• 3 / 37 / 979 entry
 • 314 başlık
 • 1 trend
 • 4,352.92 incipuan

subutay25 "nebukadnezzar2525 silik yedi amk"

 • 0
  türk askeri ermenistanda
  Ermeni katliamı için can atanlar şukulasın 1 Ermeni 2 ingiliz ler
  ···
 • 0
  2017 model honda civic typer
  Alacağım ve hayallerimin arabası
  ···
 • 0
  2017 model honda civic typer
  Honda typer a binmediğin belli
  ···
 • 0
  wankel motor incelemem
  Emek var şuku
  ···
 • +1 -2
  efsane 10 başı komutan
  Çapraz Ateş Sırasında inisiyatif Alan Bir Onbaşının Tüylerinizi Diken Diken Edecek Öyküsü

     

  Sözlük yazarı anglachelm bize bir onbaşının liderliğini anlatmış.

  adana yüreğir ile karataş arasında yolun herhalde tam ortasında doğankent diye niye var olduğunu sakinlerine sorsak mantıklı bir cevap alamayacağınız bir belde bulunur. 90'lı yılların başında doğankent jandarma karakolu da yolun karataş'a bakan yüzünde tarlalara sırtını dayamış, beyaza boyanmış alçak tuğla duvarlı ve iki üç göz odadan ibaret bir yapıydı. tam bir köy karakolu gibiydi. 20-30 er erbaş ve bir kıdemli bçvş komutanlığında dört astsb ile tesis edilmişti. o bölge çukurovanın tam da coğrafi merkezine denk geldiğinden karakolun etrafı da göz alabildiğine dümdüz bir araziydi. etrafta dağlar ormanlar gibi düşman unsurun saldırı yapmasını kolaylaştıracak bir şey olmayınca oradan da klagib askeri anlayışa göre bir olay beklemiyorsunuz. empati de kurunca lan kim doğankent karakoluna ne yapsın diyorsunuz.

  ama yaptılar. malesef.

  yanılmıyorsam 1993 yılında bir yaz gecesi, geceyarısına yakın ve geçkin saatlerde karakol bir anda çapraz ateşe alınıyor. etrafta doğal bir yükseltiyi bırak yüksek bir bina bile olmadığı için ağır silah kurmadan 10 veya daha az sayıda terörist doğu batı istikametinde ellerindeki yalnız kaleşnikoflar ve el bombaları olduğu halde saldırıya geçiyor. gecenin sükuneti sürerken birdenbire çapraz ateşe başlıyorlar. karakolda o güne kadar doğru düzgün silah ateşlemiş tek bir asker bile yok. zaten doğankentteki bütün olay tarlalarda esrar var mı diye bak - yol kes idari arama yap - "kocam beni çok dövüyor söyleyin az dövsün" diye karakol ziyaret eden hanımlardan ifade al ekseninde gerçekleştiği için bu birdenbire gelen silahlı saldırı karakolu paniğe sevkediyor.   karakolda bir adet mg3 var onun dışında alay komutanının da deyişiyle içerde "bi tak yok". cendermeler can havliyle mg3ü iki şeridiyle beraber çatıya kuşların yuva yaptığı mevziye çıkarmaya çalışıyorlar. silahını kapan dışarı kendini atıp duvar dibine mevzi almaya çalışıyor. herkes don atlet, duvarlara kolonlara camlara habire mermi isabet ediyor ve ilk bir iki dakikada karakol buna hiçbir karşılık veremiyor.

