/i/Bilim

"hayatta en hakiki mürşit ilimdir, fendir. ilimin ve fennin dışında mürşit aramak gaflettir, dalalettir, cehalettir".
M.K ATATÜRK
 1. 1.
  +7
  Solunum, boşaltım,sindirim gibi sistemlerin birleşimi miyiz? Yoksa aslında o sistemlerde biz miyiz? insan olarak kalmaya çalışıp diğer her şeyi değiştiriyoruz.Ama bu sürede kendimizi unutuyoruz.

  Aslında bizim varlığımızın kanıtı felsefik açıdan bakmassak hücrelerdir.Her dakika ortalama 300 milyon tanesi ölür ama merak etmeyin hücreler kendini yenileyebilir. Zaten durum böyle olmasaydı 330 gün içerisinde ölürdük.

  Hücre yaşayan bir şeydir.50.000 Farklı proteinden oluşan bilinçsiz varlıklardır.Ama sonuçta onlarda birer canlıdır. Ayrıca hücreleriniz belirli bir amaç için bir araya gelerek çooooook büyük yapıları oluştururlar. Mesela kalbinizi, gözünüzü veya kulağınızı.

  Eğer uygun koşullar sağlanırsa hücrelerimiz vücut dışı bir ortamda bile yaşayabilirler.Ama biz yaşayamayız.Çünkü hücrelerimiz giderse ortada bir bizde kalmaz. Onlara gerçekten iyi bakmalısınız çünkü okumaya başladığınızdan beri yaklaşık 300 milyon tanesini kaybettiniz bile.

  Hücreleriniz her değiştiğinde eskisinden biraz daha farklısınızdır, yani asla ben "bu"yum diyemezsiniz.Çünkü aslında siz bir değişkensiniz.

  O zamam bir hücrenizi aslında siz yapan nedir? Hücreleriniz içindeki DNA'nız mı?
  Kısa zamana kadar hücrelerinizin DNA'larının aynı olduğu düşünülüyordu.Ama neyseki bu yanlış düzeltildi. Hücreleriniz birer canlıdır ve zamanla değişirler.Bu değişimi en iyi hissettiğimiz yer beynimizdir. Mesela şuan bu yazıyı okudunuz ve beyniniz eskisi gibi değil değişti. Yani kısaca DNA'mız biziz.

  Peki bu DNA'nın ne kadarını kendi kendimize geliştirdik? insan DNA'sının %8 atalarımıza bulaşıp DNA'sını hücremize bırakan ve bizimle(ilkel tek hücre) birlikte yaşamaya başlayan bakterilerden oluşur.Örneğin Etrafınızda gördüğünüz enerji ve harekete dair herşeyin ana kaynağı olan mitokondri organeli,bir zamanlar hücrelerimizin atalarıyla birleşmiş bir bakteriydi(endosimbiyotik teori).Tabi bu olay yaklaşık 1.5 milyar yıl önce gerçekleşti.
  Mitokondriler hala var ve her hücrenizde 100'lercesi yaşıyor.

  Milyarlarca küçük şeylerden oluşmuş, trilyonlarca hücreden meydana geldiğimizi ve bu hücrelerin sürekli değişken yapıda olduğunu öğrendik. Yani sadece zaman içerisinde değişken olan, irade be bilincini bir zamanda keşfetmiş bir varlığız. Peki bu değişim bizim için nasıl başladı? Anne rahmine düştüğümüzde mi,ilk insan oluşturulduğunda mı?
  Ömrümüz birgün bitecek ve fikirlerimiz yaşayacak olsada bu güzel ve düzenlenmiş evren döngüsünde insan olarak yaşamak gerçekten büyük bir şans.

  (bkz: ışık ne aq)

  Devam ettir diyorsanız yazarsanız sevinirim

  Bu arada nick6 girerseniz sevinirim.
  (bkz: tmgtmgtmg)

  Sorularınızı bekliyorum...
  ···
   tümünü göster