/i/İnanç

İnanç
 1. 1.
  +39 -59
  insanları iyiliğe davet etmek değildir. amacı insanların kendisine tapmasını sağlamaktır. bunun ayrımını yapalım lütfen.

  bunun en basit kanıtı iyi fakat ateist bi insanın sonsuz cehenneme gitmesidir. eğer allahın amacı insanlara iyilik yaymak olsa idi o zaman ateist olup olmasına bakılmadan cennete girerdi. fakat o kendisine inanılıp inanmamayı önemli gördüğü için(ki bu mükemmel varlık tanımıyla tamamen çelişir. mükemmel varlık kendi yarattığı şeylerin kendisine inanıp inanmasını gibine bile takmazdı mükemmel çünkü o.) ateistleri cehenneme atıyo. bi nevi intikam gibi bana inanmadın şimdi yan huur çocuğu.
  ayrıca en büyük günahı da yine kendisine şirk koşmak olarak koyuyo. demekki en çok koyan şey kendisine inanılmaması. bu nasıl mükemmeliktir. kendi yarattığın şey zaten amk sana inansa nolur inanmasa nolur. iyilik falan umursanmıyor yani o arka planda.
  zaten ayetlerde de kendi belirtiyo ful. insanları bana tapsınlar diye yarattım. cehennemi insanla dolduracağıma söz vermiştim artık geri dönemem (secde 13) tarzı ayetlerle de kendi amacını belirtmiştir. işte müslümanların taptığı din bundan ibaret.

  hala bedevi uydurması olduğunu anlamıyacak mısınız?