  çapraz ateşe girmek tüm pusu senaryoları arasında kendinizi en bulmak istemeyeceğiniz, yaşama şansınızın karşılık verme / düşmandaki ağır silah sayısı / ne kadar yakın oldukları / hava şartları gece karanlığı gibi bir çok değişkene bağlı olarak en hızlı azaldığı durumdur. çapraz ateşi kırmanın tek yolu da gökten ejderhalarınız yardıma gelmiyorsa üstün ateş gücüdür. pusuya girenler pusu atanlara bunaltıcı bir volümde mermi yağdırmayı başarırlarsa kafayı kaldırıp durum değerlendirmesi yapabilir, insiyatifi ele alabilir, oradan çıkmak için manevraya girişebilir. yapamazsanız oraya yapışır kalırsınız. burnunuzu bile çıkaramazsınız. bu zayıflığı da düşmanlarınız farkederse yaklaştıkça yaklaşırlar ve birden el bombası menziline girersiniz. sonrası felaket.

  doğankent karakol komutanı astsb bçvş karakolda yattığı ve o sırada orada bulunduğu halde odasının delik deşik olması yüzünden can derdine düşüyor. silahı elde yatağının yanına çöküyor ve orada kalakalıyor. karakolu kendi haline bırakıyor. diğer astsubaylar da izinli. erleri yönlendirecek kimse yok ortalarda. böylece karakolda tam bir cehennem senaryosu hüküm sürüyor. ve teröristler bunu da çok geçmeden farkediyor. ateşi yoğunlaştırıp yaklaşmaya başlıyorlar, silah sesleri gitgide yakına geliyor.  bu sırada en olması beklenmeyen şey vukua geliyor ve erbaş arasında bir çocuk öne çıkıyor, beyaz atleti şortu ile diğerlerinden ayıramayacağınız elinde g3'ü ile duran bir uzun dönem asker. ateş sürerken kaos esnasında kafasını parapetin üzerinden kaldırıp kendince durum değerlendirmesi yapıyor. bir onbaşı bu. 20 yaşında. kafasının üzerinde vızıldayan mermilerden bir gram çekinmiyor. atış ve yaklaşma noktalarına üstünkörü bir bakıp başlıyor emirler yağdırmaya. -"hüseyin sen şu duvara koş", -"selim sen şu noktayı tara", -"kadir sen her otuz saniyede bir aydınlatma mayını at önümüzü görelim", -"mg3 sen şu alanı tara, sırtımızı temin et" diye bağırarak duvarın ardında ayağa kalkıp bizzat kontrollü bir atışa başlıyor. bunu gören erler korkularından silkiniyorlar. o ana kadar ne yapacaklarını bilemeden titreyen er-erbaşlar birden arkadaşlarından gelen kendinden çok emin ve otoriter bir edayla verilen bu emirleri hiç sorgulamadan hemen harfiyen uygulamaya başlıyor ve hayatında 3 mermiden fazlasını atmamış olan başlarında komutanları olmayan bu çocuklar bir anda inanılmaz bir savunma duvarı oluşturuyorlar. kendi başlarına... askerliğin pratiğine dair fikirleri olmayan askerler korkunç bir ateş volümü yakalıyorlar. onbaşı o kadar doğal bir liderlik sergiliyor ki çatışma on oniki dakikayı geçince atış yoğunluğunun azalmaması için koruma ateşi desteğinde malzemeliğe iki arkadaşını gönderip mermi ikmali falan da yaptırıyor. ateş altında kendine komando binbaşı diyenlere taş çıkartırcasına karar veriyor, uyguluyor, sevk ediyor. savaş alanını domine ediyor herif. teröristler de bakıyorlar ki işin rengi değişmeye başlıyor, komando unsurlarının karakolda olduğunu falan düşünüp, aynı zamanda mermileri de azaldığı için çatışarak çekilip kaçıyorlar. sakızlı hacıali istikametinden tarsus tarafına doğru fıyıyorlar. daha bildik bir tabirle "gece karanlığından faydalanarak" gidiyorlar. ama öğlen güneşi altında kaçsalar da kovalayacak kimse yok zaten.

  sonra ertesi gün oluyor.

  raporda doğankent bütün gece çatışmış ölü yaralı yok diyorlar. başçavuş silah sesleri kesilince odasından çıkıp telsizle yardım istemiş. yardım gelince de erlerin ifadeleri doğrultusunda hemen göz altına alınıyor. bilahare bir buçuk yıl kadar süren bir mahkeme süresince "korktum" diye kendini savunuyor. askeri hakim heyeti de korkmanın insani bir duygu olduğu yönünde emsal bir karar alıyor. bçvş ceza almıyor ama meslekten de ilişiğini kesiyorlar.

