/i/Devlet

 1. 1.
  +559 -49
  Rüya gibi gelebilir ama gerçek.

  Dünyanın en iyi eğitim sistemlerinden birine sahip Finlandiya’da özel okul yok, öğrenciler günde 4 saat ders yapıyor, küçük çocuklar oynayarak öğreniyor, sınav yapılmıyor, ileri sınıflarda yapılırsa da sonuçları öğrenciye söylenmiyor. Öğretmenlerin hepsi master diplomalı, en dezavantajlı çocuğu bile en iyi seviyeye getirecek kadar azimliler ve eğitimde fırsat eşitliği temel prensipleri.

  Okullarda dikkat çeken bir özellik, öğrencilerin koridorlarda çorapla dolaşması. Gelir gelmez montları ve pabuçlarını çıkarıyorlar. Hem dışarıdan kar, çamur taşımıyorlar, hem de daha önemlisi kendilerini evlerinde hissediyorlar. içinizdeki sese fazla prim vermeyin, üşümüyorlar.

  Anaokulunda bile en az 1 saat dışarıdalar

  Çocuklar küçük de olsa karda kışta bile her gün en az 1 saat dışarı çıkıyorlar, ki kar kış Finlandiya iklimi için sıradan bir durum. Çok sıkı giyiniyorlar ama mutlaka enerjilerini açık havada harcıyorlar, “Aman üşürsün, terlersin” yok. ilkokul ve sonrasında 45 dakikalık dersler ile 15 dakikalık teneffüslere ek olarak 45 dakikalık teneffüsler var. Çünkü bu 45 dakikalık arada öğrenciler ancak giyinip dışarı çıkıp spor yapıyorlar.

  Servis yok, bigiblet var

  Her çocuk evine en yakın okula gittiği için mesafeler çok uzak değil ve servis yok. Çünkü hava erken kararsa da sokaklar çok güvenli ve çocuklar bigibletleriyle gelip gidiyor. Böylece okulda daha fazla kalıp çalışması gerekirse ulaşım sorunu da yaşanmıyor. Hem de erken yaşta sorumluluk almaya başlıyorlar

  Bütün çocuklar aynı okulda

  Fin eğitim sistemine büyük başarı kazandıran unsurlardan biri özel eğitime ihtiyaç duyan fiziksel- zihinsel engelli öğrencilerin ve öğrenme güçlüğü çekenlerin de diğer çocuklarla aynı okulda okuması. Böylece özürlü çocukları sosyal hayata dahil ediyorlar ve tek bir çocuğu bile kaybetmeyi göze almıyorlar. Okulda tek bir engelli çocuk bile varsa sınıf açmak zorundalar, bu sınıflarda en fazla 10 öğrenci ve ihtiyaca göre 2 öğretmen oluyor. Mesela bu sınıfta görme zorluğu yaşayan öğrenci için farklı bir bilgisayar konulmuş.

  “Oturma, kalkma” yok

  Eğitimde korku değil özgürlük öne çıkıyor. “Yapma” demek yerine farklı fikirleri ifade etmeleri için öğrencilerini cesaretlendiriyorlar. Sınıf düzeninde de bu görülebiliyor. Bazı çocuklar daha rahat oturmaları için pilates topunu seçiyorlar, dersin akışını bozmamak kaydıyla sınıf içinde diledikleri gibi dolaşabiliyorlar.

  Kantin yok

  Tüm eğitim hizmeti gibi öğlen yemekleri de devlet tarafından karşılanıyor. Öğlenleri öğrenci ve öğretmenler aynı yemekhanede yiyorlar. Öğrencilere bu yemeğin, vergiler ile karşılandığı ve israf etmemesi gerektiği vurgulanıyor. Yemekte her çocuk ne kadar yiyeceğine kendi karar veriyor. Öğle yemeğinde süt içmek bize çok yakın gelmese de Finlandiya’da çok yaygın. Okullarda kantin bulunmuyor, koridorlarda su içebilecekleri yerler var.

