/i/Tespit

 1. 1.
  +15 -1
  Nerden baksan taraflı nerden baksan aradan ufak tefek seçilmeye çalışılmış argümanlar.

  Öncelikle her sporda olduğu gibi futbolda da üst düzey, kaliteli maçlar haricindeki maçlar beklenen zevki pek karşılamaz, ama burdaki zevk sadece oynan oyunla alakalı değil, insanların beklentileri ve maçın amaçları ile alakalıdır. Örnek vermek gerekirse derbilerin her türlü ülke çapında heyecan yaratması veya gündemin atmosferini değiştirmesi denebilir.

  Şimdi arkadaşın sunduğu argümanlara karşılık vermek gerekirse (bunları üst düzey, kaliteli futbol maçlarıyla karşılaştırıcam çünkü basketbol da kalitesiz olunca dikkat çekmez, zevk vermez)

  1- Futbolda odaklandığımız tek şey gol tehlikesi olursa isterseniz 10 dakika oynayıp haldur huldur gol bulunmaya çalışılsa dahi zevk vermez, veremez. Futbolda gollerden başka zevk veren heyecanı arttıran bir çok unsur vardır. Örnek vermek gerekirse tek-toplarla ardarda yapılan üçgenler, hızlı bir kanat oyuncusunun attığı depar, takımca yapılan sert aralıksız bir pres, çalım vs. Bakın bunlar daha gol pozisyonu ile alakası olmayan şeyler.

  2- iddaacılar da bilirki basketbolda sonucun futbola göre tahmin edilmesi çok daha kolaydır. Basketbolda beraberlik olmadığı için iki taraf da kazanmaya çıkar ve zayıf takım genelde hezimete uğrar. Futbolda ise beraberlik denen bir şey vardır. Zayıf olan takımın öncelikli amacı beraberlik olabilir ve güçlü olan takım kazanma zorunluluğu ile tavizler verir. Sonuç yine genel itibariyle güçlü takım lehinedir ama basketbola göre zayıf takımın daha çok kozu vardır.

  3- Stadına göre değişen bir durum olmakla birlikte futbolda seyirciler sahadan zevklerini etkileyecek kadar uzakta değillerdir. 70binlik bir statta maçı en arkadan izleyen kişiyseniz de yapacak bir şey yok 70bin kişiyi de sahanın kenarına dizemezsiniz sonuçta.
  ···
  1. 1.
   0
   Basketbolda sahaya atlayıp oyuncuların yaptığı işe saygı duymadan etrafa küfürler saçan aptal insanlar futbola göre yok denecek kadar azdır
   ···
  2. 2.
   0
   Yanlış basketbolda da beraberlik riski var
   ···
  3. 3.
   0
   Yanlış basketbolda da beraberlik riski var
   ···
  4. 4.
   0
   Dostum nba de öyle güçlü olan alır demek zordur. Hayatımda hiç iddia oynamadım fakat şunu söyleyebilirim, kime yener desem o takım yener çünkü yakın takipçisiyim. Güçlü bir takım karşısında bu sezon kötü olan bir takımın galibiyeti oluyor.
   ···
  5. diğerleri 2
   tümünü göster