  il j. alay komutanı karakoldaki kurşun deliklerine bakıyor. yaklaşık 1000-1200 mermi isabeti var. karakolun her yeri isviçre peyniri gibi olmuş. 45 dakika bir saat boyunca erlerin neler yaptıklarını dinliyor. tüm erler tek bir onbaşıyı işaret ediyorlar. bizi o sevk ve idare etti komutanım diyorlar.

  jandarma albay onbaşıyı karşısına alıyor. hikayeyi bir de ondan dinliyor. zira o onbaşı olmasaydı bir ihtimal o gün gazeteler 30 şehit haberi yazacaklardı. şans. albay da biliyor ki o gün herkes şansa kurtuldu karakolda. ve oraya zorunlu askerlikle getirilmiş, aslında o işi kariyeri olarak yapmayan, yapmak istemeyen bir güruh içinde tam da ihtiyaç anında bir doğal lider çıkması ne büyük bir şans.

  - nerelisin sen onbaşı?
  - izmirliyim komutanım.
  - ne iş yapıyorsun?
  - kunduracı kalfasıyım komutanım.
  - karakolu bütün gece savunmuşsunuz evladım, bizzat sevk ve idare etmişsin. hiç korkmadın mı?
  - korktum komutanım.
  - ee? nasıl başladın ya emir vermeye?
  - kendimi sorumlu hissettim komutanım. en rütbeli bendim.

  onbaşı teröristlerin nerelerden geldiklerini, ne tip silahları olduğunu, malzemeliğin kapısını nasıl kırmak zorunda kaldıklarını anlatır. o anlattıkça zabitan heyeti dinler. adana'nın ne kadar rütbelisi varsa bu kunduracı onbaşının sözünü kesmez. karşısında da oturmazlar. lider yetiştirilenlerin lider doğana bir yerde saygılı olması da böyle insanın içine çok işleyen bir manzaradır. sanki bütün o üniformaların, maskelerin ardında askerliğin daha antik koduna şahit olmak gibidir bu. nihayetinde askerlik kahramanlık mesleğidir. arada gerçek kahraman da görürsünüz. bu onbaşı gibi.

  bilahare doğankent karakolu hemen tadilata girer, dört makineli tüfek bir zırhlı araç ile takviye edilir. astsb yerine bir de üsteğmen atanır ve kahraman onbaşı önünde kalan 90 günlük askerliğini yapmaz. hemen o gün terhise hak kazanır. kendisine verildiğini çok nadir gördüğüm kırmızı tezkere yazılır ve bunu 6. kolordu komutanı korgeneral bizzat eliyle takdirnamesiyle beraber imzalar.

