstur.

  Bu konuda Allah'ın geleceği bilmesi ile ilgili ilmini kavraman lazım. Gelecekte ne yapacağından ziyade bize özgür irade vermiştir ve bizi bizden daha iyi tanıdığı için geleceğimizi bilebilir. Ayrıca fikri yaratanı fikirle sınamak da iyi mantıkmış(!)

  insanlara kendisinin tek olduğunu yani başka bir ilah olmadığını söyleyebilmek için bizim mantığımıza uygun bir şekilde anlatması lazım ve evrensel bir dil olan matematikle bunu belirtmiştir. Matematikten referans alması; matematiğin büyüklüğünü değil, bizim kafa yapımıza uygun anlattığını gösterir. Big Bang'den öncesinde matematik olduğunu ispatlayabilirsen, ezeli olduğu düşünülebilir(!)

  Allah matematik kurallarınız değiştirmez. Çünkü matematik dediğimiz ilimde insana uygun bir mantık vardır. 1 = 3 demek bizim gibi varlıklar için saçmadır. Cümlenin devamında sadece akıl karıştırmak için boş yazıyla devam etmişsin. Matematiğin mükemmelliğine bakarak bir yaratıcıya varmak da aklın delillerinden biridir
  ···
  1. 1.
   0
   Helal lan sana
   ···
  2. 2.
   +1
   Öncelikle allahi aklımla algilamayacaksam nasıl algilayacagim. Sonuc olarak inanmam için tanimam ve algilamam lazim. Bunu akil ile yapamayacaksam deneyle de yapamayacaksam ne ile yapacağım. Sonrasinda bu bir paradoks değil açıkça bir çelişkidir. paradokslarda onermelere farklı dogruluk degeri verilmesine rağmen işin içinden çıkılamaz. ama allah sonsuz güçlüdür önermesinin dogruluk degerini sıfır yani yanlış yaparsak işin içinden rahatlikla çıkarız.
   ···
 17. 18.
  +2
  ilk başta ettiğim bir dua kabul olmadı. Çok istediğim bir şeydi. Bunu bir sürü hocaya sordum. Hepsi ayrı cevabı verdi.

  Hayırlısı senin için buymuş.

  Bu mantığıma ters düştü. ilk adımı burda attım diyebilirim. Düşün. Tanrıdan bir şey istiyorsun. Olursa Tanrı sana istediğini verdi. Olmazsa hayırlısı senin için buymuş. Allahın duaları kabul ettiği bir sürü ayette yazar. Hatta her cuma da duyarız. Ama din bana bu noktada yanlış geldi. Gerçekten müslümanlığı bırakma nedenim ise kuranda peygamberlerin soy ağacı çıkabilir. Yani Ademin yaşadığı yılı bu soy ağacını kullanarak tahmin edebiliriz. Sayıları hatırlamıyorum. Ama çıkan sonuç şu ki Ademin yaşadığı tahmini yıldan asırlar önce insanlar tarım yapıyormuş. işte burda ben müslüman olmayı bıraktım.

  Tanrı eğer varsa insanlarla ilişki kurmuyor. Bunu şöyle ispatlayabilirim. Tanrı eğer ki insanları dünyaya sınav için gönderdiyse daha doğduğu gün tecavüze uğrayıp öldürülen bebeklerin amacı ne?

  Ateist olma sebebim ise evrenin kendi kendine oluşmasının mümkün olması. Evren tanrıya ihtiyaç duymuyor. Tanrı olabilir. Ama eğer Tanrı olsaydı evren kesinlikle daha düzenli olurdu.
  ···
  1. 1.
   +1
   Yanlışın var kardeş
   Al dinle sakin kafayla

   https://youtu.be/piKzqnoMaKs
   ···
   1. 1.
    0
    Teşekkürler ilgilendiğin için. Ama benim demek istediğim de bu. Üç cevap ya istediğimiz ya daha iyisi ya da hiç. Bu seçenekler öyle seçenekler ki bir kere yaşadığın hayattaki tüm seçenekleri kapsıyor. Hayırlısı buymuş diyen daha kibar bi hoca dinlettin bana.

    Din tam olarak böyle bi kandırmaca. Mesela diyecekler ki eğer duan kabul olsa şu an olduğundan daha kötü bir konumda olucaksın. Ve bu öyle bir şey ki bunu asla bilemiycem. Çünkü tanrı bana hayırlısını verdi. Amerikanın oyunu gibi duruyo cidden. Mesela dua etmesem atıyorum tanrı bana cevap vermeyecek ve belki de benim için iyi olmamasına rağmen istediğimi alacağım.