  Sınıfta fırın ve bulaşık makinesi

  Burası yemekhane değil, derslik. Lavabo neredeyse her sınıfta var ama ocak ve bulaşık makinesi yaygın olmamakla birlikte kullanılabiliyor. Böylece hem kurabiye pişirip bulaşık yıkayıp sorumluluk almayı öğreniyorlar hem de ev ekonomisi hakkında bir fikirleri oluyor.

  Atölyede zanaat dersleri

  El becerileri ve gündelik pratik bilgiler çok önemseniyor. Önceden kız öğrenciler ev ekonomisi, erkek öğrenciler ise marangoz atölyesinde çalışırken bu ayrımı ortadan kaldırmışlar ve kızların çok iyi marangoz olduğu anlaşılmış. Erkekler de kurabiye pişiriyor. Üstelik atölyelerde testereler, bıçaklar, tornavida gibi keskin uçlu tamir aletleri ortada geziyor, fakat yine de titizce kullanılıyor ve kazaya yol açmıyor.

  izin almadan fotoğraf çekme

  Pek çok ülkede olduğu gibi Finlandiya’da da ailelerinden izin almadan çocukların fotoğrafını çekemezsiniz, izin vermezler… Bu nedenle bu anaokulu fotoğrafında çocuk göremiyorsunuz. Eğitimciler özellikle anaokulunda fotoğraf çekmememiz, hatta çocuklarla sözlü ve fiziksel temas kurmamamız yönünde defalarca uyarıda bulundular. Bazı okullarda ise fotoğraf çekimine yüzlerin görünmemesi şartıyla izin veriliyor. Burada kültürel bir fark ortaya çıkıyor; çocukların mahremiyeti. Türkiye’de pek çok anaokulu çocukların fotoğraflarını yükler, anne babalar da genellikle bu fotoğrafları paylaşır…

  Bahçe duvarı yok

  Okulu sınırlayan bir bahçe duvarı yok, öğrenciler kendi sorumluluklarını alacak şekilde yetiştiriliyorlar. Dersleri bitince bigibletine binip gidiyorlar, duvar ile öğrenciye sınır çizmiyorlar.

  Maddeler Halinde
  • Finlandiya’da zorunlu okula başlama yaşı 7
  • Fin eğitim müfredatı basit ve genel bir çerçeve tanımlamaktan ibaret
  • Finli öğrencilere eğitim hayatlarının ilk altı yılında hiçbir şekilde not verilmiyor
  • Öğretmenler gün boyu sınıfta ortalama dört saat ders veriyor
  • Tüm öğretmenlerin en az master derecesi var
  • Öğrencilere ödev verilmiyor çünkü öğrenmenin yeri okuldur
  • Fin okullarında spora bol bol yer var
  • Finlandiya’da özel okul yok ve eğitim harcamalarının tümü devlet tarafından destekleniyor
  • Pek çok Avrupa ülkesi ve Amerika’yla karşılaştırıldığında Finlandiya’da eğitime ayrılan bütçenin daha fazlası sınıf ortdıbına yansıyor.

  Edit 1: Çalmış veya alıntı diyenler olmuş link veya bkz ile kanıtlarlarsa sevinirim çünkü görmedim.

  Edit 2: Trende girmişiz Şuku,Cugu ve entry'sini ekgib etmeyen inci sözlük yazarlarına teşekkürlerimi sunarım.

  Edit 3: Burdan Avrile evlenme teklifi ediyorum. Seni çok seviyorum. http://www.imgim.com/fb_img_1478379238140.jpg

  ÖNEMLi EDiT: Bizde olmaz bizde 80 milyon nüfus var demişsiniz bizde 20 milyon belkide daha az öğrenci nüfusu var hadi en azından ilkokulda uygulansın oda 5 milyon yada daha az. istenilse her türlü uygulanır. imkan var. Ama bu ülke doğrudan değil dolaylı olarak bağımlı. Araştırıp bakabilirsiniz Türkiye Eğitim Komisyonunda bulunan 3 elemandan 2 si yabancı ve büyük devletlerle bağlantısı var. Senin ilkokulda okuyacağın kitabı bile yabancılar belirliyor.
  ···
   tümünü göster