1. 1.
  +410 -33


  10. Christopher Hirata  225 IQ'su ile dünyanın en zeki insanlarının bile kıskandığı bir isim.

  14 yaşında Caltech Üniversitesi'ne girdi. 16 yaşında NASA'da Mars'ın kolonizasyonu projesinde çalışmaya başladı ve 22 yaşında Princeton'dan astrofizik dalında doktora aldı.

  13 yaşında Uluslararası Fizik Olimpiyatları'nda altın madalya kazanarak bu başarıyı elde eden en genç isim oldu.

  9. Terrence Tao  230 (evet iki yüz otuz) IQ'lu Tao matematiğe susam sokağını izleyerek başladı. 2 yaşında basit matematik problemlerini çözmeye başladı. 9 yaşındayken Princeton Üniversitesi'nden matematik dersleri almaya başladı ve 20 yaşında aynı üniversiteden doktora aldı!

  24 yaşında profesör oldu ve UCLA'de ders vermeye başladı.

  13 Yaşında Dünya Matematik Olimpiyatları'nda altın madalya alarak bu başarıyı elde eden en genç isim oldu. Bugüne kadar 250'den fazla makale yayımladı

  8. Sir Andrew Wiles  170 IQ'lu Wiles, dünyanın en zor matematik problemi olarak tanımlanan 358 yıldır çözülemeyen Fermat's Last Theorem'i 1995 yılında ispatladı

  Matematiğe katkılarından dolayı Sir ve Şovalye ünvanı aldı. Matematik üzerinde yaptığı çalışmalarla 15 ödülün sahibi


  7. Judit Polgar  170 IQ'lu Polgar'ın hayatı çok ilginç. Aslında kendisi bir denek. Babası onu "çocuklar çok küçük yaştan itibaren tek bir konu üzerinde eğitilir ve odaklanırsa sıradışı başarılara imza atabilir" tezini ispatlamak için özel olarak satranca yönlendirdi.

  15 yaşında şampiyon olarak dünyanın en genç satranç ustası oldu. Efsanevi Bobby Fischer'ı tahtından ederek hem de!

  6. Garry Kasparov  190 IQ'lu Kasparov, satrançta bir bilgisayara kaybettiyse de bu onu liste dışına itmeye hiç de yetmiyor. 22 yaşında dünyanın en genç satranç şampiyonu oldu ve 2005 yılında emekli oldu.

  Şu an politikayla uğraşıyor ve yazarlık yapıyor.

  Rusya başkanlığına aday olması, dünya satranç sıralamasında en uzun süre 1 numarada kalması dikkat çekiyor.

  5. Rick Rosner  192 IQ'lu Rick Rosner, Amerikalı TV yapımcısı ve yazarı. Ölçülebilmiş en yüksek IQ'lardan birine sahip olsa da kariyerinde striptizcilik, çıplak modellik, garsonluk gibi değişik meslekler var. Aktiviteleri ve yaptıklarıyla birçok belgesele konu olmuş. Bir çok bilgi yarışmasının arkasında kendi imzası olmasına rağmen 2000 yılında katıldığı "Kim Milyoner Olmak ister" yarışma programından hatalı bir soru ile elenmiş.

  Lisede daha fazla kalabilmek için ismini değiştirip 20'li yaşlarına kadar lisede okumuş. Şu an Jimmy Kimmel ile çalışıyor.


  4. Paul Allen  170 IQ'su olan Microsoft'un kurucularından olan Paul Allen zekasını ticari başarıya dönüştürebilen ender kişilerin başında geliyor. 14.2 Milyar Dolar servetiyle dünyanın en zengin 50 insanından birisi. Microsoft dışında onlarca şirketi, basketbol ve beyzbol takımları var.

  3. Kim Ung-Yong  Dahi çocuk kavrdıbının belki de yaratıcısı.

  Guiness'e göre 210 IQ ile dünyadaki en yüksek IQ'lu insanlardan birisi

  6 aylıkken konuşmaya başladı. 2 yaşındayken 4 dili akıcı şekilde konuşuyor ve okuyabiliyor, 4 yaşındayken üniversiteden ders alıyordu.

  8 Yaşında NASA'ya davet edildi ve gençlik yıllarında orada çalıştı.

  Şu an Kore'de Chungbuk Üniversitesi'nde akademisyen

  2. Stephen Hawking  Teorik fiziğin en önemli ismi, akademisyen ve yazar. Dünyayı ve evreni anlamamıza yardım ediyor.

  IQ'su 160, 7 Bestseller kitap yazarı ve 14 tane ödülü var.


  1. Recep Tayyip Erdoğan  Türk siyasetçi, Adalet ve Kalkınma Partisi'nin genel başkanı, Türkiye'nin 12. ve günümüzdeki başkan. 2003-2014 yılları arasında 11 yıl Türkiye başbakanlığı yapan Erdoğan 2023 IQ su ile dünyanın en zeki adamıdır.
  Edit: @27'de yağlı bişey gördüm sanki. Şifreyi hatırlamış.
  ···
   tümünü göster