/i/Siyaset

Saygı Çerçevesinde Özgür Siyaset Platformu
 1. 1.
  +5
  not: yazıyı okumasanız da not bölümünü mutlaka okuyun. beyler sözlükteki çöp içeriklerden farklı olarak gerçekten aydınlatıcı ve ufkunuzu genişletebilecek, bakış açınızı artırabilecek güzel bi yazı yazdım. lütfen okumadıysanız eksi basmayın, lütfen. daha fazla kişinin görmesine engel olmayın. amacım provakasyon değil bakış açısı kazandırmak. bilmenizi istemedikleri bazı şeyleri anlatıcam.

  ---
  ---
  ---

  milliyetçilik nedir? fransız ihtilalinden sonra ortaya çıkmış olan, bir milleti bir "standart"a yerleştirip insanları ülke sınırlarına bağımlı tutmanın yeni çağdaki en modern yollarından biridir. fransız ihtilali sonrası osmanlı'da milliyetçilik, türkler açısından pek iyi işlemese de, balkan halkarı açısından oldukça olumlu işledi. sırplar, yunanlar vs pek çok balkan medeniyeti kendi bağımsızlık savaşlarını ilan ederek osmanlı'dan ayrıldılar (nikitaras diye bir komutan vardır, yunanların atatürk'ü)

  ben milliyetçiliğe karşı değilim, 21. yüzyılda anadolu insanını sadece dinle ülkeye bağımlı yapamazsın. ama milliyetçilik bu topraklarda gerçekten kötü bir çizgide büyüdü. osmanlı'da milliyetçilik fransız ihtilalinden 30-40 sene sonra yavaş yavaş büyümeye başlasa da, ilk radikal milliyetçilik ittihat ve terakki ile olmuştur. daha sonra da bunun devamcı replikalarını gördük.

  türkiye'de kısmen yasaklı olan bir tarih konusu "turkification"dur. anadolu'da yaşayan insanlara batılı kaynaklar türk demez "turkified" der. yani "türkleştirilmiş". haksız değiller. çünkü anadolu'da yaşayan anadolu yerlileri türk soylu değil, zaman içinde hükümetlerin politikalarıyla türkleştirilmiş olan "anadolu yerlileri"dir. garip değil mi sizce, türk dediğin adam nedir? türk bir mongoloiddir. büyük hun imparatorluğu olarak isimlendirdiğimiz orta asya tipi genler kimlerdir? moğollarla türklerin ortak atasıdır. bu adamların kafkasoidlerle ayrımı binlerce yıl öncesine dayanır. tipleri çekik gözlü, yuvarlak kafalı, kısa boylu, sert göğüslü, çok hırçın ve agresif insanlardır. mükemmel birer savaşçılardır, çünkü yaşam şartları buna zorlamışlardır onları. bi aynaya bakın, kendinize bakın. gerçekten onlarla akrabalığınız olduğuna inanıyor musunuz?

  türk, anadolu bakımından günümüzde bir genetiği temsil etmez. bir kültürü temsil eder. türklük, bir markadır. türkiyedeki "orta asya" genetiği %1'in altındadır. belki daha az. türkler, bu topraklarda bir süre yaşamış, sonra çeşitli savaşlarda yok olmuş, anadolu'da yerlilerle karışmış ve çekip gitmiş olan bir genetik kimliktir. türkleştirdikleri anadolu yerlileri ise bunların devamcıları olmuştur.

  family tree dna adı verilen bir kimlik bulucu var. anadolu'yu incelediklerinde, kanında en ufak bir türk kimliği bulunan (dikkatinizi çekerim, en ufak) nüfus sayısının %2'nin altında olduğunu belirtmiş. şaka değil. genetiğinde gram türklük bulunan anadolu nüfusu sadece %2 (belki daha az). bu utanılacak bir durum değildir. her millet göç durumlarından dolayı çeşitli milletlerle karışmıştır. her toplumda aynı tartışmalar söz konusudur

  atalarımız milliyetçi miydi: hayır. toprak, orta çağda kutsal sayılan bir değerdi. türklük için değil, otorite için fetih yaparsın.

  milliyetçi olmalı mıyız: keşke milliyetçi olsanız. ama olamazsınız. bir türk gibi yaşayamazsınız. kimse sıcacık evinden dışarı çıkıp poligonlara, hırçın sporlara falan yönelmez. yaşam stilini bir türke göre belirlemez.

  kültürümüz kime ait: ufak bir kısmı şamanist. büyük kısmı arap, pers, ermeni, kürt, gürcü, laz vs ve bilumum anadolu yerlileri.

  dilimiz kime ait: dil yapısı ve fonetiği, dilin sistematiği 1000 yıl önce konuşulan türkçeden farklı değil. ama türkler orta doğuya geldiklerinden elle tutulur literatürleri olmadığı için kelimelerinin yarısını farklı kaynaklardan almıştır. perslerden araplardan binlerce kelime alınmış, daha sonra da batılılardan alınmıştır. (dil, yaşantından bağımsız şekilde gelişmez, üretim yaparsan dile katkı sağlarsın, ürünün ismini belirleyen sen olursun)

  daha fazla bilgi almak, merak ettiğiniz soruları sormak için ister özel mesaj atın, ister burdan yazın. büyük keyifle yardımcı olurum.
  ···
 1. 2.
  +2
  Birkaç cümleni okudum, içeriği bilmiyorum ama en azından saygılı bir şekilde konuşmuşsun. Eski sözlük günleri geldi aklıma kaptın şukunu
  ···
 2. 3.
  +3 -2
  -Türklük ataerkil soyludur
  babadan geçer
  -safkan ırk diye birşey yok
  -milliyetçilik kafatasçılık değildir.
  okunması gereken kitap ZiYA GÖKALP TÜRKÇÜLÜĞÜN ESASLARI
  ···
 3. 4.
  0
  Okumayın türkleştiriliyosunuz
  ···
 4. 5.
  +1
  baştan sona okudum yazı bittiğinde hayatı sorguladım dıbını skim
  seni reze aldım sorular falan sorucam haberin olsun
  ···
 5. 6.
  +2
  bunlar yaşayan tüm ırklar için geçerlidir herkes birbirinden etkilenmiştir bu kaçınılmazdır. ama türklük kavramı bir biyolojik bir ırkı değil bir medeniyeti kültürü temsil etmektedir bu nedenle türklük ve türk milliyetçiliği kavramlarını bu bakış açısıyla düşünmeni tavsiye ederim. zaten senin yazdıgın gibi biyolojik olarak bakılırsa olaya naziciler bile geride kalır. milliyetçilik kafa tasçılığı değil kültüre medeniyete geçmişi ile geleceği arasındaki bağa sahip çıkmaktır. aksi takdirde zaten globalleşmenin sonucu yok olmayı getiriyor ayarı iyi tutturmak gerekiyor.
  ···