  bu onbaşıların çoğunlukta olduğu bir ordu yaratmak yerine onları kırmızı tezkerelerle eve erken gönderip yola katırlarla devam etmek de sanırsam bize has bir ironidir.
  ···
 • +7
  sen orduyu sivilleştirsen
  Sen orduyu sivilleştirmeye çalıştıkça sivil halkın askerleştiğini göreceksin.
  ···
 • +1
  kardak neden önemlidir
  Aferin lan sonunda trende girdin
  ···
 • 0
  ülkenin ayakta durmasının
  Oda var bak
  ···
 • 0
  tutturmuşlar ağızlarında
  Zöhre Ana rüyasında seni görse Ebu Süfyan'a rahmet okur. Hatta gün gelecek gafil beşerler, aşağılık virüsler Armilus'a bile rahmet okuyacaktır. Zira bizim yapacaklarımız Armilus'u melaike seviyesine yükseltecektir. Beşerleri kendi yaptıkları putların altında ezeceğiz! Bizler put yıkıcısıyız. Putları yıkacağız! Evvela Doktor Rıza Nur'un vasiyetine yerine getirip Türkiye'deki en mühim putçuluğu ortadan kaldırmak icab eder. Yarım milyar inananı olan şişko Buda'nın bile bu kadar putu yok... Irkımızın üzerinden her türlü çöl kanunu ve Frenk alametlerini silip atmalıyız. Hatta öyle bir silmeliyiz ki 150 milyon yıl sonra bulunan arkeopteriks fosili gibi bir gün karşımıza dikilmemelidirler.
  ···
 • 0
  namaz kılmayanlar hayvandır beyler
  Zöhre Ana rüyasında seni görse Ebu Süfyan'a rahmet okur. Hatta gün gelecek gafil beşerler, aşağılık virüsler Armilus'a bile rahmet okuyacaktır. Zira bizim yapacaklarımız Armilus'u melaike seviyesine yükseltecektir. Beşerleri kendi yaptıkları putların altında ezeceğiz! Bizler put yıkıcısıyız. Putları yıkacağız! Evvela Doktor Rıza Nur'un vasiyetine yerine getirip Türkiye'deki en mühim putçuluğu ortadan kaldırmak icab eder. Yarım milyar inananı olan şişko Buda'nın bile bu kadar putu yok... Irkımızın üzerinden her türlü çöl kanunu ve Frenk alametlerini silip atmalıyız. Hatta öyle bir silmeliyiz ki 150 milyon yıl sonra bulunan arkeopteriks fosili gibi bir gün karşımıza dikilmemelidirler.
  ···
 • -1
  en gerçek hapishane
  Zöhre Ana rüyasında seni görse Ebu Süfyan'a rahmet okur. Hatta gün gelecek gafil beşerler, aşağılık virüsler Armilus'a bile rahmet okuyacaktır. Zira bizim yapacaklarımız Armilus'u melaike seviyesine yükseltecektir. Beşerleri kendi yaptıkları putların altında ezeceğiz! Bizler put yıkıcısıyız. Putları yıkacağız! Evvela Doktor Rıza Nur'un vasiyetine yerine getirip Türkiye'deki en mühim putçuluğu ortadan kaldırmak icab eder. Yarım milyar inananı olan şişko Buda'nın bile bu kadar putu yok... Irkımızın üzerinden her türlü çöl kanunu ve Frenk alametlerini silip atmalıyız. Hatta öyle bir silmeliyiz ki 150 milyon yıl sonra bulunan arkeopteriks fosili gibi bir gün karşımıza dikilmemelidirler.
  ···
 • 0
  100 ffarkli dilde evet
  Zöhre Ana rüyasında seni görse Ebu Süfyan'a rahmet okur. Hatta gün gelecek gafil beşerler, aşağılık virüsler Armilus'a bile rahmet okuyacaktır. Zira bizim yapacaklarımız Armilus'u melaike seviyesine yükseltecektir. Beşerleri kendi yaptıkları putların altında ezeceğiz! Bizler put yıkıcısıyız. Putları yıkacağız! Evvela Doktor Rıza Nur'un vasiyetine yerine getirip Türkiye'deki en mühim putçuluğu ortadan kaldırmak icab eder. Yarım milyar inananı olan şişko Buda'nın bile bu kadar putu yok... Irkımızın üzerinden her türlü çöl kanunu ve Frenk alametlerini silip atmalıyız. Hatta öyle bir silmeliyiz ki 150 milyon yıl sonra bulunan arkeopteriks fosili gibi bir gün karşımıza dikilmemelidirler.
