/i/Tespit

 1. 1.
  +187 -73
  1) SINAV PROGRAMINI ÇIKAR

  Tarihi açıklanan sınavların tümünü alt altta yaz veya bir takvime işaretle. Ara sıra da bu programa göz atarsan neye, ne zaman çalışman gerektiğini bilirsin.

  2) DERSi DiKKATLi DiNLE

  Sınıfta dersi dinlemenin iki faydası var: Bir: Öğretmenin anlattıklarını öğrenmek. iki: Öğretmenin, “Burası önemli” veya “Bakın burayı dikkatli dinleyin” gibi laflarından olası sınav soruları için tüyo almak.

  3) iYi NOT TUT

  Tıpkı yazarak ders çalışmak gibi derste not tutmak da öğrendiklerini pekiştirir. Ama tabii not tutacağım derken öğretmenin söylediklerini de kaçırma.

  4) DERS NOTLARINI OKU

  Tuttuğun notları o günün akşamında bir kere oku. Böylece günü gününe ders çalışmış olacaksın.

  5) DERS ÇALIŞTIĞIN YERi ORGANiZE ET

  Sınava temiz, düzenli ve sessiz bir ortamda çalış. Telefonundaki mesajlara bakmaya veya Youtube videolarını izlemeye mutlaka ara ver. Ders ve eğlence farklı zamanlarda ve ayrı ayrı yapılması gereken şeyler.

  6) AYDINLIKTA ÇALIŞ

  Uzmanlar loş bir ortamda çalışmayı önermiyor. Gündüzse perdeler, gece ise ışıklar açık olsun.

  7) MÜZiKLE ÇALIŞABiLiRSiN

  Ortamın tamamen sessiz olması en küçük bir seste dikkatinin dağılmasına neden olabilir. Eğer konsantasyonuna zarar vermeyecekse, sözlü olmayan müzikler eşliğinde çalışabilirsin.

  8) ÇALIŞMA PLANI YAP

  Çalışılacak yerleri çıkar. Bölümlere ayır. Toplamda ne kadar süre çalışacağını ve hangi bölüme ne kadar zaman ayıracağını planla. Bunları elbette yazılı yap.

  9) ÇALIŞIRKEN KENDiNE SORULAR SOR

  Bir bölümü bitirdikten sonra kendini sözlü yap. Kitaptaki veya notlarındakilerle aynı cümlelerle cevap vermen şart değil. e kadar öğrendiğini anlamaya çalış.

  10) ERKEN BAŞLA, ERKEN BiTiR

  Çalışmaya mümkün olduğunca erken başla. Sakın erteleme. 15-20 dakika çalış. 5 dakika ara ver. Çalışılacak tüm konuları bitirene kadar da bu tempoyu bozma.

  11) ÖĞRETMENiNi DÜŞÜN

  Öğretmenin dersi anlatırken önem verdiği şeyleri düşün. Böylece nerelerden soru çıkacağını tahmin ederek o kısımlara biraz daha önem verebilirsin.

  12) GEREKTiĞiNDE YARDIM AL

  Anlamadığın yerler olduğunda internetten araştırabilir, evdeki birine sorabilir veya bir arkadaşını arayabilirsin. Ama tabii çok da uzatma. Cevabını aldıktan sonra hemen çalışmaya dön.

  13) KENDiNE GAZ VER

  Özgüven hayatın her alanında önemli. Hem iyice çalış hem de başaracağına inan. Unutma: 12 artık tarih olacak!

  14) YATAĞA ZAMANINDA GiT

  Uykudayken beynin öğrendiklerini sindirmeye devam eder. Zaten yeterince çalıştın, bırak bundan sonrasını beynin halletsin. Sabah uykunu alarak uyan ki dalgınlıktan olmadık hatalar yapma.

  Edit: ULAN AQ MALLARI BEN BUNU KENDiM iÇiN AÇTIM AQ. OKULDAKi iNTERNET iNCi'YE GiREBiLiYO. DERSTE AÇIP OKUYACAKTIK SiZ TREND YAPMIŞSINIZ Bi DE "iHi DiYiRiM'DiN ÇiLMiŞ" DiYOSUNUZ. BEN TREND OLDUĞUNU BiLE YENi ÖĞRENDiM AQ Bi DE iKi KERE BiLDiRiM GELMiŞ AQ. iNSANI SiNiR EDiYOSUNUZ. Bi DE Bi AMINAKODUMUN MALI "BiYiRDiN ÇiLiNCi iDiM Mi iLDiN LiN SiN" YAZMIŞ. ANANI gibiNCE ADAM OLMUŞTUM ZATEN!
  ···
   tümünü göster