/i/Soru Cevap

Bilmemek değil başlık açmamak ayıptır...
 1. 1.
  +5
  Evet beyler bugün bilindiği üzere yeni sınav sistemi açıklandı. Benim anladığım kadarı ile anlamayan kardeşleerimize yardımcı olmak için bu başlığı açtım. Hemen başlayayım

  Öncelikle sınav 2 oturum şeklinde olacak biri temel Türkçe ve Matematik diğeri alanlara göre. Bu temel Türkçe ve Matematik sınavında 150 puan barajını geçerseniz 2 yıllık 180i geçerseniz 4 yıllık üniversitelere müracaat edebileceksiniz.
  Bu iki sınav aynı gün içerisinde olacağı için 1. sınav aynı gün açıklanmayacak yani siz 2 sınav parası vericeksiniz birinci oturum zorunlu ikinci oturum isteğe bağlı şekilde gireceksiniz. 1. oturumdan 150 puan altı alan öğrencilerin 2. oturum sınavı kabul görmeyecek dolayısıyla tercih yapamayacak. Bu ikinci oturum alan tercihleei için önemli olacak ve her alan için 40 soru örn 40 Edebiyat + Coğrafya... 40 Felsefe + Tarih + ileri Coğrafya... 40 Matematik ... 40 fen o.ü tek kitapçıkta toplanacak. Alan seçimlerinde örn Tm bazlı bir öğrenci 40 Türkçe ve 40 Matematik yapacak 2. oturumda Fenden ve Tarihtende yaparsa bu Tm puanına etki etmeyip sayısal puanına etki edecek. (2. Oturumdaki 40 Türkçenin içinde sayıları belli olmasada tahminimce 25 Edebiyat 15 Coğrafya olabilir).

  Yani 1.sınavdan yüksek aldığını düşünen kişi 2.sınava girecek aksi halde 150nin altında kaldıysa 2.sınava girse dahi sistem onu kabul etmeyecek.

  inşallah yardımcı olmuşumdur sorularınızı cevaplamaya çalışırım.
  ···
   tümünü göster