  edit: vay amk trende girdi diye bildirim geldi noluyo bu yeniyo mu
  ···
 1. 2.
  +19 -1
  sen herşeyin aahibi olsan sen de sana tapılmasını istersin yalanmi?
  ···
  1. 1.
   +1
   insani düşünüyosun işte. mükemmel tanrının dediğin gibi bir şeye ihtiyacı yoktur.
   ···
   1. 1.
    0
    ihtimallerle iman edilemez ayrıca Allahın veriği kararları insan davranışları üzerinden açıklamak ya da yorumlamak da yanlıştır.
    ···
  2. 2.
   +1
   Evet kardeşim haklısın doğru söylüyosun bende öyle düşunuyordum iyi akşamlar
   ···
  3. 3.
   +1
   Kardeşim sen insan gözünden bakıyorsun o farklı bir şey egosumu var Acaba ?
   ···
  4. 4.
   0
   amk dumbugu sorunda orda insan gibi ac gozlu hayır karsiliksiz iyilik yapan insan bile var az cok az ama bar onlar bile Allahdan daha iyi amk
   ···
  5. diğerleri 2
 2. 3.
  +6 -2
  hak yoluna gel bin bırak bu ayakları
  ···
 3. 4.
  +11 -2
  iki dakka ağzını boş bırakmaya gelmiyor srnin aq
  ···
  1. 1.
   0
   bu hareketinle cennette koy sahibi oldun panpa
   ···
 4. 5.
  0
  Alıntı panpa
  ···
  1. 1.
   0
   nerden alıntıymış kardeş
   ···
 5. 6.
  0
  Evet gerçek bu ve yapabileceğin bi tak yok
  ···
 6. 7.
  0
  iyiliği Allah rızası için yapmazsan bi önemi yok
  ···
  1. 1.
   0
   benim dediğimle ne alaka am
   ···
 7. 8.
  +1 -7
  allah diye bir şey olmadığından gerçek bir amacı da yoktur.
  ···
 8. 9.
  0
  Şimdi sen annene küfür etsen annen ne der?
  ···
  1. 1.
   +1
   Bi dur kardeş sana sormadım kavun verem sakinleş.
   ···
  2. 2.
   0
   anancılık yapma oç derdi
   ···
   1. 1.
    0
    Teşekkür ederim umarım anlamıştır.
    ···
 9. 10.
  +3 -1
  Bu kulun bi imtihanıdır sana nefis verir sen yenersin sana inan der sen inanmazsın Allah da senin inancına muhtaç değil zaten kardeşim istese hepimizi kendine inandıramaz mı? yapar bunu tabi. işte inanmak bizim imtihanımız dır sen bunu haşa Allah ın çikari gibi söylüyosun
  ···
  1. 1.
   0
   iyi de neden imtihan gibi bir şey yapıyo. herkesi inandırsın o zaman sınava tabi tutmak niye. oyun oynamak niye. canı mı sıkıldı
   ···
   1. 1.
    0
    Bizi imtihana sokmasının sebebi şeytanın Allah la karşı karşiya gelmesi bunu bi oyun gibi de düşünebilirsin şahsen ben öyle düşünüyorum oyun bizim üzerimizden oynanıyo ama şuramda Allah korkusu var birader
    ···
   2. 2.
    0
    yav sen verdiğin bu cevabı hakkaten mantıklı buluyor musun amk
    ···
  2. 2.
   0
   Kardeşim böyle bir soru sorulamaz Allah bizleri varlığıyla şereflendirmek istemiştir ve oyuzden bizi yaratmıştır o nasıl isterse öyle olur mal onun mülk onun istediği gibi tasavvuf eder.
   ···
   1. 1.
    +1
    ben sorarım. sen uyumaya devam edebilirsin
    ···
   2. 2.
    0
    Bende ananı giberim
    ···
 10. 11.
  0
  Allahsiz cuku
  ···
 11. 12.
  +2 -1
  Seni mağarada bedevi gibi giberim cehapeli bin
  ···
  1. 1.
   0
   Chp ne alaka amk
   ···
  2. 2.
   0
   Ne alaka amk neyse helal
   ···
 12. 13.
  +1
  Inanmiyosan saygi duy oç
  ···
 13. 14.
  0
  öbür dünyaya gidip gelmiş gibi konuştun
  ···
 14. 15.
  0
  Beni bir tek Allah baba yargılar
  ···
 15. 16.
  +2 -2
  Kardeş herşeyi yaratan Allah hem iyilik yap der kendisine tapmanı ister istediğini yapar sanamı hesap vericek lan sen kimsinki Allah ın karşısında
  ···
 16. 17.
  +3 -1
  yav işte bütün dizileri izlemiş fazla da patlamış mısır patlatmış demiş dur şu hıyarlları izliyeyim bizden iyi sitcom olur aslında
  Bak bak şu ölecek aıjıjdasda
  Bak bak şu hıyara şimdi araba çarpıcak aklı karıda asjakdssaıusd
  ···
 17. 18.
  +2
  Bakara 62. ayete bak lütfen. O ayette yahudi, hristiyan ve sabiilerden de iyi insanların günahsızmışçasına cennete gideceğinden bahseder.
  ···
  1. 1.
   0
   e onlar da bir nevi allaha inanıyor zaten. burdaki soru ateist deist insanların iyilikler yaptığı halde cehenneme gitmesidir. demekki allah kendisine inanılmayı ilk kriter olarak koymuş
   beyyine 6. ayette de ehli kitaptan olan fakat kötü kimselerin ebedi cehennem gideceği yazıyor. ehli kitap ta yine yahudiler falan. E bakara 62 ye göre iyi olanı cennete girerken beyyine 6 da kötü olanı sonsuz cehennem diyor. E ikisi de allaha inanıyo sonuçta kötü olanda bir gıdım cennete girmeliydi o zaman. bu bile bir çelişki aslında.
   ···
  2. 2.
   +1
   Maksimum panpam. Ayeti iyi incele ondan sonra gelen ayetleri ve tefsirleride oku oyle yorum yap lutfen. islamda birak ateist olmayi hristiyan veya yahudi olsada musluman olmayan herkes cehenneme gider.
   ···
 18. 19.
  +2
  Ayrıca usta filozof Immanuel Kant'ın salt aklın eleştirisinde geçen bi cümlesi vardır, ateistlik de daima çok dogmatiktir der. Yani ateist olmaya karar verdiysen bile okuyarak karar vermeni tavsiye ederim şu andaki bilgi birikim seviyene bakarak bir tercih yapabilme yetinin olduğunu düşünmüyorum.
  ···
 19. 20.
  +1
  Gezegenker, atomkar,evren... hepsi de itaat içinde santim ßaşmadan hareket eder. Oysa insan kendi mecrasında özgurdur. Bilir,bilmez, inanır,inanmaz, sever,sevmez, istefiği yete girip çıkar;kendi kaderini olußturur veya yaşar.O idrak içindedir;idrak ve tensellik içredir. Tanrı kendi nefesinden üflemiştir bizzat.
  Düşün bütün dünya sapıtmış, şirk batagina batmış durumda olsun, nolurdu sence?
  Dünya helak mi edilirdi, yoksa edilmez miydi?
  Edilir diyorsak helak eden güç nefir o zaman? .Tanrıdır değil mi?Demekki bu yüce yaratıcı, yarattığı bu idrak içindrki varlıktsn kendisini bilmedini istiyor;zira o da yarattığını seviyor ve ona aşıktir. Kendinden olanın kendisini devmedini istiyor o kadar zor engellerke bezediği bu adrmoğlunun. Incilde şöyle bir ifade vardır:Goksel krallık bu yeryüzü dograsini hetkese acmıştır. Herkes bu sofradsn yef ,içer; ancak bu sofranın sahibini bilene, şükrünü edenlete ve ona uygun amrlker işleyene farklı bit mertebe verilecektir det.
  ···
  1. 1.
   0
   koca allah kendi yarattığı şeyin kendisini bilmesini neden ister ki ? sen mükemmel olsan bi robot yapıp seni tanımasını istermiydin. insan duygularınla düşünme ama mükemmel olduğunu düşün. hayır o robotu yapmazdın bile niye yapasın ki. ha bide yaptın seni tanısın bilsin ne kadar becerikli olduğunu görsün istiyosun. benim burdan çıakrdığım sonuç insanların yarattığı tanrının doğal olarak insani özellikler taşıması.
   ···