/i/Siyaset

Saygı Çerçevesinde Özgür Siyaset Platformu
 1. 1.
  +106 -25
  Not: Yazım biraz değil çok uzun arkadaşlar. Okuyup okumamak size kalmış, bu konuda güzel fikri olanların da benle fikir alışverişine girmesi beni mutlu eder.

  Evet arkadaşlar. Bu entry\'de ABD\'nin en güçlü devlet olduğu algısının neden yanlış olduğunu, nasıl hala kitleler tarafından kabul edildiğini ve Rusya\'nın nasıl ABD\'den güçlü olduğunu açıklayacağım ve analiz edeceğim.

  Öncelikle ABD, uluslararası arenada en güçlü ekonomi, ordu ve diplomasiye sahiptir. Kendi kendine yetebilirlik açısından da ilk 3\'te yer alabilir. Bütün bunlar göz önüne alındığında elbette en güçlü devlet olaral gözükebilir ama değildir.

  Gayrisafi yurt içi hasıla (GDP) ne kadar yüksek olursa olsun tam isteneni belirtmez. Alex Ferguson\'un istatistikler için dediği gibi: Mini etek gibidirler, neredeyse her şeyi gösterirler ama asıl isteneni göstermezler. ABD en yüksek GDP\'ye sahip olabilir. Zira emekli maaşı ödeyemeyen Yunanistan\'ın GDP\'si Türkiye\'den yüksek.

  Diplomasi, uluslararası bürokrasidir. Diplomatik alanda iyi olmak demek, başka devletler ile iyi geçinmektir ki başınızda iyi bir lider olduktan sonra her devletle iyi geçinebilirsiniz. Dikkat ederseniz zayıf Afrika ve Asya devletlerinin dünya ile ilişkileri iyidir.

  Ordu, bir devletin gücü hakkındaki en yanıltıcı faktördür. iki tane iyi örneği ve iki tane istisnası vardır. Osmanlı ve 1940-1945 arası Sovyetler en iyi iki örneğidir. Osmanlı, uzun bir dönem boyunca en güçlü orduya sahip olsa da ispanyollar, Portekizliler ve ingilizler Osmanlı\'dan daha güçlüydü. Kızıl Ordu ise 40-45 yılları arasında en güçlü 2. orduydu ama Sovyetlerde inanılmaz bir kıtlık vardı, teşkilatlanma kötüydü, yeterli teknolojiden yoksundu.

  istisnaların ilki Nazi Almanyasıdır. Naziler; ekomomilerini, ordularını ve ilişkilerini savaşa göre endeksledikleri için savaşa en güçlü devlet olarak girdiler. 1939 yılından 1942 yılına kadar tek başıma süpergüçtüler. ikinci istisna ise 1945-1985 arası yani Soğuk Savaş dönemi Sovyetlerdir. Aynı Naziler gibi Sovyetler de ekonomilerini, ordularını ve diplomasilerini olası bir savaşa göre ayarlamışlardır. Ve az sonra bahsedeceğim bir şeye çok önem verdiler ve bu şey devletin asıl gücü hakkında kesin ve doğru bilgi verir: istihbarat.

  istihbaratın ne kadar güçlüyse sen de o kadar güçlüsündür. KGB en güçlü istihbarat kuruluşuydu. 400 binden fazla personel dünyanın her yerinde Sovyetler adına istihbaratı sağlıyorlardı. CIA, KGB\'den sonra en güçlüsüydü. 20 bin personelle KGB\'nin %5\'inden daha az olmasına rağmen teknoloji ile 380 binlik farkı neredeyse kapattılar.

  Gorbaçev dönemi Sovyet ordusu etkisizleştirildi, KGB kapatıldı ve akabinde Sovyetler güç kaybetti, üstüne dağıldı. O sıralarda Putin, Doğu Berlin\'de görevliydi. Bilen bilir, Doğu Berlin istihbarat savaşının en yoğun yaşandığı yerdir. Duvarın yıkılmasından sonra Rusya\'ya dönen Putin, Yeltsin\'in terfisiyle devlet başkanı oldu.

  Putin\'e göre güç iki faktörle sağlanabilirdi: ordu ve istihbarat. ilkinde haklı değildi zira az önce açıkladım. Ama ikincisinde yerden göğe kadar haklıydı.

  işe ilk Rus halkından başladı. Ruslar, devleti eski ihtişdıbına kavuşturacak birisini bekliyorlardı ve Putin bu konuda onlara söz verdi. Daha sonra içişlerindeki karışıklığı giderdi. 1. Çeçen Savaşı\'ndaki mağlubiyet yüz kızartıcıydı. 2. Çeçen Savaşı\'nda 80 bine yakın sivil ve asker Çeçen öldü. Ardından nüfuzlu iş adamlarını ve mafyalarını emrine bağladı. itaat etmeyenler için bir hafta yetti. Putin bu galibiyetlerle \"Bana karşı duranın sonu budur.\" mesajını verdi ve kendi ülkesinde nihai güce ulaştı.

