/i/Devlet

 1. 1.
  +163 -32
  hale getirilebilir.
  maddeler ve açıklamalar halinde yazıcam

  1-En büyük sorun nüfus(aşırı ve bilinçsiz nüfus)
  bunun için herkes bakabileceği kadar çocuk yapması için teşvik edilecek ve maddi durumu iyi olmayan ailelerin fazla çocuk yapmaması için para cezası gibi cezalar verilecek.
  YiNEDE KÜRTAJ KESiNLiKLE YASAK OLACAK..

  2-Batıda ki (özellikle istanbul da ki) doğulular tekrar doğuya teşvik edilecek. Doğuya yerleşene (batılılar da dahil) daha fazla maaş, daha geniş evler, daha iyi yaşam standartları verilecek.
  Özellikle batıya yatırım yapmayan doğulular yani kapıcı, esnaf,sanayici kesim doğuya yönlendirilecek böylece Doğu nun kalkınması hızlanacak

  3-Doğunun hazır nüfusu az olduğu için ve yer bakımından geniş olduğu için geniş caddeler, müstakil tarzı evler(en fazla 4 veya 5 katlı evler) yapılacak yani Amerikan tarzı.

  4-Batının ve özellikle istanbul, izmir,Ankara, Bursa nın nüfusları azaltılacak ve çok yüksek dereceli liseler ve ilk okullar kurulacak, öğrenci sayıları az öğretmen sayıları fazla olacak(doğu içinde geçerli)

  5-En önemli kısım ağaçlandırma. Ağaçlandırma,yeşillendirme çalışmalarına çok önem verilecek, benzin ve dizelden hibrit motora geçmek için Avrupa ve diğer ülkelerle koordineli çalışacak.

  6-Çevreye zarar veren, ağaçları kesen,en kirli yerlerde bile yere çöp dahi atan para cezası ödeyecek.

  7-Ormanlık hiç bir alan, önceden ağaçlık olan hiç bir alan veya ağaçlandırmaya müsait hiç bir alan imara açılmayacak.

  8-Doğuda ve Batıda her mahalleye en az 1 veya 2 park düşecek(geniş ve yeşil)
  (bkz: thenordsaga)

  edit:beyler sizde fikirlerinizi yazın,her fikir önemli..

  edit:DEVAM EDiYORUM BEYLER..

  9-Özellikle Karadeniz de ki hiç bir ormanlık alana çivi bile çakılmasına izin verilmeyecek

  -bu madde biraz ütopik olmuş olabilir bunu farklı bir başlık olarak sayabiliriz-10-Hakkari ve Şırnak daha çok askeriyeye bağlı ve izmir Foça gibi askeri eğitimlerin verildiği, üst düzey ajan yetiştirildiği, bilimsel çalışmaların yapıldığı yer haline getirilecek,Bu şehirlerde disiplin, denetleme ve düzenleme üst seviye de tutulacak.

  11-Fabrikaların filtre takması zorunlu olacak eğer buna karşı çıkan ve uymayan fabrika olursa karalama ve para cezası kesilecek

  12-Fabrikaların atıklarını akarsulara ve göllere akıtması yasaklanacak

  13-Marmara Denizi her yıl düzenli olarak temizlenecek ve ido seferleri azaltılacak bunun yerine osmangazi köprüsü tarzı köprüler yapılacak ve hızlı tren çekilecek

  14-Türkiye tekrardan demir ağlarla örülecek ve heryere yüksek hızlı tren yapılacak

  15-Şehir içi ulaşımda otobüs ve dolmuştan çok raylı sisteme ağırlık verilecek

  16-Halk kesinlikle valileri ve belediye başkanlarını oy çokluğuyla görevden alıp dava edebilir.

  17-Belediye başkanları ve milletvekillerinin halka karşı sorumlulukları arttırılacak

  18-Geri dönüşüme ve geri dönüşümle ilgili yatırımlara önem verilecek.Her sokakta geri dönüşüm için toplama yapılacak ve halk bu konuda bilinçlendirilecek.

  19-Güney için güneş enerjisi Kuzey için rüzgar enerjisi yatırımları düşünülecek eğer karı zararından fazlaysa ve uzun vadede çevreye ve canlılara zarar vermezse tam istihdam sağlanıp yayılacak

  20-Daha önceden belirtildiği gibi ormanlar ve tarihi eserler korunacak ve halk bu konuda ciddi bir şekilde bilinçlendirilecek herkese vatan, millet,bayrak,din(zorlama yok!) sevgisiyle beraber çevre ve tarih sevgisi aşılanacak.

  21-iç Anadoluyu sulandırma çalışmaları yapılacak.

  22-Konya için devasa bir baraj projesi hazırlanacak ve ihaleyle büyük bir şirkete satılıp devletinde yardımıyla yapımına başlanacak.

  23-Konya tahıl ambarı sözü lafta kalmayacak bizzat öyle olacak ve yurt dışından aldığımız tahıl malları azaltılıp ihracatı artırılacak.

  24-Özellikle istanbul ve izmir ve diğer bütün şehirlerde ki çarpık kentleşme ve altyapı sorunu derhal sonlandırılacak.

  25-Yapılacak tüm binalar her şehrin mimarisi, iklimi ve tarihine uygun olarak düzenlenecek.

  26-YATAY MiMARiYE GEÇiLECEK
  ---
  27-Özelleştirmeye önem verilmeli ancak devralan şirketler kuruluşu, yöneticisi ve çalışanıyla tamamen Türkiye menşeili olmalı.

  28-Hiç bir kurum süresiz olarak özelleştirmeye verilmeyecek belli sürelerle sınırlandırılacak ve çok titiz bir şekilde denetlenecek.
  ···
   tümünü göster