/i/Diziler

Sadece dizileri konuşacağınız altinci.
 1. 1.
  +31 -1
  15. Fringe

  2012 yılında Fringe dizisine ilişkin bir açıklama yapan FOX kanalı CEO’su, efsane bilim kurgu dizisinin çok pahalı olduğunu söylemişti. Yapılan hesaplamalarla bir bölümü için 4 milyon dolara kadar harcama yapıldığı tespit edilen Fringe dizisinin Pilot bölümlerinin maliyetleri ise 10 milyon doları dahi aşabiliyor.

  14. Lost

  Dünyanın en popüler dizilerinden Lost, ilginç bir final yaparak yayın hayatına son vermişti. Ancak dizi halen gündemde kalmayı başardı. Milyonlarca kişinin seyrettiği Lost dizisinin bölüm başına maliyeti 4 milyon dolarken Pilot bölümlerinin yapımcı şirkete maliyeti 14 milyon doları bulabiliyor.

  13. Deadwood

  Vahşi batıyla ilgili şimdiye kadar çekilen en başarılı dizilerden olan Deadwood, 1800’lü yıllarda Amerika’da geçiyor. HBO’nun bölüm başına 4,5 milyon dolar bütçe ayırdığı dizinin pilot bölümlerinin maliyeti ise 20 milyon doları dahi bulabiliyordu.

  12. House of Cards

  Halen yayınlanmaya devam eden en maliyetli dizilerden olan House of Cards’ın bir bölümü yapımcı şirketine 4,5 milyon dolara mal oluyor. Amerika Birleşik Devletleri’nin yönetimiyle ilgili politik bir drama dizisi olan House of Cards’ın Türkiye’de de geniş bir izleyici çevresi bulunuyor.

  11. Boardwalk Empire

  Yine HBO’nun başarılı bir dönem dizisi olan Boardwalk Empire, bölüm başına 5 milyon dolarlık bütçeyle çekiliyordu. Dizinin pilot bölümlerinin yapımcı şirkete maliyeti ise 18 milyon dolara kadar çıkabiliyordu.

  10. Frasier

  1993 yılında çekimlerine başlanan Frasier dizisi 11 yıl boyunca başarıyla yayın hayatına devam etmişti. Komedi türündeki dizinin bir bölümü yapımcı şirkete 5,2 milyon dolara kadar çıkarken bu ücretin yaklaşık %30’luk kısmı başrol oyuncusu Kelsey Gramer’a ödeniyordu. Hatırlanacağı gibi bölüm başına 1.6 milyon dolar ücret alan Kelsey Gremer’ın maaşı bir dönemin en çok konuşulan konusuydu.

  9. Camelot

  Her bölümü 7 milyon dolara mal olan Camelot dizisi Eva Green, Jamie Campbell Bower ve Joseph Fiennes gibi isimlerin rol aldığı oldukça dikkat çeken bir diziydi, ancak bu denli maliyetli bir dizinin kendi bütçesini dahi kazanamaması 10 bölüm sonra dizinin yayından kaldırılmasına neden oldu. izleyicilerini tarihte geriye zütüren dizi fantastik olaylar da barındırıyordu.

  8. Sense8

  Netflix’in tartışmalı iptallerinden birisine tanıklık etmemizle gündeme tekrardan gelen Sense8 dizisinin Netflix’e maliyeti 9 milyon dolardı. Bölüm başına 9 milyon dolar harcanan dizinin beklenenleri verememesi nedeniyle iptal edildiği söyleniyor.

  7. Marco Polo

  Tarihi bir drama dizisi olan Marco Polo, Netflix’in en yüksek bütçeli dizilerinden birisi. Kubülay Han zamanında esir düşen bir kişinin hikayesini eğlenceli bir biçimde anlatan Marco Polo’nun yapımcı şirketine maliyeti bölüm başına 9 milyon dolar. 200 milyon dolar maliyete karşın çok düşük bir getiri elde edince dizi, Netflix tarafından iptal edildi.

  6. Rome

  Bölüm başına 9 milyon dolar bütçeyle çekilen Rome dizisinin çok büyük bir izleyici kitlesi de bulunuyordu, ancak dizinin maliyetini karşılamak yayıncı kalan HBO için bir sorun olmaya başlayınca dizi yayından kaldırılmıştı. iptal kararının ardından bu diziyi iptal etmenin kendileri için çok zor bir karar olduğunu itiraf eden HBO yetkilileleri tepki çekerken, Rome dizisi eleştirmenlerce övülmeye devam etti.

  5. Game of Thrones

  Son dönemin en popüler dizisi Game of Thrones’un yapımcı şirketine maliyeti bölüm başına 10 milyon dolar. Her bölümü için aylarca çalışılan Game of Thrones dizisinin bölümleri sezon sayısı değiştikçe azalsa da maliyetlerde bir kısıtlama yapılmadığı açıklandı. Özellikle savaş sahneleri içeren bölümlerin maliyetlerinin 20 milyon doları dahi bulabildiği Game of Thrones’un 7. sezonu gönüllerde taht kurmaya devam ediyor.

  4. Friends

  Başrol oyuncularının bölüm başına 1 milyon dolar kazandığı Friends dizisi bir dönem Sıkı Dostlar adıyla Türkiye’de de yayınlanmıştı. Bölüm başına 10 milyon dolar maliyeti bulunan dizi uzun bir süre yayında kaldıktan sonra reytingleri düşmeye başlayınca final kararı almıştı.

  3. E.R.

  15 sezon boyunca bölüm başına 13 milyon dolarlık maliyetiyle yayında kalmayı başaran doktor dizisi E.R., Pilot bölümleri için yapımcı şirkete 25 milyon dolara mal oluyordu.

  2. The Get Down

  The Great Gatsby filmiyle hafızalara kazınan Baz Luhrmann’ın yönettiği The Get Down dizisinin Netflix’e maliyeti bölüm başına 12 milyon dolar. 11 bölümden oluşan ilk sezonu için 120 milyon doları aşkın bütçe ayrılan The Get Down dizisi internet dizi tarihinin en dikkat çeken yapımlarından.

  1. The Crown

  Oyuncu kadrosu ve prodüksiyon çalışmaları nedeniyle yapımcı şirketine bölüm başına 13 milyon dolara mal olan The Crown dizisi, televizyon tarihinin gördüğü en yükek bütçeli dizi. Halen devam eden dizide ingiltere’nin stratejilerini belirleyen ingiliz Kraliyet Ailesi’nin yaşantısı ve ingiltere başbakanları anlatılıyor.

  kaynak: https://dizigeek.com/tele...cmis-en-pahali-15-dizisi/
  ···
   tümünü göster