/i/Tespit

 1. 26.
  +4 -2
  Milleti kandırmak için halkın diline dolanan YALAN lardan biridir bu.Osmanlı Devleti’nde 17. yüzyılın 4.ncü çeyreğinden itibaren “BEŞiK ULEMALIĞI” diye bir sistem ortaya çıkmıştır.

  Bu sistem Devleti Aliyye’de iltimas (para veya bazı çıkarlar karşılığı sınavsız, bilgisiz ve tamamen atanacağı makam hakkından bilgisi olmayan bir kişiye Devletin Kadrolarında makam ve mevkii verme işini yapan Devlet Yetkilisinin yaptığı iş, torpil) ile islâm konusunda bilgin yani ulema atamaları yapılmıştır. Devletteki yetkili kişiler para veya çıkar karşılığında ilginç şekilde beşikteki çocuğa Ulema, Profesör mührü, makamı veriyorlardı.

  Yani sadece pozitif bilimler değil;hatta pozitif bilimlerden daha fazla Dini Derslere önem verilmemiştir. Hatta Osmanlı Devleti 17-18-19.yüzyıllarda batıyı takip etmiş ve kendisini sürekli yenilemiştir. Bunun bir ispatı ittihat ve terakki gibi tamamen fransız düşünceli bir hareket ortaya çıkmıştır.Bu grup, Osmanlı Devleti’nin batıdan siyasi alanında dahil olduğu birçok konuda etkilendiği, batıda çıkan, islam’a aykırı dahi olsa itiraz etmeden o bilgiyi edindiğinin kanıtıdır.

  Hatta Osmanlı Devleti’nde son dönemlerde bankaların açılması, kumarhanelerin açılması, içki üreten yerler kurulması,19. yüzyılın ikinci çeyreğinde ilk genelevin açılması, halkın fransızca konuşması, kendi aralarında esebiyat yapan, içki ve sigarayı cayır cayır içen, ağır bir fransız dili kullanan alafranga edebiyatçıların ortaya çıkması gibi islamiyet’e çok ters durumlar ortaya çıkmıştır. Abdülmecit kızıyla baloya, tiyatroya,operaya gittiği söylenir (ek olarak)

  Yani; Osmanlı Devleti,19.yüzyılda tam bir avrupalı devletti.Hem kültürel, toplumsal,siyasi, bilim,gündelik hayat, eğlence ve giyim anlayışı ve tarzı gibi HER ALANDA. Sadece Halifelik, Devletin Dini islâm’dır ibaresi gibi islamiyyet’ten bir şeyler var idi; Osmanlı Devleti’nin şaaşalı günlerinden kalma; HEM MÜSLÜMAN HEM BiLiMDE AVRUPANIN 400-500 yıl ilerisinde olan Bir Devlet. insanlığını,Hoşgörüsünü, Kendine has eğlence kültürünü, yönetimini,Adaletini saymıyorum bile.

  Her neyse. Klagib Dönemdeki OSMANLI DEVLETi’Ni DiLLER ANLATAMAZ!
  ···
   tümünü göster