    Dualar beni şüpheye düşürdü. Ama inkar etmemin sebebi kesinlikle başka.

    "Ben tanrıyım. Bu evreni ben yattım. Her şeye gücüm yeter. Ve sizden filanca şehrin belediyesine saldırmananızı, orayı fethetmenizi, mallarını kadınlarını bana getirmenizi istiyorum. istesem kendim de yok ederim ama bu size verdiğim bir imtihandır. Normal bir insan gibi gözükebilirim. Normal bi insan gibi doğmuş ve ölebilecek gibi gözükebilirim.
    Herhangi bir gücüm yokmuş gibi gözükebilir. Ama bunu sizin bana olan imanınızı sınamak için yapıyorum. Çünkü güçlerimi göstersem gerçek iman olmaz. O zaman herkes inanır. Size gelecekle ilgili kehanetlerde bulunabilirim. Eğer bu kehanetler yanlış çıkarsa, o sizin beni anlamaktaki acizliğinizdir. Doğru çıkarsa da dediklerimin bilimsel kanıtıdır. Eğer şimdi bana tapmaya başlamazsanız. Öldükten sonra sizi ateşlerde yakıp irinli kaynar su içiririm zorla. Ama taparsanız sizi meyve sebze ve hatunlarla ödüllendiririm. Sizce ben gereken tanrı mıyım? Değilsem kaybedecek bir şeyiniz yok. Ama ya tanrıysam " diyo Efe Aydal. Dinler bana kalırsa olayın her iki tarafını da düşünen kusursuza yakın yalanlardır. Senden bir len ister, sonunda çıkacak her ihtimale yorum yapar. Duada olduğu gibi. Olur daha iyisi olur ya da olmaz hepsi sizin iyiliğiniz içindir aslında.
    ···
 18. 17.
  0
  Kuran evrensel değil bide din nerde savaş orda
  ···
 19. 16.
  -2
  Havalı hissediyorum.
  ···
 20. 15.
  +10 -1
  Allah mantık açısından bir sürü çelişkilere sahiptir. Mantığın birinci kuralı der ki bir şey ne ise odur. Mantığın ikinci kuralı da der ki, bir şey kendisi olmayan bir şey olamaz.
  Yani elma elmadır. Elma armut değildir.

  Buradan hareketle şu örneği verebiliriz. Allah her şeyi yapabilir. Allah ölümsüzdür.
  Allah ölümsüz ise ölme eylemini gerçekleştiremez.
  Allah ölme eylemini gerçekleştiremiyor ise her şeyi yapamıyor demektir.

  Allah her şeyi bilir. Allah gelecekte ne yapacağını da bilir. O halde allah fikrini değiştiremez. Eğer allah fikrini değiştirebiliyor ise gelecekte ne yapacağını bilmiyordur. Yani allah ya herşeyi bilmiyordur yada fikir değiştirme kudretine sahip değildir. Allahın her şeyi bilmesi ile fikir değiştirebilme kudreti birbiri ile çelişir.

  Allah matematikten de üstün değildir. Allah bile kendisini tanımlarken sayılardan faydalanıyor. Ne diyor ben "tekim". Teklik matematiksel bir durumdur. Yani allah kendisini tek olarak tanımlıyor ise kendisinden daha büyük olan bir şeyden yani matematikten referans alıyor demektir. Bu durumda allahtan daha ezel bir varlık ile karşılaşırız. "matematik". Bu durumda allah bildiğimiz anlamda herşeyin yaratıcısı olamaz. Zira kendisini matematik ile tanımlamıştır.

  Allah matematik kurallarını değiştiremez. Allah hiçbir şekilde 1=3 yapamaz. Matematik ve mantık allahtan üstündür.
  Allah birdir. allah bir şekilde 1=3 kuralını matematiğe getirdi. Bu durumda allah bir ve üçtür. Yani Allah birdir ve allah bir değildir gibi bir mesele ile karşılaşırız. Ki mantığa aykırıdır. Bu durumda allahın 1=3 kuralını getiremeyeceğini yani allahın sonsuz güçte olmayacağını anlıyoruz. Allahın gücü 1=3 demeye yetmez.
  ···
  1. 1.
   +2
   Reis yoketmişsin yav, bu argümanları daha önce duymamıştım
   ···
  2. 2.
   +1 -2
   olm resmen saçmalamışsın

