/i/Tespit

 1. 1.
  +117 -85
  Edit: ilk paylaştığımda tutmadığı için silip yeniden paylaştım.

  Son zamanlarda herkes Elon Musk'tan bahsediyor ama gerçekte onun neye inandığı hakkında hiçbir fikriniz yok.
  Elon Musk:"insan hayatının gerçek olma ihtimali milyarda birdir".

  insan hayatının Sims oyununun gelişmiş bir versiyonu olduğunu iddia ediyor.
  "40 yıl önce Pong'u yaptık.iki dikdörtgen ve bir nokta oyunu.40 yıl sonra milyonlarca kişinin eş zamanlı oynadığı fotogerçekçi,3 boyutlu simülasyonlara sahibiz ve her yıl daha da gelişiyor."
  An itibariyle bizler de bilgisayar içinde ya da simülasyon içinde yaşıyor olabiliriz. Uzayda bizden daha üstün bir ırk olsaydı, muhtemelen bizi simüle etmiş olabilirdi. Nasıl mı ?

  "Bugünkü bilgisayar teknolojisine baktığınızda, Dünyayı bir bilgisayarda simüle edebileceğiniz bir gücünüz vardır. Gelecekte bundan çok daha fazla teknolijinizin olacağını düşünün. Hür iradeye sahip "simülasyon karakterleri" yaratabilirsiniz. Simülasyon karakterinizin hür iradesiyle kendi dünyasındaki bir bilgisayarda bir dünya simüle etmek istediğini düşünün. Daha sonra o dünyadakiler de bilgisayarlarında bir dünya yaratır. Uzun bir simülasyon zinciri oluşur. istatiksel olarak tüm insanlık ailesinin evindeki bir bilgisayarda bir dünya simüle eden bir çocuk tarafından eğlence amaçlı yaratıldı."

  Sims oyununu tekrar düşünün. Karakterler bir dizi kurallarla sınırlandırılmıştı. Oyunda duvar gerçek bir nesne olmasa da bir dizi kod ile duvarın özelliklerini simüle edip simi geçirmiyordu.Şimdi bu dünyayı düşünün. Duvarın her zamanki gibi sert ve katı olacağını düşünürüz.Çünkü hep böyle tecrübe ettik. Duvarın yapay bir kod olmadığına inanırız. Simülasyon evrenindeki simler olabileceğimiz için, yaşadığımız evren bize gerçek geliyor olabilir.Bu hayatın gerçek bir hayat mı, yoksa simüle edilmiş bir hayat mı olduğunu anlamamız çok zor.Çünkü gerçek olduğuna dair sahip olduğumuz tüm kanıtlarda bu simülasyonun bir parçası olabilir.

  Şu hikayeyi iyi okuyun:"Bir grup adam bebeklikten itibaren hiç salınmamak üzere mağaraya kapatılmışlar ve sırtlarını mağaranın girişine doğru sırtları dönük bir şekilde bağlanmışlar.Tek gördükleri şey mağaranın duvarı. Dış dünya hakkında en ufak bir bilgileri yok. Bazen mağaranın girişinden geçen insanlar ve hayvanlar mağaranın duvarlarında gölge ve yankı oluşmasına sebep oluyorlar. Duydukları seslerin de gölgelerden geldiğini düşünüyorlar.Ve gölgelerin gerçek objeler olduğunu sanıyorlar.Bir gün biri mağaradan kaçıp ayrılsaydı gördüğü herşeyden öyle kafası karışıcak ve telaşlanıcaktı ki mağaranın rahatlığına, kendi gerçekliğine geri dönmeyi seçicekti. Başka hiçbir şey yaşamadıklarından, daha önce gerçek bir insan görmediklerinden, insan etkileşiminde bulunmadıklarından dış dünyayı anlayamıyorlar. Kendi gölgesini görünce birinin onu takip ettiğini düşünüyor. Tıpkı mağaradaki tutsaklar gibi önümüzdeki dünyanın gerçek olduğuna inanıyoruz."

  Sadece kendi zihninizin var olduğundan kesin emin olabilirsiniz. Zihniniz dışındaki her şey, çevrenizdeki insanlar, bulunduğunuz oda, hatta vücudunuzu canlandıran bilinciniz dahi bir simülasyon olabilir.
  Kafanızda oluşan soru şu: Bir varlık neden böyle bir simülasyon yaratsın ? Bir felsefe profesörü şöyle açıklıyor: Bu simülasyonun daha üst bir evrende yaşayan insanlar tarafından dünyadaki insan ırkının antik teknolojide(yani günümüzde) nasıl yaşadıklarını ve neler yaptıklarını görmek ve gözlemlemek için yaratmış olabileceklerini iddia etmektedir. Kendi geçmişlerini görmek ve anlamak için bizi simüle ettiler ve tarih kitabı okur gibi bizi inceleyip öğreniyorlar.Ya da çok gelişmiş bir bilgisayar oyunundaki karakterler de olabiliriz. Belki çok sahiplendiğimiz benliğimiz,kim olduğumuz, yani bizler dahi bir simülasyon olabiliriz.

  Şimdi 10.000 yıl sonrasına gidelim. Bugün çok kompleks bilgisayar oyunları tasarlayabiliyorsak,10.000 yıl sonrasına ulaştığımızda teknoloji öyle bir noktaya ulaşıcakki simülasyonlar bile kendi simülasyonlarını programlayacak.Bu belki de çoktan olmuştur. Belki bir simülasyonun programladığı simülasyonun programladığı simülasyonlarız.Bu dünyada aptalca bilgisayar oyunları programlayarak gelecekte kendimiz gibi simülasyonlar programlama yolundayızdır.Bu senaryoda kendimizden ayırt edemeyeceğimiz milyon hatta milyarlarca evren olabilir. Olasılıklar bizlerin simüle edildiği anldıbına gelebilir.

  Elon Musk' a göre eğer bir simülasyonda yaşıyorsak daha üst düzey bir varlık var. Ancak bu bizim bir versiyonumuz...
  ···
   tümünü göster