  ···
 • 0
  bu ülkede vatan haini olmak benim için
  Zöhre Ana rüyasında seni görse Ebu Süfyan'a rahmet okur. Hatta gün gelecek gafil beşerler, aşağılık virüsler Armilus'a bile rahmet okuyacaktır. Zira bizim yapacaklarımız Armilus'u melaike seviyesine yükseltecektir. Beşerleri kendi yaptıkları putların altında ezeceğiz! Bizler put yıkıcısıyız. Putları yıkacağız! Evvela Doktor Rıza Nur'un vasiyetine yerine getirip Türkiye'deki en mühim putçuluğu ortadan kaldırmak icab eder. Yarım milyar inananı olan şişko Buda'nın bile bu kadar putu yok... Irkımızın üzerinden her türlü çöl kanunu ve Frenk alametlerini silip atmalıyız. Hatta öyle bir silmeliyiz ki 150 milyon yıl sonra bulunan arkeopteriks fosili gibi bir gün karşımıza dikilmemelidirler.
  ···
 • -2
  bu capse gülmeyen ağırr
  Zöhre Ana rüyasında seni görse Ebu Süfyan'a rahmet okur. Hatta gün gelecek gafil beşerler, aşağılık virüsler Armilus'a bile rahmet okuyacaktır. Zira bizim yapacaklarımız Armilus'u melaike seviyesine yükseltecektir. Beşerleri kendi yaptıkları putların altında ezeceğiz! Bizler put yıkıcısıyız. Putları yıkacağız! Evvela Doktor Rıza Nur'un vasiyetine yerine getirip Türkiye'deki en mühim putçuluğu ortadan kaldırmak icab eder. Yarım milyar inananı olan şişko Buda'nın bile bu kadar putu yok... Irkımızın üzerinden her türlü çöl kanunu ve Frenk alametlerini silip atmalıyız. Hatta öyle bir silmeliyiz ki 150 milyon yıl sonra bulunan arkeopteriks fosili gibi bir gün karşımıza dikilmemelidirler.
  ···
 • +2 -1
  saadet partisinin hayır demesi
  Zöhre Ana rüyasında seni görse Ebu Süfyan'a rahmet okur. Hatta gün gelecek gafil beşerler, aşağılık virüsler Armilus'a bile rahmet okuyacaktır. Zira bizim yapacaklarımız Armilus'u melaike seviyesine yükseltecektir. Beşerleri kendi yaptıkları putların altında ezeceğiz! Bizler put yıkıcısıyız. Putları yıkacağız! Evvela Doktor Rıza Nur'un vasiyetine yerine getirip Türkiye'deki en mühim putçuluğu ortadan kaldırmak icab eder. Yarım milyar inananı olan şişko Buda'nın bile bu kadar putu yok... Irkımızın üzerinden her türlü çöl kanunu ve Frenk alametlerini silip atmalıyız. Hatta öyle bir silmeliyiz ki 150 milyon yıl sonra bulunan arkeopteriks fosili gibi bir gün karşımıza dikilmemelidirler.
  ···
 • 0
  erkek arkadassimm
  Zöhre Ana rüyasında seni görse Ebu Süfyan'a rahmet okur. Hatta gün gelecek gafil beşerler, aşağılık virüsler Armilus'a bile rahmet okuyacaktır. Zira bizim yapacaklarımız Armilus'u melaike seviyesine yükseltecektir. Beşerleri kendi yaptıkları putların altında ezeceğiz! Bizler put yıkıcısıyız. Putları yıkacağız! Evvela Doktor Rıza Nur'un vasiyetine yerine getirip Türkiye'deki en mühim putçuluğu ortadan kaldırmak icab eder. Yarım milyar inananı olan şişko Buda'nın bile bu kadar putu yok... Irkımızın üzerinden her türlü çöl kanunu ve Frenk alametlerini silip atmalıyız. Hatta öyle bir silmeliyiz ki 150 milyon yıl sonra bulunan arkeopteriks fosili gibi bir gün karşımıza dikilmemelidirler.
  ···
 • 0
  panpalar öncelikle cümleten hayırlı akşamlar
