/i/Tespit

 1. 1.
  +312 -50
  Genalkurmay başkanlığı bu yıl Atatürksüz çanakkale afişi hazırladı şaka gibi. Heryerden bu ülkenin kurucusuna saldırı yapılıyor ama biz bunları yazıyoruz.

  Linki isteyenlere; https://www.google.com.tr...8-mart-afisi-1741544/amp/

  Atatürksüz Çanakkale zaferi olmaz mümkün değildir. Sırf siyasi amaçlar uğruna yalan saçma sapan tarih yazılıyor Atatürksüz Çanakkale afişleri hazırlanıyor.

  Bunların amacı Atatürkü unutturmak bu işede Çanakkale Destanından başladılar. Çünkü Mustafa Kemal'i Mustafa Kemal yapan, onu öne çıkaran dünya çapında bir komutan olarak tanınmasına vesile olan olay Çanakkale Destanıdır.

  Atatürksüz Çanakkale olamaz mümkün değildir akla mantığa uymamaktadır.

  1 Mayıs 1915'te Atatürk'ün komutasındaki 19. Tümen, Arıburnu cephesinde düşmana taaruz etmiş, istenen sonuç alınamayınca, Atatürk, 2 Mayıs'ta taaruzu durdurmuştur. Atatürk, muharebe sonunda yayınladığı emirde: Bizimle beraber burada muharebe eden bütün askerler kesinlikle bilmelidirler ki bize verilen namus görevini tam olarak yerine getirmek için bir adım geri gitmek yoktur. Düşmanı denize dökmedikçe yorgunluk belirtisi göstermeyeceklerine şüphem yoktur.

  9-10 Mayıs 1915'te Arıburnu cephesinin sağ yanında taaruza geçen düşman, Atatürk'ün 19. Tümenine bağlı birliklerce durdurulmuş ve geri püskürtülmüştür.

  10 Mayıs 1915'te, Atatürk'ün Arıburnu muharebelerini yönettiği tepeye, 3. Kolordu Komutanlığı'nın günlük emriyle 'Kemalyeri'' adı verilmiştir.

  11 Mayıs 1915'te Başkomutan Vekili Enver Paşa, öğleden sonra 3. Kolordu Komutanı Esat Paşa'yla birlikte Kemalyeri'ndeki Arıburnu karargahına gelerek cephe hakkında Atatürk'le görüşmüştür.

  7 Haziran 1915'te Atatürk, Kemalyeri'ne giderek 3. Kolordu Komutanı Esat Paşayla görüşmüşür ve tümeni için yeterli miktarda el bombası istemiştir.

  29 Haziran 1915'te Başkomutan Vekili Enver Paşa, Şehzade Ömer Faruk Efendi ve istanbul Milletvekili Hüseyin Cahit Yalçın, Gelibolu'da 5. Ordu Karargahı'nı ve Kemalyeri'ni ziyaret etmişler, daha sonra da Düztepe'de 19. Tümen Karargahı'nda Atatürk'ü ziyaret etmiştir.

  Ve Atatürkün Çanakkalede 57. Alay'a verdiği Ben size taaruzu değil, ölmeyi emrediyorum sözüde asla unutulmaz.

  Atatürkün Çanakkale'deki üstün başarısından dolayı verilen madalyalar:

  23 Mart 1915'te, Bulgaristan Sen Aleksandır Nişanı'nın komandör Rütbesi.

  30 Nisan 1915'te, Gümüş imtiyaz Madalyası.

  17 Mayıs 1915'te Muharebe Altın Liyakat Madalyası.

  15 Temmuz 1915'te 'Takfon' Harp Madalyası.

  1 Eylül 1915'te Muharebe Gümüş Liyakat Madalyası.

  28 Aralık 1915'te Alman Demir Salip Nişanı.

  17 Ocak 1916'da Muharebe Altın Liyakat Madalyası.

  1 Şubat 1916'da ikinci Rütbeden Osmani Nişanı.

  27 Temmuz 1916'da Avusturta-Macaristan imparatorluğu Üçüncü Rütbeden Muharebe Liyakat Madalyası.

  23 Eylül 1917'de Altın imtiyaz Madalyası.

  Bir ingiliz Generali olan 'Aspinal Oglander'in Çankkale Savaşı hakkında sözü:

  ''Bir Tümen Komutanı'nın(Mustafa Kemal) üç ayrı yerde tek başına giriştiği hareketlerle bir savaşın, hatta bir ulusun kaderini değiştircek yücelikte bir zafer kazandığı tarihte pek nadirdir.''

  ingiliz Resmi Tarihlerinde bile Atatürkden bahsedilirken sen nasıl Çanakkaleden Atatürkü sileceksin?

  Edit: Birşeyi unutmuşum. Çanakkale ruhu diye birşey vardır. Azimle, Fedekârlıkla, Vatan aşkıyla neler başarabileceğini gösterir bu ruh.

  Fakat bazıları Çanakkale Ruhu adı altında Türk Milletinin zaferi olan bu destana lekeler sürmektedir. Üsttede bahsettiğim gibi Çanakkalenin Silinemez bir parçası olan Mustafa Kemal Atatürkün şu sözünü eklemem lazım.
  "72. ve 77. Alay kürt ve araptır. Savaşmıyorlar. Bunları geri alıp, Türk delikanlılarından alayımı geri gönderin".

  -Yarbay Mustafa Kemal Paşa 1915 Çanakkale
  ···
   tümünü göster