  Şimdi sıra diğer devletlerdeydi. istihbarat yeniden güçlendirilmek zorundaydı. Ancak o zaman güçlü olunabilirdi. istihbarat yeniden yapılandırıldıktan sonra Rusya; ABD, Fransa, ingiltere gibi ülkelerin seçimlerine müdahale etmeye başladı. Facebook\'un gizlilik adına yediği son davaları biliyorsunuzdur eminim. Kullanıcıların bilgileri Burger King, Pepsi, Coca Cola gibi şirketlere satılmıştı. Ama kimsenin açıklamadığı bir şey var: bütün bu bilgiler dolaylı yoldan aynı zamanda Rusya\'ya da satılmıştı.

  Rus kaynaklı olduğu düşünülen; silahlanma, ayrılık, beyaz ırk üstünlüğü gibi fikirleri savunan sayfalar açılmış, bununla kalmayıp sanki gerçekmiş gibi gözüken kişisel Facebook ve Twitter hesapları mevcut partiler ve liderler hakkında görüş bildiren paylaşımlar yapılmıştı.

  Bunlardan ötürü, ingiltere\'deki seçimlerde işçi Partisi\'nin oyunun %1.5 arttığı düşünülüyor. ABD başkanlık seçimlerinde ise gözle görülebilir olmamasıma rağmen Hillary Clinton\'ın oylarında bazı eyaletlerde beklenenin altında olduğu görülmüş.

  Bizim ülkemizdeki seçimler etkilenmiyor mu? Tabi ki de etkileniyor. Rusya dışındaki her ülkenin seçimleri inanılmaz etkileniyor. Ama bizim seçimleri sosyal medya yoluyla değil TV ve gazete yoluyla etkiliyorlar. Amaçlarının da Tayyip\'i kendi çıkarları ters düşünceye kadar tutmak gibi olduğunu düşünüyorum.

  Yani arkadaşlar, bence bütün bunlar bir arada düşünüldüğünde Rusya\'nın ABD\'ye daha baskın olduğu sonucuna varıyorum. Bir ülkenin senin liderini belirlemesi ve sonraki birkaç yıl boyunca uygulayacağı
  politikayı azıcık da olsa değiştirebilmesi en büyük güç gösterisidir. Okuduğunuz için teşekkür ederim. Zamanınızı çaldıysam da özür dilerim. Farklı düşünenleriniz varsa her fikre açığım.

  Edit: Forbes dergisinin "Dünyanın En Nüfuzlu 50 Adamı" listesinde Putin ilk sıradadır. Dediklerimi az çok kanıtlar.
  ···
 1. 2.
  +2 -9
  tutmaz arkadaşım tutmaz
  ···
  1. 1.
   0
   Tutmasına gerek yok.
   ···
  2. 2.
   +1
   Bu mantıkla en iyisi mosad amk doğru mu yazdım?
   ···
  3. 3.
   0
   yav bi gibtirin gidin.abd dünyanın en güçlü ülkesidir. adamlar savunma sanayine 800 900 milyar dolar yatırım yapıyor. rusya dedigin ülke bunun 10 da 1i kadar yatırım yapıyorken mi abdyi devirecekmiş.

   dünyada savunma sanayine en çok para harcayan ülkedir amerika.
   ···
  4. diğerleri 1
 2. 3.
  +1
  Tutmaz .
  ···
  1. 1.
   +1
   Tutmasına gerek yok.
   ···
  2. 2.
   +1

   Yunanistanın GDP'si Türkiyeden Yüksekten sonra okumadım Ulan Yunanların GDP si 194,6 milyar Bizim 857,7 milyar$ ne içiyorsun sen gerizekalı ABD'nin istihbaratı yokmu dıbına koyayım