   Allahın her şeyi yapması Allahın ölümsüz olmasıyla nasıl çelişiyor amino koyim
   ···
   1. 1.
    +1
    allah ölme eylemini gerçekleştiremez diyorum. daha ne diyeyim.
    ···
   2. 2.
    0
    mal detected.
    ···
  3. 3.
   0
   Sokuka demek öyle anlıyorum. Bende sana bir şey söyleyeceğim. Sen kaniati varı yoğu yaratan allahi bir matematige hadsizce sığdırmaya çalışırsan işin içinden çıkamazsın diyorum. Sen zaman-ı yaratan allahi zamana katıyorsun. Allah zaman mekandan muhenzehtir. Kuranı kerimde kendini tanimlarken zaten bizim anliyabilmemiz için bir edebiyata matematige vurgu yaparak söylüyor.
   ···
   1. 1.
    0
    Kendisi demiyor mu "Ben birim" diye. Ben mi matematiğe sığdırıyorum. Kendisi mi kendisini matematiğe sığdırıyor?
    ···
   2. 2.
    +1
    Bende sana diyorum ki bizim anlayabilmemiz için varlığını bizim anlayacağımız dilden söylüyor. Sana burda bilmedin şeyleri anlatsam anlayamazsin böyle düşün.
    ···
   3. diğerleri 0
  4. 4.
   0
   Allah matematikten de üstün değildir kısmına gelince beni bi gülme aldı gidiyor mantık matematik vb bizim kurguladıpım şeylerdir
   ···
   1. 1.
    0
    Matematik ve mantık a prioridir. insandan önce vardı matematik ve mantık. Biz onları icat etmedik onları keşfettik.
    ···
  5. 5.
   0
   işte gerçekden düşünen biri!

   Ciddiyim bu soruları bende kendi kendime soruyorum
   ···
  6. 6.
   0
   Felsefik bakış açısı her durumda sonsuz güçlü varlığı reddeder. Tanrının kaldıramayacağı taşın yaratılışı gibi.

   Ama senin dediğini ilk defa görüyorum
   ···
  7. 7.
   0
   Napsın amk allah kafasına mı sıksın sen inanasın diye. Kendinden büyük bir şeyi referans aldığını nereden çıkardın aq. Lan nasıl bi bakış açın var. Ya çok zekisin, ya da gibe sürülecek akıl yok sende. Bi gibim anlamadım
   ···
  8. 8.
   0
   Panpa yalnız bu bahsettiklerin, çoğu Tanrı inancı için geçerli olabilir ama islam\'daki Tanrı(Allah) yarattığı herşeyden öte ve farklıdır; akıl onu kavrayamaz mantık ta aynı şekilde onun Zatı hakkında bir çıkarımda bulunamaz yani yaratıldıkları için Yaratıcıyı kendi normları içinde değerlendiremezler.O kendisini nasıl tanıtıyorsa öyledir.Bu konuda ağır dogmatizm var benim bildiğim
   ···
   1. 1.
    0
    Ben matematik ve mantığın her şeyden öte şeyler olduğunu düşünüyorum. Bu işin felsefi yanı. Dine geri dönecek olursak; allahı akılla bilmek zorundayız. yoksa "sadece inanmak" inanmanın geçerli bir yolu değildir. dünyadaki binlerce dinin her ferdi aynı şekilde davranıyor ve "sadece inanıyor". sadece inanmak kumar oynamaktır. akılla da allahı bilemiyorsam bunun suçlusu ben değilim.
    ···
   2. 2.
    0
    Varlığı bilmek başka mahiyetini bilmek başka. Rastgele sıradan bir vatandaşa sorsak "Güneş var mıdır?" diye "vardır tabi" cevabını alırız ama vatandaş muhtemelen Güneşin mahiyetini ve içeriğini falan bilmiyordur eğitimli biri değilse tabi ki.islamda da Allah'ın zatı hakkında bilmen gerekenler onun söyledikleri kadardır. Daha fazlasından sorumlu tutulmazsın.Bu dogmatiktir ama tutarlı olabilecek-şu an için, ileride olağanüstü farklı şeyler olmadığı sürece- muhtemelen tek Tanrı kavramıdır. Zaten din denen kavramı felsefeden ayıran şey de bence budur.Bu noktada devreye Peygamber kavramı giriyor ki konu bayağı uzamaya başlıyor artık... *
    ···
   3. diğerleri 0
  9. 9.
   0
   Hicbirsey yoktan varolmaz putperest pekekent
   ···
  10. 10.
   0
   Oh beyin koktu
   ···
  11. 11.
   0
   Saygılar üstad
   ···
  12. 12.
   0
   100 yillik ateistim böyle yazi görmedim
   ···
  13. diğerleri 10