  Zöhre Ana rüyasında seni görse Ebu Süfyan'a rahmet okur. Hatta gün gelecek gafil beşerler, aşağılık virüsler Armilus'a bile rahmet okuyacaktır. Zira bizim yapacaklarımız Armilus'u melaike seviyesine yükseltecektir. Beşerleri kendi yaptıkları putların altında ezeceğiz! Bizler put yıkıcısıyız. Putları yıkacağız! Evvela Doktor Rıza Nur'un vasiyetine yerine getirip Türkiye'deki en mühim putçuluğu ortadan kaldırmak icab eder. Yarım milyar inananı olan şişko Buda'nın bile bu kadar putu yok... Irkımızın üzerinden her türlü çöl kanunu ve Frenk alametlerini silip atmalıyız. Hatta öyle bir silmeliyiz ki 150 milyon yıl sonra bulunan arkeopteriks fosili gibi bir gün karşımıza dikilmemelidirler.
  ···
 • -1
  beraber sigara bırakıyoruz toplaşın
  Zöhre Ana rüyasında seni görse Ebu Süfyan'a rahmet okur. Hatta gün gelecek gafil beşerler, aşağılık virüsler Armilus'a bile rahmet okuyacaktır. Zira bizim yapacaklarımız Armilus'u melaike seviyesine yükseltecektir. Beşerleri kendi yaptıkları putların altında ezeceğiz! Bizler put yıkıcısıyız. Putları yıkacağız! Evvela Doktor Rıza Nur'un vasiyetine yerine getirip Türkiye'deki en mühim putçuluğu ortadan kaldırmak icab eder. Yarım milyar inananı olan şişko Buda'nın bile bu kadar putu yok... Irkımızın üzerinden her türlü çöl kanunu ve Frenk alametlerini silip atmalıyız. Hatta öyle bir silmeliyiz ki 150 milyon yıl sonra bulunan arkeopteriks fosili gibi bir gün karşımıza dikilmemelidirler.
  ···
 • -1
  kuzey kore lideri ne verdiğm püskevit tadnda ayar
  Zöhre Ana rüyasında seni görse Ebu Süfyan'a rahmet okur. Hatta gün gelecek gafil beşerler, aşağılık virüsler Armilus'a bile rahmet okuyacaktır. Zira bizim yapacaklarımız Armilus'u melaike seviyesine yükseltecektir. Beşerleri kendi yaptıkları putların altında ezeceğiz! Bizler put yıkıcısıyız. Putları yıkacağız! Evvela Doktor Rıza Nur'un vasiyetine yerine getirip Türkiye'deki en mühim putçuluğu ortadan kaldırmak icab eder. Yarım milyar inananı olan şişko Buda'nın bile bu kadar putu yok... Irkımızın üzerinden her türlü çöl kanunu ve Frenk alametlerini silip atmalıyız. Hatta öyle bir silmeliyiz ki 150 milyon yıl sonra bulunan arkeopteriks fosili gibi bir gün karşımıza dikilmemelidirler.
  ···
 • +1
  kaygan zemingrad meydan muharebesi
  Zöhre Ana rüyasında seni görse Ebu Süfyan'a rahmet okur. Hatta gün gelecek gafil beşerler, aşağılık virüsler Armilus'a bile rahmet okuyacaktır. Zira bizim yapacaklarımız Armilus'u melaike seviyesine yükseltecektir. Beşerleri kendi yaptıkları putların altında ezeceğiz! Bizler put yıkıcısıyız. Putları yıkacağız! Evvela Doktor Rıza Nur'un vasiyetine yerine getirip Türkiye'deki en mühim putçuluğu ortadan kaldırmak icab eder. Yarım milyar inananı olan şişko Buda'nın bile bu kadar putu yok... Irkımızın üzerinden her türlü çöl kanunu ve Frenk alametlerini silip atmalıyız. Hatta öyle bir silmeliyiz ki 150 milyon yıl sonra bulunan arkeopteriks fosili gibi bir gün karşımıza dikilmemelidirler.
  ···
 • 0
  ülkenin ayakta durmasının
  Kardeşim o konulara hiç girmeyelim
  ···
 • -1
  ülkenin ayakta durmasının
  Ben kürdüm amk ne diyon
  ···
 • 0
  ülkenin ayakta durmasının
  Chp de inşallah doğru yolu bulur fakat diğer partiler çokmu suçsuz yani herşeyi CHP ye yıkmak ne kadar mantıklı
  ···
 • 0
  ülkenin ayakta durmasının
  Kardeşim inanamaya bilirsin ben onun rızasını kazanmak için yaşıyorum
  ···
 • 0
  ülkenin ayakta durmasının
  Saol kardeşim senin gibi aklı başında birilerinin olması benim için yeterli
  ···
 • daha çok