/i/Tespit

 1. 1.
  +30 -4
  Osmanlının yıkılışının önemli etkenlerinden biri de son zamanlar da bilimden daha çok dine önem vermesidir değil midir?
  ···
  1. 1.
   +4
   Daha çok endüstri 1 0 ı yakalayamaması, ama bunda da dinin etkisi var
   ···
  2. 2.
   0
   Ne alaka mk
   ···
   1. 1.
    +7
    Matbaaları bile gavur icadı diye kullanmamışlardı
    ···
   2. 2.
    0
    hahhahah buna hala inanan kaldımı şehir efsaneysdi bu OSMANLIDA bir çok kişi yazıdan para kazandığı için matbaa gelirse işsiz kalacaklardı sonradan geldiğinde ise matba ile bilim kitapları hattatlar tarafından ise dini kitaplar yazılcaktı iŞTE OSMANLI BUKADAR iNCE DÜŞÜNCELi Bi DEVLETTi ama sen tam kalın kafalı gerizekalısın
    ···
  3. 3.
   0
   Bence taht kavgası
   ···
  4. 4.
   +4 -2
   Milleti kandırmak için halkın diline dolanan YALAN lardan biridir bu.Osmanlı Devleti’nde 17. yüzyılın 4.ncü çeyreğinden itibaren “BEŞiK ULEMALIĞI” diye bir sistem ortaya çıkmıştır.

   Bu sistem Devleti Aliyye’de iltimas (para veya bazı çıkarlar karşılığı sınavsız, bilgisiz ve tamamen atanacağı makam hakkından bilgisi olmayan bir kişiye Devletin Kadrolarında makam ve mevkii verme işini yapan Devlet Yetkilisinin yaptığı iş, torpil) ile islâm konusunda bilgin yani ulema atamaları yapılmıştır. Devletteki yetkili kişiler para veya çıkar karşılığında ilginç şekilde beşikteki çocuğa Ulema, Profesör mührü, makamı veriyorlardı.

   Yani sadece pozitif bilimler değil;hatta pozitif bilimlerden daha fazla Dini Derslere önem verilmemiştir. Hatta Osmanlı Devleti 17-18-19.yüzyıllarda batıyı takip etmiş ve kendisini sürekli yenilemiştir. Bunun bir ispatı ittihat ve terakki gibi tamamen fransız düşünceli bir hareket ortaya çıkmıştır.Bu grup, Osmanlı Devleti’nin batıdan siyasi alanında dahil olduğu birçok konuda etkilendiği, batıda çıkan, islam’a aykırı dahi olsa itiraz etmeden o bilgiyi edindiğinin kanıtıdır.

   Hatta Osmanlı Devleti’nde son dönemlerde bankaların açılması, kumarhanelerin açılması, içki üreten yerler kurulması,19. yüzyılın ikinci çeyreğinde ilk genelevin açılması, halkın fransızca konuşması, kendi aralarında esebiyat yapan, içki ve sigarayı cayır cayır içen, ağır bir fransız dili kullanan alafranga edebiyatçıların ortaya çıkması gibi islamiyet’e çok ters durumlar ortaya çıkmıştır. Abdülmecit kızıyla baloya, tiyatroya,operaya gittiği söylenir (ek olarak)

   Yani; Osmanlı Devleti,19.yüzyılda tam bir avrupalı devletti.Hem kültürel, toplumsal,siyasi, bilim,gündelik hayat, eğlence ve giyim anlayışı ve tarzı gibi HER ALANDA. Sadece Halifelik, Devletin Dini islâm’dır ibaresi gibi islamiyyet’ten bir şeyler var idi; Osmanlı Devleti’nin şaaşalı günlerinden kalma; HEM MÜSLÜMAN HEM BiLiMDE AVRUPANIN 400-500 yıl ilerisinde olan Bir Devlet. insanlığını,Hoşgörüsünü, Kendine has eğlence kültürünü, yönetimini,Adaletini saymıyorum bile.

   Her neyse. Klagib Dönemdeki OSMANLI DEVLETi’Ni DiLLER ANLATAMAZ!
   ···
  5. 5.
   +1
   Şuan da osmanlının son donemı gıbıyız o zmn (lale devrı)
   ···
  6. 6.
   -1
   Osmanlı bilime önem veren bir devlet değildi amk , osmanlının çöküşü savaşlarda alınan başarızlıklarla başladı , osmanlı militarizmle büyüyen bir devletti.
   ···
   1. 1.
    0
    bilme önem vermeyen bir devlet nasıl olur da o şartlarda ve dünyanın en karmaşik bölgelerindeki hakimiyetini 600 ila 400 sene arasında tutabilir bilmi olmayan bir devlet militarist bir devletin kurulması ve yikilmasi arasinda en fazla 150 100 yil vardir. Osmanlının hatası Sanayi devrimini yakalayamaması ve ortadoğudaki .istanbulldaki ingiliz ajanlarını zamanında temizleyememesidir
    ···
  7. 7.
   0
   Hayır...
   ···
  8. diğerleri 5
   tümünü göster