   ···
 3. 4.
  +12 -1
  Qraaaaal
  ···
 4. 5.
  +3
  Özet geç bin
  ···
  1. 1.
   0
   Bence en güçlü devlet Rusya çünkü istihbaratı kuvvetli. Sence?
   ···
  2. 2.
   +1
   Bence de rusya dostum ama amerika yılların kurdu hiçbir şey belli olmaz
   ···
  3. 3.
   0
   Hepsinin arkasında ingiltere var demedi deme
   ···
  4. 4.
   0
   Yahu hepiniz yanlış biliyorsunuz tüm hükümetlerin üstünde Mayınkıraft Yutubırları var.
   ···
  5. diğerleri 2
 5. 6.
  +4
  Anlat amq adamsın.
  ···
 6. 7.
  +9
  Kendını büyük görmenin büyüklük olmadığını anlasın herkes.
  ···
 7. 8.
  +1
  Anlat xumqi
  ···
 8. 9.
  +5
  Ben böyle uzun yazdığımda kimse okumuyor, seninkini okuyacağım panpa merak etme
  ···
 9. 10.
  0
  Trend mi yoksa
  ···
 10. 11.
  0
  Reservrd
  ···
 11. 12.
  +5 -3
  Yanlisin var amk rusya hicbirzaman abdye zarar veremeyecektir amerika kitasina ulasmasi imkansiz amerikanin bel kemigi donanmasidir zaten bir savas aninda her devlet cikarlari icin ruslara degil abd ye guvenmek zorunda kalir ve istihbarat aginda amerikalilar tum dunyayi takip ediyorlar her yerde ordu ustleri var bu sayede usleri bulunan ulkeye rahatca girip cikabilir onlarda soz sahibi olabiliyorlar ayrica tum dunya abd teknolojisine muhtactir ambargoya cogu devlet dayanamaz hatta iran gibi uzak bir ulke bile bugun abdye muhtac
  ···
  1. 1.
   +5 -2
   Öncelikle diğer devletler Nato gibi bir ittifaktan dolayı olası bir savaş anında yalnızca ABD'ye değil Nato'ya güvenirler. istihbaratta da ABD elbette tüm dünyayı takip ediyor, gerek askeri uslerle veya teknolojiyle. ABD'ye muhtaç bir yığın ülke var ve bizler de bunlardan birisiyiz.

   Ama Rusya'nın istihbaratı kesinlikle tarihin en iyisidir. Ve yazımda da belirttiğim gibi, ekonomik istatistikler gelişmiş ülkelerin güçleri hakkında tam bilgi veremez. Bugün ekonomidr en iyi dediğimiz ABD, Çin'e olan borçlarını ödeyemiyor. Ödeyebilmek için de Çin'e %25 ithalat vergisi koyuyor. Yüzsüzlüğe bakar mısın?

   Benim devletlerin sıfatı olabilecek güçlü tanımım ve olması gereken güçlü tanımı şu olmalı: başka devletler üzerinde etkisi olabilen, tek sözüyle taşları yerinden oynatabilen. Güçlü devlet budur. ABD güçlü müdür, elbette. Ama Rusya ondan güçlüdür.
   ···
  2. 2.
   +1 -1
   Akpar*ili olduğu nasıl belli alın burdan bu çomarı
   ···
  3. 3.
   0
   Par*ili nedir amk yaş max 12.5
   Ayrıca sokuk her akpli abd sempatizanı değildir tamam bende abd sempatizanıyım ama akpli olduğumdan değil
   ···
  4. diğerleri 1
 12. 13.
  0
  Rezervasyon
  ···
 13. 14.
  0
  rez okurum
  ···
 14. 15.
  +8
  Benim devletlerin sıfatı olabilecek güçlü tanımım ve olması gereken güçlü tanımı şu olmalı: başka devletler üzerinde etkisi olabilen, tek sözüyle taşları yerinden oynatabilen. Güçlü devlet budur. ABD güçlü müdür, elbette. Ama Rusya ondan güçlüdür.

  Panpa sen böyle bir şey yazmışsın da böyle bir adam olamaz. illa bir taraf karşı gelecektir böyle birisine. Sen de yazmışsın Naziler dönemin süper gücüydü diye ama noldu herkes birleşti indirdiler adamı. Yani senin dediğin gibi bir devlet olamaz illa bir rakibi olur illa ona kafa tutabilecek ülke veya ülkeler olabilir.
  ···
  1. 1.
   0
   Dediğin üstünde düşünmeye değer.
   ···
 15. 16.
  +1
  Çok uzun değil knk yazı okudum fikrin hoşuma gitti
  ···
 16. 17.
  +7 -3
  Çöp başlık Putin ovmeye gelmiş dalyarak. Gelecek 20 yılın teknolojisinin hazirda bekletildigi bi devlet varken Ruslar votka içip sellmygf ferresi çeker anca
  ···
  1. 1.
   0
   Ben Putin'i övmüyorum. Diyorum ki; hani ABD var ya, dünyanın en büyük şirketlerinin, en büyük araştırmalarının, yatırımlarının ve teknolojilerinin merkezi. Başkanlık seçimleri oluyor onların, tüm dünyanın konuştuğu ve izlediği. işte onları Rusya etkiliyor. Yalnızca ABD değil, Fransa, ingiltere, Almanya ve italya da etkileniyor.
   ···
  2. 2.
   -1
   Şahsen bir lideri övecek olsaydım da bu Putin olmazdı.
   ···
 17. 18.
  +1
  Sukunu verdim güzel arastirma
  ···
 18. 19.
  +6
  yuesey en güçlü ülkedir aq boş yapma.

  rusya 3. sıradadır. 2. sıra çin halk cumhuriyeti
  ···
  1. 1.
   +1 -1
   Ben de bu algıyı düzeltmeye çalışıyorum. Bana somut bilgilerle gel.
   ···
 19. 20.
  0
  Boşkoy
  ···