1. 1.
  +149 -17
  1-Vikingler sırf biraları bittiği için bile defalarca ingiltere'ye saldırmışlardır.

  2-Viking kadınları günümüzdeki birçok ülke kadınından daha özgürdü Avrupa'da ve hatta dünyanın geri kalan tüm coğrafyalarında kadınlar ikinci sınıf vatandaş muamelesi görürken Vikingler'in kadın hakları gibi bir kavrama bile ihtiyaçları yoktu. Kadın ve erkek Vikinglerde doğuştan eşit olarak görülüyordu. Bu yüzden pek de bir kadın erkek ayrımı toplum içerisinde yoktu. Kadınlar savaşçı da olabiliyorlardı, yönetici de olabiliyorlardı, bir erkek ne yapıyorsa onlar da yapabiliyorlardı. istedikleri zaman boşanma hakları da vardı.

  3-Vikinglerin en büyük gelir kaynağı köle ticaretiydi. Kölelerin büyük çoğunluğunu Asya ve Avrupa'daki insan pazarlarına satıyorlardı. Yıllarca Avrupa'ya düzenlenen akınların finansmanını bunlar sağlamıştır.

  4-Vikinglerde çocuklar bile çok rahat bir şekilde ateş yakabiliyorlardı
  Avrupalılar için ateş yakmak marifet isteyen bir uğraş olarak bilinirken, Vikingler; Fungus adı verilen, ağaç kabuğu üzerinde yetişen mantarları toplayıp idrar içinde kaynattıktan sonra kurumaya bırakıyorlardı. Kuruyan mantarları ateş yakmak için kullanıyorlardı. Ayrıca idrar içindeki sodyum nitratın ateş yakmayı çok kolay hale getirdiğini keşfetmişlerdi.

  5-Vikingleri pislik içinde, leş gibi insanlar değillerdir. Henüz daha Avrupa'da örnekleri görülmeyen çağlarda Vikinglerin kemikten yapılmış kulak temizliği için çubuklardan tutun, tırnak makaslarına kadar, törpüden tutun, tıraş bıçaklarına kadar alet edevatları vardı. Kişisel bakıma son derece önem veren Vikingler aynı zamanda Avrupalılardan daha sık yıkanıyorlardı.

  6-Vikingler kendilerine Viking demezlerdi Avrupalıların Vikingler olarak adlandırdığı topluluklar kendi içlerinde Danimarka, isveç ve Norveç'te birbirlerine düşman kabilelerden oluşan küçük ülkelerden ibaretti. iskandinavya'da yüzyıllar boyu birlik halinde yaşamamış ve bir bayrak altında birleşmemiş olan Vikingler, farklı kabilelerin bir araya gelip oluşturduğu büyük filolarla Avrupa'ya seferler düzenlerken bir yandan da kendi aralarında savaşmaya da devam ederlerdi.

  7-Viking dilinde küfür veya küfür benzeri hiçbir sözcük bulunmaz. Ancak şu da bir gerçektir ki Vikingler de bir insan evladıdır ve zaman zaman sinirlenebilirler. Bu gibi durumlarda sözcüklerin anlamlarına sığınıp rahatlamaya çalışmak yerine, ses tellerini ve büyük olasılıkla et ve şarap kokan ağızlarını hiç yormazlar ve baltalarıyla sorunlarını kökten çözerler. Bu durum toplum düzenini de sağlar çünkü bir Viking diğer bir Vikingi sinirlendirmeden önce en az 3 kere düşünür, taşınır ve ona göre karar verir.

  8-Vikingler kendileriyle özdeşleşmiş olan boynuzlu miğferleri hiçbir zaman giymemişlerdir. Vikingler, hiçbir zaman böyle miğferler giymedi. Bu miğfer modeli ilk olarak 19. yüzyılda Wagner'in Norveç sagalarını konu alan ünlü operası Die Valküre'nin 1876 tarihli Beyrut Festivali performansı için tasarlandı.

  9-Vikingler boynuzları iki şekilde kullanıyordu: içki içmek ve öttürerek haberleşmekte.

  10-Avrupa’da derebeyliklerin Viking saldırıları sonucunda güç kazandığı düşünülmektedir. Vikinglerin yayılmasının sonuçlarından biri Avrupa'da derebeyliğin güçlenmesi olmuştur.
  ···
   tümünü göster